• $13,7194
  • €15,5684
  • 786.53
  • 1910.41
24 Mart 2013 Pazar

ABD, iyi bir pazarlamacıdır!

Bunu teklif edecek politikacı bulamazsınız şimdi. İlişkinin düzelmesi iki ülkenin menfaatinedir. Her şey satılır; bunun nasıl pazarlanacağına bağlıdır" demişti.
Önceki gün dünya basınının flaş haber olarak geçtiği "İsrail Türkiye'den özür diledi" başlığını görür görmez aklıma tecrübeli iş adamı Carmon'un son cümlesi geldi: Her şey satılır; bunun nasıl pazarlanacağına bağlıdır.
Özrün arkasındaki güç ABD, kamuoyunu devlet politikaları doğrultusunda yönlendirmek konusunda rakipsiz! Bu kez de özür işini tereyağından kıl çeker gibi bitirdi, bir taşla birkaç kuş vurdu. Özür, yeniden şekillenen Ortadoğu'da ciddi gelişmelerin yaşanacağının işaret fişeği aslında. 
Menashe Carmon'u aradım, sordum...

- İsrail'de seçimin hemen ardından böyle bir gelişmeyi bekliyor muydunuz?
- İsrail Hükümeti yeni kuruldu. Belli ki bu gelişme için seçim beklendi. Önemli olan bundan sonra masaya oturup kaybedilen zamanı telafi etmek için neler yapılacağını konuşmak. Örneğin, hemen turizm başlar; İsrail'den Türkiye'ye 700 bin turist gider. Tedirgin olan İsrail şirketleri yatırım yapabilir. Enerjide, alt yapıda müşterek büyük projeler yapılır. 

- İsrail'i özür konusunda ikna edenin Amerika olmasına ne diyorsunuz? 
- Politikaya girmek istemem. Ben bu sorunun önümüzdeki aylarda bir şekilde çözüleceğini bekliyordum. Amerika'nın baskısıyla mı, iki ülkenin aklıselimiyle mi, ne fark eder? 
- Geçtiğimiz hafta konuştuğumuz Türkiye'deki İsrailli diplomatlar "Böyle bir özrün söz konusu olmayacağını" söylüyorlardı. İsrail kamuoyu nasıl karşıladı?
- Benim için sürpriz olmadı. İki ülke için de iyi oldu. İsrail kamuoyunda Türkiye'dekinden daha pozitif yankı buldu. Türkiye'de medya maalesef, "İsrail'i dize getirdik! Biz kazandık!" gibi başlıklarla olumsuz sundu haberi. Son 3-4 yılda Türkiye Asya'da, Afrika'da, Arap ülkelerinde yeni pazarlar açtı; bunlar İsrail'in tanıdığı pazarlar değil. Buralarda müşterek çalışmalarla güzel şeyler yapılmasını bekliyoruz. 
Not: İsrail ve Filistin arasındaki ticari ihtilafları çözmek için Milletlerarası Ticaret Odası tarafından kurulan Kudüs Tahkim Merkezi'nin eş başkanlığına seçilen TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu önceden planlanmış programı için salı günü Kudüs'e gidecek. O heyet, özrün ardından bölgedeki nabzı sıcağı sıcağına tutacak.

Dış politika sadece dış politika değildir! 
Türkiye açısından, bu özrün neleri değiştireceğini anlamak için de dış politika uzmanı olmaya gerek yok. Suriye, İran ve Irak'ta önemli gelişmeler bekleniyor. 
ABD'nin İsrail'e, Öcalan'ın PKK'ya "geri çekilin" dedikten hemen sonra özür diletmesi tesadüf mü? 
Gelişmelerden anlaşılmaktadır ki, PKK eksenli Kürt siyasal hareketi tam zamanında doğru ata oynamıştır! 
Dört ülkenin topraklarında yaşayan Kürtler bugün değişen Ortadoğu coğrafyasında önemli bir 
güç haline gelmiştir. Türkiyeli Kürtler tarafını seçmiş, Türkiye'nin yanında yer almıştır.

<p> </p>

Parasosyal etkileşimi çocuklarımıza neden anlatmalıyız?

UNESCO'nun geçici listesindeki Yesemek'te 15 heykel gün yüzüne çıkarıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Siirt'te toplu açılış törenine katıldı

Ürdün'ün Salt kentindeki müze dünyanın en küçük Kuran-ı Kerim'ine ev sahipliği yapıyor