• $15,8863
  • €16,776
  • 927.138
  • 2394.83
24 Kasım 2011 Perşembe

Askeri vesayet cüzdanda kaldı

Başbakan Erdoğan önceki gün iki bakanını yalanlamaktan çekinmeden, 'Vicdani ret, hükümetimizin gündeminde değildir' dedi. AK Parti 'cüzdan ya da vicdan' arasında tercihini cüzdandan yana yaptı!
Vicdani retçi Mehmet Tarhan durumu şöyle özetledi:  Vicdani retçileri marjinalize ederek bedelliyi normalleştirdiler.
***
İnsan Hakları Vakfı yöneticisi olan, İzmir Savaş Karşıtları Derneği'nde yıllarca vicdani ret konusunda çalışan ve Çarklardaki Kum: Vicdani Ret kitabının editörü Coşkun Üsterci, siyasi iktidarın tavrını öyle iyi anlattı ki! Sözü ona bırakıyorum...
 'Hem AKP'nin hem de onu destekleyen birtakım liberallerin iddiasına göre AKP Türkiye'de askeri vesayeti geriletiyor. Oysa biz teorik ve tarihsel olarak çok iyi biliyoruz ki, ordular, vesayeti dünyanın her yerinde zorunlu askerlikle geliştirir ve uygular. AKP'nin gerçekten vesayeti geriletmek gibi bir derdi varsa vicdani ret konusunda yapılacak düzenleme buna önemli bir fırsat sağlar.
AKP için demokrasi ve demokratikleşme bir değer değil araç. Kendi iktidarının güçlendirilmesi, işlevli kılınmasının aracı... Sadece vicdani ret değil temel hak ve özgürlükler konusundaki tavrı da bunun yansıması. Vicdani ret yasasına ilişkin düzenleme yapılması, Türkiye'nin altına imza attığı sözleşmelere, üye olduğu Avrupa Konseyi'nin bu konudaki teamüllerine, içtihatlarına uygun ve zorunludur. Türkiye AİHM'in otoritesini kabul etmiş bir ülke ve oradan çıkan kararların bağlayıcılığı var.
Osman Murat Ülke davasında biz AİHM'in 9'uncu maddeden de karar vermesini bekledik, olmadı. 2006'dan bu yana çok şey değişti. Ermenistan'dan AİHM'e başvuran Bayatyan'ın kararı bu anlamda bir ilk'tir. Yunus Erpeç'in kararı onu pekiştirdi. Bunlar vicdani ret konusunda bir yasal düzenleme yapmayı mutlak zorunluluk haline getiriyor ama AKP konuyu gündeme taşıyıp, tartıştırıp vazgeçiyor. Ayıptır!'
***
Vesayetle mücadele bahane, muhalife zulüm şahane!
Kara komedi bu! Odatv ve KCK soruşturmalarında birtakım isimler birtakım internet sitelerinde ve gazetelerde hedef alınıp itibarsızlaştırılırken onlara reva görülen muamelenin yüzde biri ekşisözlük'ten esirgenecek! İşte Üsterci'nin tarif ettiği 'kendine Müslüman demokrat' tam da budur!

İnançsızlığıma dokunma!
Yehova Şahitleri inançları gereği askerlik yapmazlar... Onlardan biri Yunus Erpeç, Başbakan'ın 'bedelliye evet, vicdani redde hayır' dediği gün, Türkiye'yi AİHM'de mahkum ettirdi. Türkiye'nin ikinci vicdani ret mahkumiyeti bu ve Osman Murat Ülke kararından farklı. AİHM bu kez Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 9'uncu maddesini, 'düşünce, vicdan ve din özgürlüğünü' gerekçe gösterdi.
Dindarlar bu maddeyi sadece kendileriyle ilgili sanmasınlar! Çünkü 9'uncu madde, ateist, agnostik, şüpheci ya da inanç konusunda kayıtsız olanlar için de koruma sağlar.
Görüyoruz... 'İnananların' ve 'kutsalları'nın dokunulmazlığı olduğunu savunanlar için 'inanmayanlara dokunamamak' büyük zulüm! Bakınız ekşisözlük... Bir gazeteci ve sinema yazarı, din düşmanlığı yaptığı gerekçesiyle ekşisözlük'ün kapatılması için kampanya başlattılar. Pusulanız akıl değil imansa her şeyi yapabileceğinizi zannetmek nasıl bir çılgınlıktır söyleyeyim. Bunun tek bir adı vardır: Engizisyon!

Öğrencilerin Mina Urgan eylemi
Birgün Gazetesi'nden Ünal Özmen yazdı... Batıkent Mobil Anadolu Lisesi'nin edebiyat öğretmeni Suna Kayabaştar, 9'uncu sınıf öğrencilerine Mina Urgan'ın 'Bir Dinozorun Anıları'nı tavsiye edince hakkında inceleme başlatılmış. Kitap 'Allah inancı hakkında kuşku yaratıyor, içkiye özendiriyor' diye...
İşte ekşisözlük'ü kapatmaya çalışan zihniyetin mantığıdır bu! O yasakçı kafanın temsilcisi ise Milli Eğitim'in görevlendirdiği muhakkak... Öğrencilere 'dinimizden olmayanları okumayın' diyen, Anton Çehov'u, 'tişörtlerdeki terörist' zanneden mahluk!
O lisede öğrenciler iki gün üst üste sessiz bir protesto gerçekleştirdiler. Yere oturarak çember oluşturan öğrenciler, yasakçı kafanın 'tu kaka' ilan ettiği kitabı okudular. Basılmamış kitabın yasaklandığı bir ülkede gençler geleceğe böyle hazırlanıyor(!)

<p> </p>

Türkiye'nin dev eserleri neden karalanıyor?

Perlit'e talep yağıyor! Dünyadaki rezervinin yüzde 75'i Türkiye'de

Çinliler sonunda bunu da yaptı! Kendi kendine giden yemek arabasıyla yemek hizmeti başladı

Bakan Kurum'dan Atatürk Havalimanı ile ilgili açıklama