• $15,8664
  • €16,818
  • 940.829
  • 2393.61
18 Aralık 2011 Pazar

6'ncı Filo'dan füze kalkanına emperyalizm

NATO (Kuzey Atlantik Paktı Örgütü) 2'nci Dünya Savaşı sonrası ABD'nin yaydığı antikomünizm propagandasının vücuda gelmiş haliydi. Bugünse 'küresel terörizm' (ne demekse?) tehdidine karşı koruyor bizleri(!) Kurulduğu 1949 yılında amaç sadece SSCB'ye karşı ittifak oluşturmak değildi; ABD'nin Avrupa'ya ağabeylik yapma hevesi de somutlaşmıştı.
'Gladio'nun da mimarı olan NATO, sol ile mücadelede işi 'derinleştirip' başta İtalya olmak üzere Türkiye dahil birçok ülkede özel harekat daireleri kurdu. Oralarda yapılan karanlık ve kirli işler hepimizin malumu...
SSCB ve Doğu Bloku dağıldıktan sonra NATO'nun varlığı sorgulanmaya başlandı. Derken, 11 Eylül saldırıları oldu! Komünizmle mücadele için yıllarca beslenen radikal İslamcı örgütler 'yeni düşman'dı. 'İslami terörizm' denilen bir garabet yaratılmış, 28 üyeli ittifak kendisine yeni tehditler-hedefler bulmuştu. 'Küresel terörizmle mücadele' adı altında Afganistan'a savaş açıldı. ABD tıpkı Afganistan gibi Irak'ı da 'demokrasi götürme' vaadiyle işgal etti. Hayatını kaybeden masum sivillerin sayısı bilinmiyor. Bilinen, iki ülkenin zenginliklerinin talan edildiği...
***
Bütün bunlar, 'Üye ülkelerden birine yapılan tecavüz, tamamına yapılmış kabul edilir' şeklindeki antlaşmanın 5'inci maddesinin revize edilmesiyle oldu. İşin aslı, ABD ulusal güvenlik stratejilerini değiştirdikçe NATO'nun da stratejilerini buna göre yenilediğiydi. Yeni konsepte göre belirsizlik, istikrarsızlık, etnik ve dinsel rekabet, bölgesel uyuşmazlık, insan hakları ihlali, kitle imha silahlarının yayılması, organize suçlar, terörizm vb. konuları tehdit olarak algılayan NATO, uygun gördüğü takdirde istediği ülkeye müdahale edebilirdi. (Bakınız Libya...)
Gelelim NATO'nun 2010'daki Lizbon zirvesiyle Türkiye'nin de gündemine oturan 'füze kalkanı'  meselesine...
Amerika hedefin, 'serseri devlet İran' olduğunu başından beri söylemektedir. Türkiye'nin NATO zirvesinde 'isim konulmasın' çabası bu yüzden pek anlamlı değildir. İran'ın füzeleriyle ilgili (sayısı, menzili vb.) muamma sürerken İran'a karşı kalkan oluşturmak... ABD'nin de aralarında bulunduğu 32 ülke balistik füzelere sahipken, yine ABD'nin aralarında bulunduğu 9 ülke nükleer silaha sahipken, İran'ı en büyük tehdit olarak görmek ne kadar ciddi bir yaklaşımdır?
FÜZE KALKANI ABD'NİN PROJESİDİR...
ABD Başkanı George W. Bush, 16 Aralık 2002'de balistik füze savunması hakkında ulusal politikayı belirleyen Ulusal Güvenlik Başkanlık Yönergesi'ni imzalayarak bu konuda ilk adımı atmıştı. Tepkiler sonucu işi tamamlamak Obama'ya kaldı. 17 Eylül 2009'da Obama, devralınan projenin Avrupa Balistik Füze Savunma Programı ayağının iptal edildiğini, 'aşamalı uyarlanabilir yaklaşım' adı altında yeni bir programın hayata geçirileceğini açıkladı. Bugün NATO'ya taşınmış olan ve 'Füze Kalkanı' olarak bilinen proje, Obama yönetiminin revize ettiği (19-20 Kasım 2010'da Lizbon'daki NATO zirvesinde üye ülkelerin desteğini almış) bu projedir.
Söz konusu olan Amerika'nın çıkarları olunca Cumhuriyetçiler ile Demokratlar arasındaki farkın Coca Cola ile Pepsi Cola arasındaki fark kadar olduğunu biliyoruz zaten...
***
1969'da Deniz Gezmiş'in önderliğinde toplanan antiemperyalist gençler ABD'nin 6'ıncı Filosu'nu protesto ederken onlara saldıranlar ülkücü-İslamcı gençlerdi. Bu grubun, 6'ncı Filo'ya dönerek namaz kılması hala hafızalardadır.
Bugün savaş çanları çalarken medya, Türkiye'nin başına yağması muhtemel bombaları konuşmak yerine adına Cübbeli denilen adamın fuhuş pazarlığını 'aşk pazarlığı' olarak sunmaya çalışmaktadır. Ya da kadınları seks objesi olarak gören, bu konuda sicili bir hayli kirli olan başka bir zat, ekranlarda 'Adnan Hocam' hitabıyla ağırlanmaktadır. Bu utanmazlığa kimse dur demeyecek mi? Kimse sevgili meslektaşlarımıza 'Maymunluğu bırakın da kamuoyunu bilgilendirmek olan asli görevinizi hatırlayın!' uyarısını yapmayacak mı?

<p> </p>

“Havalimanı yıkılıyor” yalanı

Yavrusu için kendini feda etti! Vahşi doğanın acımasız yüzü

ABD 50 yıl sonra UFO'ları konuşmak için panel düzenledi

Doğu Karadeniz'in zorlu yolları havadan görüntülendi! Yolculuk yapmak cesaret ister