• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
19 Haziran 2011 Pazar

CHP senaryoları ve Metin Feyzioğlu

Seçim sürecinde ekranlarda defalarca tanık olduk. Başbakan Erdoğan'ın karşısında son derece 'ölçülü' olan gazeteciler, CHP lideri Kılıçdaroğlu ile konuşurken kantarın topuzunu kaçırmakta bir beis görmediler. Bu tavır sürüyor. CHP ile ilgili senaryoların haddi hesabı yok. Son haber, Ankara Barosu Başkanı Prof. Metin Feyzioğlu'nun lider olmak için kulis yaptığı, bürosunun CHP'li muhaliflerin üssü olduğu yönünde... İddiaları sorduğumuz Feyzioğlu bakın ne dedi...
Muhaliflerle büronuzda buluştuğunuz doğru mu?
Büromda bugüne kadar baro seçimi dışında hiçbir seçim çalışması yapılmamıştır. Önder Sav'ın, büromun adresini bildiğini de zannetmiyorum. Ne Sav'la ne Baykal'la böyle bir görüşmem oldu. Yapılan ayıp! Yeni Akit yazmıştı, tekzip etmiştik. O yalan, eski haberin devamı. Amaç ortalığı bulandırmak.
CHP'nin Genel Başkanı olmak gibi bir niyetiniz var mı?
Bu işler teklifle olmaz. Atamayla genel başkan olunmuyor. CHP'nin bugün itibarıyla bir genel başkan sorunu da yönetici sorunu da yok. Eğer böyle bir sorun ortaya çıkarsa CHP'ye gönül vermiş herkes bir araya gelir çözüm üretir. Bu tartışmaların içinde değilim.
Genel başkanlık sorunu çıkarsa siz de çözüm üreten ekibin içinde yer alır mısınız?
CHP'de yeni bir oluşum, tabandan gelerek istenirse herkes düşüncesini ortaya koyar. O zaman benim de düşüncemi ortaya koymam gerekirse koyarım ama şu an öyle bir durum yok ki! CHP Genel Başkanlığı örgütün vereceği görevle yapılır. Tabanın desteği olmadan, örgütün dışında, örgütün iradesi tecelli etmeden, tepeden inme bir genel başkanlık zaten olmaz. Ben Baro Başkanlığı görevimi en iyi şekilde yapmaya gayret ediyorum.

BDP çatı partisi olabilecek mi?
BDP'NİN öncülük ettiği Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloğu Meclis'te 36 milletvekili ile temsil edilecek. Dün Diyarbakır'da buluşan isimler önümüzdeki günlerin sıcak başlıklarını değerlendiriyorlar.
Meclis'in kilit partisi olacak BDP'nin de içinde bulunduğu bu blok bir 'çatı partisi'ne dönüşebilecek mi? Aralarında sosyalistlerin de yer aldığı bağımsız adayların Meclis'e girmesi, yüzde 10 barajı ile önü kesilen sol için de umut oldu. Bu yüzden çatı partisi önemli...
BDP Eşbaşkanı Filiz Koçali'ye sordum... Çatı partisi mümkün mü?
Sosyalistlerin, azınlıkların, çeşitli inanç gruplarının, muhafazakar Kürtlerin, birçok partiye dağılmış olan Alevilerin, gençlerin, emekçilerin, kadınların, aydınların temsil edildiği bir çatı partisi düşünüyoruz. Henüz tartışma aşamasında. Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloğu ile bunun ilk adımını attık. Türkiye'yi dönüştürecek güç böyle bir bileşimdir. Kongre sürecimiz yakında başlayacak. Önümüzdeki hafta Parti Meclisi'ni toplayacağız.
Başbakan'ın 'helalleşme' çağrısı?
Helalleşme çağrısı olumlu ancak bu lafla olmaz. Helalleşmek isteniyorsa bizim somut önerimiz ortada: Hakikatleri Araştıma Komisyonu... Komisyonda helalleşilir.

Siyasi magazin 'yemin'e kafayı taktı
HatIrlarsanIz 2010 yılında seçimi kazanan Avustralya Başbakanı Julia Gillard, ateist olduğunu söyleyerek İncil üzerine yemin etmeyi reddettiğinde tüm dünyada haber olmuştu. Tamam ilgi çekici bir konu ama BDP'liler gündemimiz yemin değil diyorlar. Yemin haberlerini yalanlayan Ertuğrul Kürkçü'yü aramışken sordum:
Sosyalistler, Ufuk Uras'ın milletvekilliğinde büyük bir hayal kırıklığı yaşadılar. Sizin döneminiz nasıl olacak?
Su-i misal emsal olmaz. Sosyalistlerin işi kuru kuruya sosyalizm lafını tekrarlamak değildir. Bizler parçası olduğumuz geleneğin bütün değerlerini temsil etmek, taşımak iddiasındayız ve bunun gereklerini yerine getireceğiz.
Ya çatı partisi ve yeni anayasa?
Yeni bir yapıya sıçrama ihtiyacı duyulduğu apaçık ortada. Bu ihtiyacı gidermek için tertipli bir çalışmaya ihtiyaç var. Yeni anayasaya gelince... Şu an önümüzdeki en acil mesele olduğunu düşünüyorum. Önümüze gelen teklifleri reddetmek yerine ilkeleri teklif etmek durumundayız.

GÜL, o hocanın davetine katılacak
Ankara Üniversitesi Kurumsal İletişim Koordinatörü Doç. Dr. Nuran Yıldız ile ilgili geçtiğimiz günlerde yapılan haberleri biliyorsunuz. Ancak Yıldız'ın, cumhurbaşkanı seçildikten hemen sonra Abdullah Gül'ün ekibine ve Çankaya Köşkü'nün iletişim sorumlularına 'konuşma yazarlığı' seminerleri verdiği bilinmiyor anlaşılan.
Yarın Ankara Üniversitesi Konservatuvarı'nın Anadolu Medeniyetleri Müzesi'ndeki konserine Cumhurbaşkanı Gül de gidecek. Az sayıda konuğun davetli olduğu konserin koordinatörünün bizzat Nuran Yıldız olduğunu da ekleyelim.

<p>Ali Nuri Türkoğlu, Payitaht Abdülhamid dizisinde Emanuel Karaso karakterini oynamıştı. 30 yılı aş

Ali Nuri Türkoğlu'ndan samimi açıklamalar

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak