• $16,341
  • €17,5621
  • 971.472
  • 2450.84
5 Haziran 2011 Pazar

Başbakan ve nefret söylemi

Diyarbakır'da Başbakan Erdoğan'ın mitingi için beklerken yağmurdan kaçıp İstasyon Meydanı'ndaki restorana sığındık. Mehmet Tezkan, Ruşen Çakır, Ahmet Hakan, Çiğdem Toker ve Nuray Mert'le... Bölge halkının en çok ilgi gösterdiği kişi Nuray Mert'ti. Masaya yaklaşıp onunla tanışmak isteyen grupla uzun uzun sohbet etti Mert. Ardından 'Ruşen seninle de tanışmak istemişler ama çekinmişler deyince Ruşen Çakır kahkahayı bastı, 'Senden çekinmeyip benden korkana ilk kez rastlıyorum!'
Nuray Mert'in bir açıklamasına Başbakan Erdoğan'ın Konya mitinginde verdiği yanıt şaşkınlık yarattı. Velev ki, bir akademisyen-yazar yanlış analiz yapmış olsun! Bunun karşılığı Başbakan'ın meydanlarda doğrudan kendisini hedef alarak 'namert' demesi midir?
***
Başbakan'ın üslubu uzun süredir tartışılıyor. Siyasetin böylesine kirlendiği, belden aşağı vuruşlarla siyasetçilerin diskalifiye edildiği, dört bir yanda şiddet eylemlerinin gerçekleştiği bir dönemde Başbakan'dan beklenen bu ortamı yumuşatmasıdır. Oysa tam tersi bir tutum sergiliyor. Kullanmayacağım dediği şantaj kasetlerini seçim malzemesi yapıyor, milliyetçi söyleme sarılıyor, konuşmalarında sürekli başvurduğu dini referanslarla birilerini 'ötekileştiriyor'...

'Solcu kadınlar namussuzdur'  bilinçaltının dışa vurumu
Ankara'da Hopa olaylarını protesto için düzenlenen eylemde panzerin üzerine çıktığı için polisin hastanelik ettiği Halkevleri yöneticisi Dilşat Aktaş için söylediği 'Kız mıdır, kadın mıdır...' sözü de iki kız babası Başbakan'a hiç yakışmadı!
***
Birgün Gazetesi geçtiğimiz hafta bir manşet attı: Başbakan Meydanlarda Nefret Suçu İşliyor... Başbakan'ın, Kılıçdaroğu'nun Alevi kimliğini meydanlarda dile getirmesine kimse 'dur' demiyor! BDP'yi hedef alan, 'Kürtler Zerdüşttür deyip cumaya duruyorlar' çıkışına da itiraz yok, 'solcu kadınlar namussuzdur' bilinçaltının dışa vurumu olan 'kız mıdır kadın mıdır' söylemine de!
Nefret Suçu Yasası çıksın diye bağıran arkadaşlara duyurulur...

Değişen Batman
Sadece iktidarın yaptıklarını alkışlayıp Türkiye'nin geri kalanına sırt çevirenlerin aksine bu ülkenin aydınları yapılan doğru işlerin hakkını teslim ediyor. Başbakan'ın 'demokratik açılım' adıyla başlattığı süreçte gördüğü destek bunun en güzel örneğiydi. Ancak gelinen noktaya dair itirazları dinleme tahammülünü göstermek zorundalar!
'İşkenceye sıfır tolerans' deyip iktidar partisinin mitinglerinde 'nükleer karşıtı pankart' açanların bile gözaltına alınmasını demokrasinin neresiyle bağdaştıracağız?
***
Doğru yapılan işlere gelince... 90'lı yıllarda Hizbullah-PKK çatışmasının en yoğun yaşandığı Batman, korku şehriydi. Bugün ise bölgenin en güzel kentlerinden biri. Batman Anadolu Lisesi öğrencilerinin mezuniyet törenine denk geldiğim bir restorandaki görüntü umutlarımı artırdı. Kapalı genç kızlar, mini etekli arkadaşlarıyla yan yanaydı.
Gelelim değişmeyenlere...
Halkın geçmiş yıllardaki kötü tecrübelerden kalan bir alışkanlığı var. Kaybolan nüfus cüzdanı vb. evrak için karakola gitmeye korkuyorlar. Bulunan öteberi yerel gazetelere bırakılıyor. Vatandaş kaybettiğini gidip orada arıyor. 
Batman Gazetesi Yazı İşleri Müdür Ercan Atay'a, 'Eskiye göre gazetenin camında asılı olan nüfus cüzdanları sayısında azalma var' dedim. 'Yine çekiniyorlar ama eskiden kimse karakola gitmiyordu. Bırakın nüfus cüzdanını bir kez takma diş getiren bile oldu. Alışkanlıklar devam ediyor' diye anlattı gülerek.

Ergenekon soruşturmasının bölgedeki algısı
Kemal Kılıçdaroğlu'nun Batman mitinginde Faruk Bildirici ile Deniz Zeyrek'e bir grup BDP'li dert yanıyordu, 'Batıda bir general gözaltına alındığında eyvah diyoruz. Çünkü oradaki bir generale karşılık burada bizden 100 kişi gözaltına alınıyor.'
***
Diyarbakır'ın Bismil İlçesi'nde BDP'lilere 'Sivil Cuma'ları sordum.  Espriyle yanıt verdiler, 'Başbakan gittiği her yere yağmur yani bereket götürdüğünü söylüyordu. BDP sivil cumalara başladığından beri bölge görmediği kadar yağmur gördü. Keramet bizde demek ki!'
***
Osman Baydemir de KCK ile ilgili trajikomik bir olayı paylaştı bizimle. Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı ile eşi Reyhan Baydemir'in telefon görüşmesi KCK iddianamesine, 'eşinden talimat alıyor' diye girmişti. 'Bu olay benim işime geldi' diyen Baydemir kahkahayla gülüyor, 'Bundan sonra Reyhan bana telefonda şunu yap derse, sen kim oluyorsun da koskoca belediye başkanına talimat veriyorsun diyeceğim!'

<p> </p>

TÜRKİYE'NİN BAŞARILARINDAN KİMLER RAHATSIZ?

Diş taşlarına karşı doğal çözüm! İşte mucize yöntem

Nesli tükenmek üzere! Komodo ejderinin yumurtadan çıkış anı böyle görüntülendi

Elini sokan yılanla hastaneye koştu