• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
15 Haziran 2011 Çarşamba

CHP, 'merkez sağ'a taşeronluk mu yapıyor

'CHP çatısı altında Meclis'e girecek bazı isimler CHP'den ayrılarak DP grubu oluşturacaklar' iddiasını milletvekili aday listeleri açıklandığında duymuştum. İddiayı dile getiren, yıllarca Deniz Baykal'ın A takımında yer almış bir isimdi. Kılıçdaroğlu'nun genel başkanlık koltuğuna oturmasıyla tasfiye edilmiş, milletvekili aday listesine bile konulmamıştı.
Aday listelerinin açıklandığı gün telefonda konuştuğum o isim, 'Benim adımla yazma ama sana söyleyeyim. CHP, DP'ye taşeronluk yapıyor. Demirel'in istediği kişileri eksiksiz aldılar partiye. Hayatında CHP'ye oy vermemiş insanlar, Atatürk'ün partisine yönetici yapıldı. Şimdi de CHP'nin taşeronluğunda merkez sağ partiyi kuracaklar. Tek tek saydım. Seçilecek yerlerden tam 22 kişi var. Çok rahat grup kurarlar' demişti.
Dün 9'uncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile konuşmak istedim. Kendisini arayanlara hep aynı yanıtı vermiş; 'Bunları konuşmak için henüz çok erken!'
Peki 'Meclis'te grup kuracak DP'lilere Ergenekon davasının tutuklu sanığı Mehmet Haberal başkanlık edecek' iddiası ne kadar gerçek? Demirel'in 'konuşmak için erken' demesinin bir nedeni de şu olabilir, eğer aklında böyle bir olasılık varsa -yani Haberal'ın başkanlığında bir grup kurdurmayı planlıyorsa- öncelikle Haberal'ın cezaevinden çıkması gerekiyor. Demirel'in, Kılıçdaroğlu'nu başarısız bulan eski yönetimi de hesaba katıp bir süre izleyici olarak kalmak istemesi çok doğal.
CHP ve MHP yönetimi, aday gösterilen ve seçilen Ergenekon sanıklarının serbest bırakılacağından ve Meclis'te yemin ederek milletvekili olacaklarından neredeyse eminler. Ancak bu mesele o kadar kolay görünmüyor.
Yargıtay Onursal Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, muhalefetin hoşuna gitmese de başından beri bu isimlerin milletvekili olamayacağını söyleyip duruyor. Örnek gösterilen BDP'li Sebahat Tuncel'in durumunun, yargının verdiği kararla farklı hale geldiğini ve bu nedenle serbest bırakıldığını da anlatıyor Kanadoğlu.
Başbakan Erdoğan da seçim öncesi katıldığı bir televizyon programında 'Ergenekon sanıklarının durumuna yargı karar verecek' diyerek serbest kalmalarının beklendiği kadar kolay olmayacağına işaret etmişti.
Özetle, merkez sağ kökenli isimlerin CHP çatısı altında Meclis'e girdikten sonra ayrılarak grup kurma planları varsa, Haberal olmazsa olmaz diye düşünmek akla yatkın değildir. Nisan ayında telefonla görüştüğüm o CHP'linin de söylediği gibi 'CHP, merkez sağın lider arayışına girdiği her dönem adı telaffuz edilen kişileri partiye almakta hiçbir mahsur görmedi ama gerekli yerden işaret alır almaz o isimler arkalarına bile bakmadan harekete geçerse hiç şaşırmam!'

<p> Fonetik  kısaca konuşulan dili oluşturan sözcüklerin ses yapısı bakımından incelenmesi,  ses bil

TÜRKÇE'DE FONETİK

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak