• $9,3181
  • €10,8231
  • 530.469
  • 1417.11
12 Mayıs 2013 Pazar

Alkole gelene kadar hamburgeri yasaklasınlar!

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "Milli içkimiz ayrandır" sözünden gerekli mesajı çıkaran AK Parti grubu, alkol yasağı ile ilgili yasa teklifi hazırlayıp Meclis Başkanlığı'na sundu.
AK Parti'nin doktor milletvekillerinin savunması ortak: Amacımız toplumu madde bağımlılığından korumak(!) Pekiyi bu gelişmelere işin uzmanı ne diyor? 

Prof. Dr. Nesrin Dilbaz...
Başbakan Erdoğan'ın himayesinde hizmete başlayan Ankara AMATEM'in (Ankara Madde ve Alkol Bağımlılığı Tedavi ve Eğitim Merkezi) başkanlığını yapan, Sağlık Bakanlığı Madde Bağımlılığı Bilim Komisyonu'nun üyesi, ömrünü madde bağımlılığıyla mücadeleye adamış ödüllü psikiyatristimize alkol yasağını sordum. 
- Nesrin Hocam, yasa teklifinde, "Alkol tüketimi izni olan yerlerde (Bu izinleri "Benim valim!" diye hitap edilen mülki amirlerin vereceğini de unutmayınız! ) alkol satışı, 'dışarıdan görülecek şekilde' yapılamayacak" deniyor. Alkollü içki içenleri görmek bağımlılığı tetikler mi? 

- Özendirmek gibi düşünülüyor herhalde ama bu kişisel özgürlüklerle ilgilidir. Alkole gelene kadar, insanları obez yapan yiyeceklere baksınlar. O zaman hamburgeri de yasaklasınlar! İçinde ne var ne yok yazarsınız, kişi kendisine zararlı gelecek şey varsa yemez, içmez. Bütün dünyada böyledir. 

- Başbakan Erdoğan, devletin görevidir diyor. Öyle mi?
- Devletin, 18 yaşın altındaki çocukları korumakla ilgili yükümlülüğü var. Kendi başına karar veremeyecek bireylere alkollü içki satışını yasaklamak doğrudur. Ancak kime oy vereceğine, hangi işe, üniversiteye gireceğine karar verebilen, resmi her türlü işlem için imza atabilen erişkin bireyler ne hikmetse kendi sağlığına neyin yararlı veya zararlı olacağına karar veremiyorlar! Kantarın topuzunun kaçırılmaması gerekir. 

HER İÇEN BAĞIMLI OLMAZ!
- Amaç, hepimizi alkol bağımlılığından korumak deniyor. Bu yasakla korunur muyuz?
- Alkol bağımlılığı beyin hastalığıdır. Her içen bağımlı olmaz; buna yatkınlığı olan insanlar bağımlı olur. Devletin görevi insanları alkolün zararları konusunda bilgilendirmektir, yasaklamak değil. Vatandaş, kendisine göre neyin doğru veya yanlış olduğunu değerlendirebilir. Devlet vatandaşına güvenmelidir.

- Siyasi iktidar diyor ki, sizi sigaradan koruduk, alkolden de koruyacağız. Alkolle sigara aynı mı?
- Sigara ile ilgili düzenleme yapıldı, çok da başarılı oldu. Alkolle ilgili de yapılabilir ama iş kişisel özgürlüklere müdahaleye girmemeli. Kazalar oluyor diye otomobil firmalarının 200 km. hızla giden araba üretmeleri yasaklanıyor mu? Allah akıl fikir vermiş bize değil mi? Başkalarının bizi idare etmesine gerek yok. 

BURASI SUUDİ ARABİSTAN DEĞİL!
- Alkolün yasak olduğu ülkelerde gizli gizli içildiğini biliyoruz. Yasaklamak bağımlılığı azaltmaz demek doğru mu?

- İnsanlar hayatlarına bir şeyi almak istiyorlarsa yasaklayarak bir yere varamazsınız. Burası Suudi Arabistan veya İran değil! Tamam, her gün öğlen yemeğinde bir kadeh şarabın içildiği Fransa da değiliz ama dünyada böyle bir yasak yok. Ortadoğu ülkelerinde yasak ama alkol el altından kullanılıyor veya sentetik haplar kullanıyorlar. Yasaklamak değil farkındalığın artırılmasıdır önemli olan.
 Hoca'ya başka sorum yok! Tek temennim bu satırları AK Partililer'in de okuması!

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>İnsanlar her yıl 4,5 trilyon sigara  izmaritini doğaya atıyor. B

Trilyonlarca sigara izmariti nereye gidiyor?

Cerrahpaşa'da yeni yoğun bakım servisleri açıldı

Kargaların şaşırtıcı zekası ve alet kullanabilme becerisi

Dev şirketlerinin logolarındaki gizli anlamlar