• $15,8833
  • €16,7697
  • 936.269
  • 2381.73
27 Kasım 2011 Pazar

'40 günlük seyisliğiyle bize avukatlığı o mu öğretecek?'

Türkiye Barolar Birliği'nin (TBB), 12-13 Kasım tarihlerinde baro başkanlarıyla Yeni Avukatlık Kanunu'nu tartışmak üzere yaptığı toplantıya 'yabancı avukatlık şirketlerinin Türkiye'de şubeler açması ve faaliyet göstermesi' önerisi damgasını vurdu. Ankara Barosu, internet sitesinde yayımladığı bildiride, 'Sağlık sektörünün yabancı sermayenin eline geçtiğini unutmayın. Geri dönülmez bir noktaya gelinmeden sürece müdahale edin' çağrısı yaptı. İtirazları sorduğumuz TBB Başkanı Ahsen Coşar, Ankara Barosu Başkanı Prof. Metin Feyzioğlu için '40 günlük seyisliğiyle bize avukatlığı o mu öğretecek?' dedi.
Aslında Ankara Barosu, TBB'nin yeni kanunla ilgili birçok önerisine itiraz ediyor ama öne çıkan konu 'ithal avukatlar'... İşte tarafların bize yaptığı açıklamalardan öne çıkan başlıklar:

TEK TİP AVUKAT İSTENİYOR
Ankara Barosu Başkanı Prof.  Metin Feyzioğlu
l Ankara Barosu'nun kimseyle alıp veremediği yoktur. Gayemiz, sağlık sektöründe yaşandığı gibi yabancı sermayenin avukatlık mesleğini de ele geçirmesini önlemek ve genç avukatları sömürecek bir sistemin kurulmasına mani olmaktır.
l Türkiye'de bu alanda sağlıktaki kadar büyük bir pay var. 2001'den beri değişmeyen Avukatlık Kanunu'nun neden ocak ayına kadar yetiştirilmesi gerekiyor? Nedenini bilmediğimiz bir acele ve dayatma ile karşı karşıyayız. Taslak, 7 bölgeden 2'şer barodan oluşacak bir komisyonda şekillenmeli.
l Bunu, Türkiye'de aklı başında hiçbir avukatın istemesi mümkün değil. 65 yaşından gün almışların avukatlık yapması yasaklansın diye bir tartışma da açıyorlar. Genç avukatlar, onların işleri bize gelecek sanıyor. Yabancı avukatlık şirketleri piyasaya girerse gençler ancak o şirketlerde çalışırsa işi alacak. İşi alan şirket olacak.
l Avukatlık hür düşünceyi gerektirir. Avukatlık stajının 1 yılının Türkiye Adalet Akademisi'nde hakimlerle yapılması isteniyor. Tek tip, uslu avukat modeli yaratılmak isteniyor. Hakim ve savcılar, baroların yönetimindeki bir akademide staj görüyor mu? Hayır.
 l Baroların yönetim kurullarının nisbi temsille oluşmasını istiyorlar. Baro başkanı masaya oturduğunda karşısında her görüşten insan olsun, karar alamasın... Tavır alma gücünden yoksun, tepkisiz baro modeli amaçlanıyor.

ANKARA BAROSU İŞİNİ YAPSIN
TBB Başkanı Ahsen Coşar
l 6 yıl Ankara Barosu Başkanlığı yaptım. 1.5 yıldan bu yana TBB Başkanı'yım, 36 yıllık avukatım. Mesleğimle ilgili sorunları biliyorum. Kimseyle polemiğe girmek istemiyorum. Metin Bey kendince cephe yaratmaya çalışıyor. 40 günlük seyisliğiyle bize avukatlığı o mu öğretecek?
l Hedefimiz ocak ayına yetiştirmek. 2001'den bu yana dünyada, Türkiye'de ihtiyaçlar değişti. Bunları güncelleştirmeye çalışıyoruz.  Kimse spekülasyon yapmasın. Baro  Başkanlar Kurulu istişari bir organdır, TBB'nin vasisi değildir, TBB'ye bir şey dayatamaz.
l Genel Kurul toplansın diyorlar. TBB tarihinde böyle bir şey yok. Bunu söyleyen Baro Başkanı'na, o zaman sen de kendi genel kurulunu olağanüstü toplantıya çağır demek lazım. Avukatlık Kanunu, bu çalışmayı yapma görevini TBB'ye vermiş. Baroları davet edip görüşlerini aldık.
l Yabancı Sermaye Teşvik Kanunu gereğince yabancı avukatlık şirketlerinin Türkiye'de danışmanlık bürosu açması konusunda düzenleme 44'üncü maddede zaten var. Bunu devam ettirecek miyiz, ettirmeyecek miyiz?  Metin Bey kendince bir senaryo yazmış, başka hedeflere koştuğu için de konuyu saptırıyor.
lBizim buraları kullanıp siyasete atlamak gibi bir düşüncemiz yok ama bazıları isimlerini duyurma gayreti içindeler. Tartışmayı dışarı yansıtmak hoş değil. Ankara Barosu'nda bizden rol kapma düşüncesi var. Herkes otursun kendi işini yapsın.

65 YAŞ SINIRI İLKELLİK!
Av. Turgut Kazan
TBB Başkanı'nın yaklaşımına katılmıyorum. Şu anda Türkiye'de danışmanlık şirketi adı altında fiili durum yaratıp avukatlık faaliyeti yürütüyorlar. Bunun yasal olmadığını, Türkiye'deki avukatlar için eşitliğe aykırı uygulama olduğunu ve onların ezilmesine yol açtığını görüyorum ve buna başından beri karşıyım. Şimdi avukatlık yapmalarının da yolunu açmak Ankara Barosu Başkanı'nın söylediği gibi Türkiye'deki genç insanları ecir durumuna sokacaktır. Doğru olmadığı kanısındayım. Bu düzenleme taslağa girerse karşı olacağım. Yaşla ilgili düzenlemeyi de ayrı bir ilkellik örneği sayıyorum. Biz baroda ruhsat verirken avukatlara, fiziki ve fikri sağlık sürdüğü sürece bu mesleği yapabilmek güzelliktir, emeklilik söz konusu değildir diye anlatırdık. Hala da buna inanırım. Bunu yaşla sınırlamak siyasi iktidarın bir tuzağıdır. 49 yıllık avukatım ve beni Özel Yetkili Mahkeme zaten yasaklamaya soyundu (gülüyor). Bağımsız olmadığını söylediğimiz Adalet Akademisi'nde staj da kabul edilemez.

NEO-LİBERALİZMİN  SAVUNMA AYAĞI
İlhan Cihaner (CHP Milletvekili Erzincan eski Başsavcısı)
Kamuoyuna yansıyan taslak bu başlıklarıyla gelecekse iyi niyetli olmadığı ortada. Ergenekon, KCK gibi soruşturma ve davalarda, Hopa soruşturmasında, özel yetkili savcıların ve mahkemelerin avukatlara yapamadıklarını yasayla yapmaya çalışıyorlar. İktidarı elinde bulunduran unsurlar, avukatlardan kurtulmak istiyorlar. Son zamanlarda KHK'lar ile hemen hemen tüm bakanlıkların teşkilat yapısına şu getirildi, Hazine avukatları yerine avukatlık hizmeti dışarıdan, alınabiliyor. Yabancı avukatlık firmalarının Türkiye'de şube açmasını bununla birlikte değerlendirmeli. Bu, kamucu yaklaşımın tamamen tasfiye edilip yerine neo-liberal yaklaşımın hayata geçirilmesidir ve onun savunma ayağıdır.

GENÇ AVUKATLAR  TEPKİLİ
Av. Olgun Tuncay Ayvacı:
Böyle bir ihtiyacın uluslararası baskıdan kaynaklandığını düşünüyorum. Türkiye'de uluslararası yatırımlar, özellikle enerji piyasası çok büyüdü ve bununla birlikte bundan kaynaklı uyuşmazlıkların miktarı da büyüdü. Avukatlık ücretleri buna paralel olarak yüksek rakamlara ulaştı. Dolayısıyla pastadan pay almak isteyen uluslararası hukuk şirketlerinin bir baskısı sonucu böyle bir düzenleme akla gelmiş olabilir. Düzenleme Türk hukuk sistemini ileri taşımaz aksine hukuk sistemine zarar verir.
Av. Meltem Akyol: TBB'nin önerilerinden, her türlü avukatlık ücret sözleşmesinin baroya ibraz zorunluluğu ile avukatlık ücretinin tamamının baroya yatırılması gibi uygulamalar mesleğin serbestliği ile bağdaşmayacağı için avukatları vesayet altına alacağını düşünüyorum.

YORUM  YOK
'İthal avukat' tartışmasını birçok avukat da önceki gün AKŞAM'dan Hakkı Kurban'ın haberiyle duydu. Kezban Hatemi'nin de aralarında bulunduğu birçok isim taslağı incelemeden yorum yapmak istemedi. Meclis Adalet Komisyonu'nun AK Parti'li üyeleri ise 'Yeni Avukatlık Kanunu Meclis'e gönderildiğinde önce bizim önümüze geleceği için şimdi yorum yapmamız doğru olmaz' dediler.

<p> Fonetik  kısaca konuşulan dili oluşturan sözcüklerin ses yapısı bakımından incelenmesi,  ses bil

TÜRKÇE'DE FONETİK

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak