• $13,4858
  • €15,2514
  • 800.836
  • 1945.07
24 Şubat 2013 Pazar

5 çocuk doğuranın hali

Yine bilmiyorum bunu söyleyince benim akıbetim ne olur(!) Ama dayanamayıp söyleyeceğim, lütfen durun Sayın Başbakan!
Önce 3 dediniz, sonra 5... Çocuk sayısını geçen hafta 6'ya çıkardığınızı duyunca uzmanların görüşlerini size aktarmak şart oldu. Ancak okuyacaklarınız canınızı sıkabilir; çünkü çok çocuk doğurmak zannettiğiniz kadar kolay değil. 

"İDRARINI TUTAMAZ"
26 yıl Bakırköy Doğumevi'nde görev yapmış kadın doğum uzmanı Dr. Yavuz Ceylan anlatıyor...
- Kadın bedeni 5, 6 doğumdan nasıl etkilenir?
- Kötü etkilenir. Dünya Sağlık Örgütü, iki gebeliğin arasında en az 2 yıl olmalı der. Süre az olursa anne de en son doğan bebek de ondan bir önceki çocuk da olumsuz etkilenir. Gebelik ve doğum, vajinal kasların, perine kasları denilen bacak arasındaki dokunun gevşemesine neden olur. Buna doğum yaralanmaları da eklenirse kadın belli yaşa geldiğinde genital organ düşüklükleri, idrar torbası sarkması, bunlara bağlı olarak idrar-büyük abdest kaçırma, karın kası gevşekliklerine bağlı hazım problemleri kaçınılmazdır.
- Kaçınılmaz mı?
- Batıda çok nadirdir ama biz her gün rahim sarkması ameliyatı yaparız. Çok doğum, yumuşak dokuların zayıflamasına, bedensel yatkınlık da varsa rahmin, idrar torbasının tamamen dışarı çıkmasına sebep olur. Lohusalık döneminde yeterli istirahatı yapmamak da etkilidir. Anlatılır ya, tarlada doğurup bebeğini sırtına bağlayıp çalışmaya devam eden kadın. İşte o kadınların sonu budur! 

- Hani doğum kadın bedenini yenilerdi? 
- Yok öyle bir şey!
- Çok doğum yapıp zarar görmemek mümkün değil mi?
- Mümkün ama evin işlerini kim yapacak? Başka küçük çocuğunuz varsa bir de evde bakıma muhtaç yaşlı varsa lohusalıkta dinlenemez, sonrasında toparlanmak için 1.5 saat jimnastik yapamazsınız. Hekim olarak 4, 5 çocuğa evet demem mümkün değil!

ÇOK ÇOCUK HAYATTAN VAZGEÇİŞTİR!
Kadın Dayanışma Vakfı gönüllüsü psikiyatrist Dr. Özge Yenier Duman anlatıyor...
- Çok çocuk doğurmak kadının psikolojisini nasıl etkiler?
- Kadını, değişen hormonları ve psikolojisi ile tanımlarsak kadın bedeni düzensiz, kontrolden çıkabilen bir şey gibi algılanır. İdeolojik olarak üzerimize atılanları tartışmalıyız. 
- Doğurma telkiniyle neler atılıyor üzerimize?
- Anne olduğunuz zaman sizden başka türlü yaşamanız beklenir. Bir tür adanmışlık hâli! Çocuk sayısı arttıkça kadının kamusal alanda var olması imkânsızlaşır, kadın olmaktan çıkar, köleye dönüşür. Cinsellik alanında da değişim beklenir. Artık annesin, ona göre davran! Bütün bunlar bir vazgeçiştir! Sayı 5'e, 6'ya çıktığında bu vazgeçişin dönüşü yoktur. 
- Kim/neden kadını kamusal alandan silip atmak ister?
- Bir taşla birçok kuş vuruluyor. Devletin ideolojisinin, özellikle patriarkal ideolojin aktarılmasında kadınlara görev yükleniyor. Erkek egemenliğinin devamı, görünmeyen ev içi emeğin sürmesi, sosyal politikaların ortadan kalkması, bakım emeğinin kadınlar tarafından evde sürdürülmesi vs. Kadın çocuklarına bakarken yorgunluk hissetse suçluluk duyar hale getiriliyor. Yani canın çıksa gıkın çıkmayacak! 
- Kadın bedeni üzerine yapılan bu konuşmalar şiddeti körüklüyor deniyor. Neden?
- Kadın bedeni üzerindeki tahakküm, kadının doğurganlığına, emeğine karışılması kadınlara şiddet uygulamayı aklından geçiren erkekleri cesaretlendirir.

<p>İstanbul Ticaret Üniversitesi Ulaştırma Sistemleri Uzmanı  Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı araç içinde

Yolda kalan sürücüler araç içinde ne yapmalı?

256 yaşında ölen adamın sırrı açıklandı!

Rusya'nın en korkutucu köyü! Kimse gitmeye cesaret edemiyor

Akbabalar evcil köpeklerin peşine düştü! Korku dolu anlar