• $13,662
  • €15,2281
  • 789.187
  • 2012.48
3 Şubat 2013 Pazar

ABD Elçiliği ile ilgili bilinmeyenler

Kör şiddetin çözüm olmadığını anlatan en güzel film American History X'in son sözleriydi: Öfke bir yüktür. Hayat sürekli kızgın yaşanmayacak kadar kısadır. Buna kesinlikle değmez!

Aklı reddeden şiddet (DHKP-C ne zaman büyük operasyonlarla karşılaşsa bu tip eylemlere sarılır) bu kez ABD Büyükelçiliği'nin güvenlik görevlisi Mustafa Akarsu ile deneyimli diplomasi muhabiri arkadaşımız Didem Tuncay'ı vurdu. Akarsu yaşamını yitirdi, Didem'in ise yaralarını sarmak için uzun zamana ihtiyacı var. 

2 BİN LİRA MAAŞLA ÇALIŞIYORDU

ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'nde yaklaşık 450 Türk çalışıyor. Bunların 300'e yakını Amerikalılar'ın tabiriyle 'guard', yani güvenlikçi. Taşeron firma çalışanı değil elçilik personeliler. Çoğunluğu diplomatların konutlarında görevli. Elçilik binası kapılarında ise her gün 30 Türk guard görev yapıyor. Maaşları sanılanın aksine düşük! Saldırıda hayatını kaybeden 20 yıllık elçilik çalışanı Mustafa Akarsu'nun aylığı 2 bin lira idi. Hayali, 20 yılı deviren çalışanlara tanınan green card ayrıcalığından yararlanıp Amerika'ya yerleşmekti. 
Elçiliğin 5 kapısında da sadece Türk görevliler çalışıyor. 2 kapıyı yalnız arabalar kullanırken canlı bombanın hedef aldığı '2 no'lu kapı' doğrudan içeri girilebilen tek kapı. Diğerlerinde, diyafonla niye geldiğiniz sorulurken bu kapıdan doğruca girip derdinizi anlatabiliyorsunuz; çünkü posta, evrak vb. belgeler buraya geliyor. Personel de genelde bu kapıyı kullanıyor. 

FACİA YAŞANABİLİRDİ

Tüm kapılarda kurşun geçirmez cam var. 2 no'lu kapıda genelde 4-5 güvenlik görevlisi bulunuyor. Öğle saatlerinde, yemekten dönen personel, x-ray'den geçmek için burada uzun kuyruk oluşturuyor. Bu bilgiler, önceki gün bir facianın eşiğinden dönüldüğünü gösteriyor.
X-ray'den geçtikten ve kimlik bıraktıktan sonra içeri girmek için bir görevli size eskortluk ediyor. Sevgili Didem, büyük ihtimalle o görevliyi bekliyordu. 
Kameralarla izlenen elçilik binası, olası bir bomba yüklü araba saldırısına karşı, içine beton dökülmüş demir direklerle korunuyor. Atatürk Bulvarı'nda, elçilik binasının dibindeki yaya kaldırımına dikilen bu direkler Ankaralılar'ın tepkisini çekmişti. Binanın diğer cephesine, Paris Caddesi'ne, aynı gerekçeyle kurulan bariyerli kontrol noktası da... Elçilik görevlileriyle birlikte bir polisin görev yaptığı bu noktada, bomba yüklü şüphesi uyandıran arabalar durduruluyor. 

SİPER ALMA EĞİTİMİ 

Patlama sonrası alarmların devreye girdiği büyükelçilik arazisinde 5 büyük bina ile müştemilatı var. Tüm dünyada olduğu gibi ABD elçiliğinin iç korumasını Amerikalı denizciler yapıyor. Her zaman en az 3 asker nöbet tutuyor. Tüm personel olası saldırılara karşı eğitimli. Patlama sonrası camlara çıkmak yasak; çünkü herkes ikinci bir bomba ihtimalini biliyor. Hemen siper alıyorlar ve en kısa zamanda, en yakındaki binanın güvenli bölümüne koşuyorlar. Bu bölümler çelik kapılarla korunuyor. Güvenlik eğitimi her sene tekrarlanıyor.
Pekiyi, Başkent'in 'en güvenli' noktasındaki saldırı Türk polisine bedel ödetir mi? İçişleri Bakanı yeni değişmişti, güvenlik bürokrasisi diken üstündeydi; saldırı buna tuz biber ekti.

<p> </p>

Kamu işçisinin maaşı ne kadar artacak?

Boynundaki şişlik için doktora gitti! İçinden bakın ne çıktı

Dalış sırasında köpekbalığına yem oluyordu! Okyanusta dehşet anları

Polisleri şaşkına çeviren suçluların ilginç fotoğrafları