• $9,2657
  • €10,7595
  • 526.795
  • 1409.56
14 Nisan 2013 Pazar

Bu polis mi bizi koruyacak?

Zihinsel engelli çocuğa tecavüz etmeye çalışan Özgür Ö.'yü suçüstü yakalayan polis, çocukla zanlıyı karakola götürdüğünde kendi meslektaşının vahim tepkisiyle karşılaştı. Beykoz Emniyet Amirliği'nde görevli Ercan adlı polis memuru, 16 yaşındaki zihinsel engelli kız çocuğunun babası N. S.'ye, "Senin kızın kamuya açık alanda yarı çıplak vaziyette bulunmuş. Kabahatler Kanunu'na göre suç işlemiş. Kızım zekâ engelli diyorsun ama alnında mı yazıyor bu, adam nereden bilsin? Zaten 15 yaşından büyük. Şikâyetçi olursan karşı taraf sana tazminat davası açar, kazanır" dedi. 
İstanbul Barosu'nun atadığı Avukat Bekir Demircioğlu'nun olaya müdahale etmesi sonucu zihinsel engelli çocuk, 36 yaşındaki Özgür Ö.'den şikâyetçi oldu. Av. Demircioğlu da polis memuru hakkında Beykoz Emniyet Müdürlüğü'ne şikâyette bulundu.
Vahim olaylar zinciri Savcılık'ta da devam etti. Polise, "Şahsın ifadesini alın, dosyayı ikmalen bana getirin" diyen Müracaat Savcısı Ahmet Erdik de tecavüz zanlısını tutuklamaya gerek görmedi.

FUHUŞ SUÇLAMASI  

Zihinsel engelli 16 yaşındaki kız çocuğu, 10 Nisan Çarşamba günü okul arkadaşı İ.N.K.'nın kendisini ikna etmesi üzerine onunla birlikte okuldan kaçtı. İ.N.K.'nın telefonuyla ulaştığı iki kamyon şoförü, çocuklarla Beykoz Koruluğu'nda buluştular. Zanlılardan Tuncay H.,  İ.N.K. ile arabadan inip uzaklaştı. Zihinsel engelli çocuk arabada 36 yaşındaki Özgür Ö. ile baş başa kaldı. O sırada devriye gezmekte olan polis arabası park halindeki otomobilin içinde yarı çıplak vaziyetteki kız çocuğunu görünce müdahale etti ve zanlı ile çocuk Beykoz Emniyeti'ne götürüldü. Polis, çocuğun babasına haber verdi.
Acılı baba, Emniyet'te yaşadıklarını, çocuğunun ve kendi adının teşhir edilmemesi ricasıyla AKŞAM'a anlattı:
"Kızımın geleceğinin karartılmasından korkuyorum. Hem oturduğumuz mahallede hem de okulunda yavrumu rahatsız ederler. N'olur bana yardım edin!" diyen baba Emniyet'te kendisini şikâyetçi olmaması için uyaran ve çocuğunu zina ile suçlayan polis memurunun tavrını anlatırken öfkeliydi: Kızımın başına bunların gelmesine sebep olan okul arkadaşı ile bu adamlardan şikâyetçi olmak için Emniyete gittim. Kızımın zihinsel engelli olduğunu belirten Eyüp Devlet Hastanesi'nden aldığım raporu da götürdüm. Kızımı kurtaran polisler, diğerleri bana çok iyi davranırken bir polis sürekli beni tehdit edercesine şikâyetçi olmamam gerektiğini söylüyordu. Hatta 'Kızını kamuya açık alanda yarı çıplak bulmuşlar. Kabahatler Kanunu'na göre bu suçtur. Zekâ özürlü olduğu alnında mı yazıyor, adam nereden bilsin? Zaten 15 yaşından büyük olduğu için şikâyetçi olamazsın; olursan karşı taraf sana tazminat davası açar, kazanır!' dedi. Benim çocuğumu iğfal etmeye kalktılar, sizin vicdanınız yok mu diye itiraz ettim, şikâyetçi olacağımı söyledim. Neyse ki, Baro'nun atadığı avukat geldi de kızımın ifadesi doğru dürüst alındı, kızım şikâyetçi oldu."
Kendisinin yetiştirme yurtlarında büyüdüğünü belirten 52 yaşındaki baba N.S. işsiz olmasına ve 4 çocuğuna tek başına bakmasına rağmen hukuk mücadelesinden vazgeçmeyeceğini söyledi. 

İFADEYE MÜDAHALE

Emniyet'teki ifade alımı sırasında sürekli müdahale ederek çocuğu şikâyetçi olmaması için ikna etmeye çalışan polis memurunun, Baro'nun atadığı Avukat Bekir Demircioğlu ile de tartıştığı öğrenildi.
Av. Demircioğlu'na, "Bu kız 15 yaşından büyük. Şikâyetçi olmama hakkı olduğunu söylediniz mi?" deyince avukat, kanunları bilmediği halde mağdur çocuğu yanlış yönlendiren polise müdahale etti. Avukata diğer polisler de destek çıktı. Avukat Bekir Demircioğlu, polis memuru hakkında Beykoz Emniyet Müdürlüğü'ne şikâyette bulundu.

ZANLI SERBEST

Tecavüz girişimi ile ilgili polisten bilgi alan Müracaat Savcısı Ahmet Erdik de tecavüz zanlısını tutuklamaya gerek görmeyince baba N.S. isyan etti. Belediyenin yardımlarıyla yaşayan ailenin yakınları, AB Bakanı Egemen Bağış'a ulaşarak durumu anlattılar. Bağış, konuyla ilgilenmesi için Özel Kalem Müdürü İbrahim Bayram'ı görevlendirdi. Bayram'ın konuyu sormak için yetkilileri araması olayın seyrini değiştirdi. Zanlı hakkında tutuklama kararı çıktı.

YASA NE DİYOR?

Türk Ceza Kanunu'nun çocukların cinsel istismarı ile ilgili 103'üncü maddesi, "Çocuğu cinsel yönden istismar eden kişi, üç yıldan sekiz yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Cinsel istismar deyiminden, 15 yaşını tamamlamamış veya tamamlamış olmakla birlikte fiilin hukuki anlam ve sonuçlarını algılama yeteneği gelişmemiş olan çocuklara karşı gerçekleştirilen her türlü cinsel davranış anlaşılır" diyor.
CMK 100'üncü maddenin 6'ncı fıkrasına (çocukların cinsel istismarında) göre ise, "Kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren olguların ve bir tutuklama nedeninin bulunması halinde, şüpheli veya sanık hakkında tutuklama kararı verilebilir."
Kanunlar bu kadar açıkken bir polis memurunun mağduru yanlış yönlendirmeye çalışması ve dosyaya bakan ilk savcının zanlı hakkında tutuklama kararı vermemesi, Türkiye'de asıl sorunun yasalar değil zihniyet olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi.

<p>İstanbul Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Eray Güçlüer, terör örgütü DHKP-C operasyonuna i

Kılıçdaroğlu'nun iddiası yeniden gündemde

Fenerbahçe, Trabzon'a ayak bastı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (16 Ekim 2021)

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Angela Merkel ortak basın toplantısı düzenledi