• $15,9297
  • €16,7615
  • 926.727
  • 2390.78
5 Haziran 2013 Çarşamba

Bu eylem başka eylem!

Siyasi yelpazenin pek çok rengi sokaklarda, yan yana. Eylem her geçen gün karakter değiştiriyor. Bu fotoğraf, siyasi iktidarı savunanların iddia ettiği bazı komplo teorilerine de temel oluşturuyor. Oysa 10 yıldır bu ülkeyi yönetenlerin ve onları eleştirmeyi reddedenlerin görmek istemediği şu: Bu eylem bildiğimiz hiçbir eyleme benzemiyor! 
Eylemciler homojen değil... Farklı grupların yanında, “İktidara benim de söyleyeceklerim var” diyerek soluğu sokakta alan “tek başına”lar çoğunlukta. Bir anne-kızın elindeki dövizde, “Anamı da aldım, geldim!” yazıyor. 
Eylemin omurgasını oluşturanlar, internet kuşağı... Sosyal medya üzerinden örgütlenen gençler, attıkları tweet’ler gibi kısa, öz ve esprili dövizler taşıyor, duvar yazıları yazıyor. 
Muhalefet yapma biçimi değişti... Türkiye’nin en büyük eksiği etkili bir muhalefetti. Derdini anlatacak bir parti, dernek, sendika bulamayanlar kendilerini özgün yöntemlerle meydanlarda ifade edebileceğini keşfetti. 
Toplumda unutulan “dayanışma” duygusu yeniden canlandı. Hükümetin bir bakanı, “Asla bir araya gelmeyecek grupları buluşturmayı başardık” dedi. 
Gaza karşı bağışıklık kazanıldı... Günlerdir yenilen gaza rağmen hâlâ espri yapılabiliyor. İşte twitter’dan bir alıntı, “Bu kadar gaz çıkaran yakında s...ar!” 

ŞORTLU GENÇ KIZ... BİRA İÇEN EYLEMCİ... 
Meydanlarda şortlu, askılı elbiseli kadınlar var...
Dayanamayıp soruyorum,”Kusuruma bakmayın lütfen! Alışık olduğumuz eylemcilere pek benzemiyorsunuz da!” Gülümsüyor. “Ne demek istediğinizi anladım. Başbakan’ın bir seçim mitingini izlemiştim televizyonda. ‘Affedersiniz, kolları çıplak kadınlar’ dedi. Ona göre tişört, şort giymek ayıp demek ki! İnadına giydim!” 
Eyleme bira şişeleriyle gelenler... Katı solcu grupları da rahatsız eden bu görüntü, çok açık bir tavır!  Twitter’da dolaşan mesaj her şeyi anlatıyor: Alkolü yasakladın, ayıldık! Mesaj bu kadar netken, geri adım atması beklenen Başbakan tam tersini yaptı, “içki içen herkesi alkolik” ilan etti! 
Kadınlar çoğunlukta! Yıllardır kaç çocuk doğurmaları gerektiğini kendilerine telkin edip duran Başbakan, “Kürtaj olamazsın!” bile dedi. Haklı olarak isyandalar. Bir genç, döviz yapmış taşıyor: Benim gibi 3 çocuk ister misin? 

TÜRKİYE’NİN YERLE BİR OLAN İMAJI(!) 
Çiftler el ele, göz göze...
Ankara metrosunda yapılan “ahlak anonsu” ve anonsa tepki için gerçekleştirilmek istenen “metroda öpüşme eylemi”ne zorbaca müdahale, belli ki gençlerin kanına dokunmuş. Genç çift, “Aşkımıza karışma!” döviziyle yürüyor. 
İsyan ateşini, Başbakan’ın kendisi gibi düşünmeyen insanların yaşamlarına müdahale olarak algılanan sözleri ve iktidarın bu yöndeki icraatları yakmış görünüyor. AK Partililer ise Türkiye’nin, “dünyada yerle bir olan imajına” ağlıyorlar. Kendilerine o zaman da sormuştuk, şimdi de soruyoruz: İmajınızı korumak istediğiniz o dünyada, bir Başbakan’ın, eylemci bir kadına, “Kız mıdır, kadın mıdır?” demesinin veya milyonların izlediği canlı yayında, “Bir anne baba affedersin, kızının birinin kucağına oturmasını ister mi?” diye sormasının, en hafif tabirle “kabul edilemez” olduğunu bilmiyor muydunuz?

<p>Bu yıl bir ilki  gerçekleştiren ve 8 gün boyunca sürecek olan SAÜFEST, farklı alanlarda düzenlene

SAÜFEST: Festival Anlayışında Yenilik

Mersin'de film gibi operasyon! 50 adrese helikopter destekli uyuşturucu baskını

Perlit'e talep yağıyor! Dünyadaki rezervinin yüzde 75'i Türkiye'de

Çinliler sonunda bunu da yaptı! Kendi kendine giden yemek arabasıyla yemek hizmeti başladı