• $16,3186
  • €17,3863
  • 973.11
  • 2391.2
4 Ekim 2011 Salı

Başbakan Meclis Başkanı'nı by-pass ediyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Meclis'in açıldığı gün katıldığı bir televizyon yayınında 'Yeni yasama döneminden umutlu değilim. Meclis, medyanın dediği gibi coşkuyla falan açılmadı. Tutuklu milletvekillerinin olduğu bir Meclis'te coşku olur mu?' dedi.
Tekin'e sordum: Yeni anayasa çalışmaları konusunda iktidar umutlu. Uzlaşma komisyonuna eşit sayıda üye istenmesi bile iyi niyetin göstergesi değil mi?
Müstehzi bir ifadeyle gülümsedi Tekin ve yeni anayasaya sürecine ilişkin tespitlerini şu sözlerle anlattı:
Meclis Başkanı Cemil Çiçek bu çalışmaları 2 ay önce başlattı. Süreç devam ederken Başbakan'ın talimatıyla iktidar partisi muhalefet partilerine mektup gönderdi. Bu ikinci süreç neyin nesi diye soruyorum. Daha süreç başlamadan Meclis Başkanı by-pass mı ediliyor? Anayasa yapacaksan ciddi olmak zorundasın, el insaf! Devir telgraf, mektup devri değildir. Bütün bu aksaklıklara rağmen sürecin sağlıklı devam etmesini diliyoruz.

BİZE 'YETİŞMEZ' DİYEN BAŞBAKAN ŞİMDİ ACELE EDİYOR
Biz 12 Eylül referandumundan sonra çağrı yaptık. Gelin bu deneyimli parlamentoda yeni bir anayasa yapalım dedik. Başbakan, seçime 11 ay var, olmaz dedi. Şimdi aynı Başbakan diyor ki, '2012'nin ilk yarısında bu işi bitirelim istiyoruz'. Süre koymasına anlam verebilmiş değilim.
Bu çalışmaya sivil toplum kuruluşları, barolar, Meclis dışındaki partiler katılacak mı? Türkiye'de bağımsız yargı yaratılacak mı? Üniversiteler özerk olacak mı? 3'üncü Köprü hakkında bilgi verin, siz teknik üniversitesiniz dediğimizde, YÖK'ten izin almamız gerekiyor mu diyecek üniversiteler? Siyasi Partiler Yasası demokratikleşecek mi? Başbakan sürekli 'milli irade' diyor. Muhtarlar dışında milletin iradesiyle seçilen kimse yoktur bu ülkede. Basın özgür olacak mı? TRT muhabiri de tıpkı BBC muhabirinin İngiltere Başbakanı'na çatır çatır sorduğu gibi Başbakan'a soru sorabilecek mi? Parasız eğitim isteyen gençler tutuklanmaya devam mı edecek? Bütün bunların dışındakiler teferruattır.
CHP, daha demokratik, daha özgürlükçü, herkesin kendini rahat ifade edebileceği, iktidarı eleştirmekten korkmayacağı bir anayasa istiyor.

TEK YOL, CEMİL ÇİÇEK'İN BAŞKANLIĞI
Yeni anayasa konusunda en hazırlıklı parti CHP'dir. Seçim öncesinden beri Süheyl Batum başkanlığında çalışan komisyon, 3000'e yakın sivil toplum örgütü ve üniversiteden görüş aldı. AKP'nin daha önce bu tür dönemlere ilişkin sicili sıkıntılı. Umut ediyorum, güven ortamı sağlanırken Meclis Başkanı'nı by-pass etmezler. Tek yol, sürecin Meclis Başkanı'nın başkanlığında yürütülmesidir.

Bravo Birgün
Bütün imkansızlıklara rağmen BİRGÜN Gazetesi olağanüstü bir performans sergiliyor. Gerek muhabir kadrosunun yaptığı haberler gerekse yazarların makaleleri gündemi 12'den vuruyor. Batı, krize giren kapitalizm için çıkış yolu ararken, 'Arap Baharı'nı desteleyen Amerika kendi baharını boğarken (bu yerinde tespit de BİRGÜN'e aittir) BİRGÜN, Ekonomik Krizi Soldan Tartışmak adlı bir dizi başlatıyor. Heyecanla bekliyoruz...

<p>Son dönemlerde teknoloji dünyasına damgasını vuran gelişme, ofise dönüş kararını protesto eden Ap

Çeviri yapabilen gözlük tanıtıldı | TeknoZone #26

Doktor gözlerine inanamadı! Kolundaki şişliğin içinden bakın ne çıktı?

Yüksek manevra kabiliyetli yangın söndürme uçakları İzmir'e geldi

NATO'nun en güçlü ülkeleri hangileri? Türkiye kaçıncı sırada