• $13,4965
  • €15,3567
  • 798.067
  • 2043.48
28 Ağustos 2011 Pazar

CHP ve yolsuzluk iddiaları

CHP Ankara İl Başkanlığı'ndan istifa eden Tarık Şengül, CHP'li Yenimahalle Belediyesi'nde 300 milyon dolarlık imar yolsuzluğu yapıldığını öne sürdü. Hatta partinin bir yöneticisi tarafından gönderilen bir işadamının kendisine rüşvet teklif ettiğini de söyledi.
İddiaların birçok tarafı var. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek... CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin... CHP'li Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar... Bir de iddialara bir an önce yanıt vermekle yükümlü olan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu...
Kılıçdaroğlu, yurtdışından dönen Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar'ı dün genel merkeze çağırdı ve dinledi. Yarın da Tarık Şengül iddialarıyla ilgili ayrıntılı raporunu sunacak parti yönetimine.
Taraflarla konuşunca anlaşılıyor ki, asıl kavga Yenimahalle İlçe Başkanı'nın seçiminde ayyuka çıkmış. Şengül, 'İlçe başkanları belediyenin güdümünde olmaz, belediyeyi denetler' diyerek Yenimahalle Belediyesi'nin güdümünde bir ismin ilçe başkanı olmasına karşı çıktığını söylüyor.
Yenimahalle Belediyesi'nin yöneticileri Tarık Şengül'ü 300 milyon dolarlık rant iddiaları nedeniyle hayal görmekle suçluyor, 'Şengül il başkanlığından gideceğini anlayınca bu iddiaları ortaya attı' diyorlar.
CHP yönetimi bütün bu iddiaları araştırıyor ve kamuoyuna açıklamanın bizzat Kılıçdaroğlu tarafından yapılacağı konuşuluyor.
Bir not: Savcılık, Tarık Şengül'e iddiaları ile ilgili neden hala soru sormuyor, bunu da anlamak mümkün değil!

Haftaya damgasını vuranlar
Bengi Yıldız: Hiçbir şey, BDP milletvekilinin Bodrum'da çekilmiş fotoğraflarını haberleştirenlerin kullandığı 'linç dili'ni haklı gösteremez.
Deniz Feneri: Soruşturmayı yürüten 3 savcının görevden alınması, 'bağımsız Türk yargısı komedisi'nde yeni bir skeç etkisi yarattı.
Ahmet Şık, Nedim Şener:  Komedi sandığımız aslında bir korku filmi! Aynı 'bağımsız yargı' gazetecileri terör örgütüne yardımla suçladı.
Işık Koşaner: Emekli Genelkurmay Başkanı hukukdışı kaydedilen o sesin kendisine ait olduğunu açıkladı. O kayıtta söylediklerinin hiçbiri aklı başında kimseyi şaşırtmadı.
Barış çağrısı: Aydınlar barış çağrısı yaparken son günlerde pek itibar gören 'ünlü Türk düşünürü' Nihat Doğan'ı yanlarına almamakla büyük hata yaptılar.

'Kiç'ler kenti Ankara
Batılılar, 'sanat değeri olmayan, estetikten yoksun, basit, bayağı' işler için 'kitsch'(kiç diye okunur) derler. Bu tanım en çok Ankara'ya yakışır. Plastik, çirkin, meydanı bile olmayan, yaya haklarından bihaber, otomobil yollarına teslim olmuş, sanatı unutmuş bir kenttir Ankara. Hem de Başkent!
Mimar şair Ali Cengizkan'ın şiirindeki gibi...
'Ankara bir düşler kentidir. Kentin kendisi insanları düşler dünyasına taşıdığından değil. İnsan Ankara'da düş kurmadan yaşayamaz da ondan.'
Ankara'da artık düş kurmak bile zor!
Anadolu'nun her köşesinin karakteristik bir yönü var. Muğla'nın Milas ilçe merkezi örneğin... Belediyeye ait Heykel Atölyesi, Turhan Selçuk Karikatür Evi, restore edilmiş tarihi yapılar, ilçenin dört bir yanına serpiştirilmiş heykeller, eski kentle yan yanadır... Estetik var, sanata saygı var, umut var... Oysa çıkarın Anıtkabir'i, Meclis'i... Kiç Ankara, turistler için bir hiç olur.

CSO dedikodusu
Ankara ile özdeşleşmiş bir CSO (Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası) konser binası vardır ki, yağmur yağdığında oraya ulaşıp konser dinlemek neredeyse imkansızdır. Önündeki yolu sel götürür. Çevresindeki görüntü insanı hayattan soğutacak kadar abestir. Neyse! O binada onlarca konserine gittiğim CSO, son günlerde bir dedikodu ile çalkalanıyor. Kültür Bakanlığı'na bağlı ama yönetsel açıdan özerk bu orkestranın kendine ait özel kanununda yapılacak değişiklikle Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne bağlanacağı konuşuluyor. Devlet Tiyatroları ile ilgili tartışmaları hatırlayınca, tasfiye işine orkestradan mı başlayacaklar diye endişelendim.

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Kulüp ile Türk dizileri listesinde Netflix'te büyük sükse yaptığ

Netflix'in heyecanla beklenen yeni dizisi: Şahmeran

İşte bankaların güncel konut kredi faiz oranları! Ev alacaklar dikkat!

Doğum yapan zebrayı canlı canlı yediler! İşte o dehşet anları

Balıkçıların ağına takıldı! Korkudan kimse yanına yaklaşamadı