• $13,6253
  • €15,5236
  • 774.277
  • 1880.06
6 Şubat 2013 Çarşamba

Canlı bomba soruşturmasında yeni bilgiler

ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'ne yönelik intihar saldırısının 4'üncü gününde soruşturmaya dair yeni bilgiler...

1 BUGÜNE kadar kamuoyuna yansıyan bilgi, DHKP-C üyesi canlı bombanın üzerinde, vücuduna bağladığı yaklaşık 6 kilogram TNT'nin yanı sıra bir de el bombası bulunduğu yönündeydi. Oysa olay yeri inceleme ekiplerinin yaptığı çalışma, Ecevit Alişan Şanlı'nın paltosunun altında bir değil iki el bombası ve bir de tabanca taşıdığını ortaya çıkardı. Bu önemli ayrıntı, soruşturmayı yürüten Türk ve Amerikalı yetkililere, 'saldırganın kapıdaki güvenlik görevlilerini etkisiz hale getirip içeri girmeyi ve üzerindeki patlayıcıyı büyükelçiliğin binalarından birinde ateşlemeyi hedeflediğini ama bunu başaramadığını' düşündürdü.

2 YİNE bugüne kadar kamuoyuna sadece elçiliğin 2 no'lu kapısına 70-80 metre mesafede bulunan bir özel hastanenin Paris Caddesi üzerindeki iki güvenlik kamerasının görüntüleri yansıdı. Oysa yol üzerinde, canlı bombanın geliş istikametine göre, önce Almanya'nın ardından da saldırıya hedef olan ABD'nin Ankara büyükelçiliklerinin güvenlik kameraları da var. Soruşturma çerçevesinde, bu kameraların -olayın 10 gün öncesinden itibaren- kaydettiği görüntüler de mercek altına alındı.

3 OLAYI ortaklaşa soruşturan Türk ve Amerikan güvenlik ve istihbarat birimleri, intihar saldırganı Ecevit Alişan Şanlı'nın, eylemini gerçekleştirdiği kapıyı tesadüfen değil bilinçli olarak seçtiği değerlendiriliyor. Kurye görüntüsünde ve paket teslim etmeye geldiğini söyleyen bombacının, elçilikte kargo kabulünün o kapıdan yapıldığını bildiği, bu bilgiye de -bizzat ya da işbirlikçileri tarafından önceden yapılan- keşif çalışması neticesinde ulaştığı tahmin ediliyor.

4 BÜYÜKELÇİLİK, olayın ardından personelin psikolojik durumunu gözeterek ve güvenlik kaygısıyla "minimum personel" ile çalışma düzenine geçti.

5 SORUŞTURMAYI yürüten Amerikalı yetkililer, canlı bomba Şanlı'nın, biraz ilerideki önü daha kalabalık olan Vize Kapısı'nı değil personelin de çoğunlukla kullandığı 2 no'lu kapıyı seçmesiyle ilgili olarak, "hedefin vize için bekleyen Türk vatandaşları değil Amerikalılar ya da elçilik çalışanları olduğu" ihtimali üzerinde duruyorlar.

6 OLAYIN üç tanığı var. O anda kapıda görevli üç güvenlik görevlisinden, hayatını kaybeden Mustafa Akarsu'nun iki mesai arkadaşıyla halen tedavisi devam eden gazeteci Didem Tuncay. İki güvenlik elemanının verdiği bilgiler, "intihar saldırganının kafasında şapka, boynunda atkı ve üstünde palto olduğu, sol elini paltosunun cebinden hiç çıkarmadığı" şeklinde. Bu ifade, düzeneği harekete geçiren ve bombayı patlatan anahtarın Ecevit Alişan Şanlı'nın sol elinde olduğunun kanıtı olarak görülüyor.

7 ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'nin bütün kapılarındaki camlar FEBR. Yani 'Forced Entry and Ballistic Resistant' cam. Türkçesi, 'Zorla giriş ve balistiğe dirençli' cam. 'Kurşun geçirmez cam' genel adıyla bilinen ve 2 no'lu kapının girişinde solda yer alan odada da bulunan bu özel camlar, yaşanan büyük patlamaya rağmen parçalanmadı, sadece çatladı. Buna karşılık, aynı odanın elçiliğin bahçesine bakan tarafında yer alan normal camlar tuzla buz oldu. Soruşturmayı yürüten uzmanlar, duvarlarla birlikte bahçeye bakan camların da patlamasının, ortamda oluşan basıncın dışarı çıkmasını sağladığını ve bu nedenle gazeteci Didem Tuncay ve odada bulunan iki güvenlik elemanının bu sayede hayatta kaldığını belirtiyorlar; Büyükelçi'nin "O bir kahramandı" dediği Mustafa Akarsuínun, tehlikeyi fark edip hamle yapması sonucu canlı bombanın içeri sadece bir adım atabilmiş olması da daha büyük bir can kaybını önledi diyorlar.

<p class='MsoNormal'>Dizi; Deli Yürek ve Kurtlar Vadisi projelerini hayata  geçiren Osman Sınav imza

Yeni 'Kurtlar Vadisi' olmaya geliyor! Yalnız Kurt'un konusu ve oyuncuları neler?

Türkiye'nin en yüksek barajında geri sayım başladı!

Tahtaköprü Barajı'nda korkutan görüntü! Su seviyesi yüzde 2'ye düştü

Milli Deniz Topu'nun test atışı gerçekleşti! Tam isabetle vurdu