• $7,4798
  • €8,9543
  • 408.272
  • 1538.04
04 Ocak 2012 Çarşamba

35 kişi 'yan hasar' mı?

2009 yılının Kasım ayıydı. Demokratik açılımın Meclis'teki ön görüşmeleri sırasında CHP'nin o dönemki Genel Başkan Yardımcısı olan Onur Öymen'in Dersim isyanının bastırılmasını onaylayan sözleri tepki çekmişti.
'Kurtuluş Savaşı'nda, Şeyh Sait isyanında, Dersim isyanında, Kıbrıs'ta analar ağlamadı mı? Kimse 'analar ağlamasın, mücadeleyi durduralım' dedi mi? İlk siz diyorsunuz. Çünkü terörle mücadele edecek cesaretiniz yok' diyerek hükümeti eleştiren Öymen'i aradığımda 'Bütün silahlı ayaklanmalarda çok sayıda masum insan öldürülmüştür. Silahlı eylemi başlatanları değil de onu bastıranları suçlu sayarsanız yanlış olur' yanıtını almıştım. 'Yani kurunun yanında yaş da yanar mı diyorsunuz?' diye sorduğumda verdiği 'yan hasar' yanıtı, tartışmayı daha da büyüttü.
Öymen'in 16 Kasım 2009 günü AKŞAM'ın sürmanşetinde yer alan sözleri şöyleydi,
'Ben NATO'da da büyükelçilik yaptım. Operasyonlarda 'yan hasar' dediğimiz bir durum vardır. Bunun olmaması arzu edilir...'
***
'35 masum insanın F 16 bombalarıyla öldürülmesinin sorumlusu kim?' sorusuna iktidar cephesinden verilen yanıtlara bakınca Öymen'in 'yan hasar' sözü geliyor aklıma. İktidar, yan hasar tabirini kullanmıyor ama 'terörle mücadelede bu tip yanlışlar olur' demeye getiriyor. Soruyorum, ne farkı var?  O sözleri nedeniyle CHP'nin eski Milletvekili Öymen'e demediklerini bırakmayanların kalpleri nasıl bu kadar soğudu?
***
Uludere'yi sormak için aradığım Onur Öymen şu açıklamayı yaptı, 'Yan hasar sözüyle kastettiğim, kasıt olmadan insanların öldürülmesiydi. Durup dururken insanları katletmekten bahsetmedim ama AK Parti beni hedef aldı. Başbakan, tarihimizden bahsederken bazı olayları katliam olarak görmekte sakınca görmüyor. Bugün de bazıları Uludere'deki olaya katliam diyor. Bu tabirleri dikkatli kullanmak gerekir. Diğer devletlere bakın, onlar hangi durumda katliam diyorlar? O gün de bunu söylemiştim. Hükümet rahatsız olup aleyhimde kampanya başlattı çünkü hükümetin PKK ile müzakere ettiğini ilk kez ben söylemiştim.'
Anlayacağınız Öymen cephesinde değişen bir şey yok. Hiçbirimizin anlayamadığı, iki yıl önce onu kıyasıya eleştirenler ne zaman ve nasıl bu kadar değiştiler?

Başbakan'ın odasının önündeki beyaz tülbentler
BDP grubunun dünkü ziyaretçileri Barış Anneleri'ydi...  Ellerindeki Kürtçe dergilere ve sarı-kırmızı-yeşil fularlarına polisin, 'bunları çıkartın' diyerek tepki gösterdiği anneler, grup sonrası Meclis'te alışılmadık bir eyleme imza attılar.
Basın koridorunda BDP lideri Selahattin Demirtaş'ın basın açıklaması yapacağı duyuruldu. Gazeteciler BDP koridoruna yöneldiklerinde Başbakan'ın makam odasının önünde yerde oturan Barış Anneleri ile karşılaştılar. Polisler gazetecilerin çekim yapmasını engellemeye, Başbakan'ın odasının önünü açmaya çalışırken herkes şaşkındı. Orada gördüğüm Leyla Zana, Gülten Kışanak ve Sırrı Sakık, 'Bizim de eylemden haberimiz yoktu' dediler.
Polisin Barış Annelerini bahçede gözaltına alacağı haberi yayıldı hemen. Başbakan'ın odasının önündeki AK Parti milletvekillerine, 'Randevu verilene kadar gitmeyeceğiz diyorlar. Başbakan ya da bir yetkili onlarla görüşecek mi?' diye sorduğumda, 'Niye görüşülecekmiş!' yanıtını aldım. Anneler BDP grubuna geçtikten sonra Başbakan Meclis'ten ayrıldı.
'KAN DENİZİ İSTEMİYORUZ'
Eylemden birkaç saat önce Meclis restoranında karşılaştığım Barış Anneleri şunları söylemişti...
Havva Kıran: 35 masum çocuğu niye katlettiler? Askerler bu çocukları önce durdurmuş, uçaklar daha sonra bombalamış. Şimdi paradan söz ediyorlar. Kürtler satılık değildir.
Güler Buğday: Firavunluk yapanlara sesleniyorum. Devir mucizeler devri değil. 21'inci yüzyılda çocuklar bile yalanlara kanmıyor. Yandaş medya leş kargaları gibi...
Sebihe Yıldırım: Öldürülenin Kürt, Türk olması fark etmez. Ortalık kan denizine dönmüş. Biz buna karşı çıkmak için buradayız.

<p>Süper Lig'in 28. haftasında Ankaragücü sahasında Galatasaray'ı konuk etti. Bu zorlu karşılaşmada

Galatasaray-Ankaragücü Maç Yorumu

Kahramanmaraş'ta 3 mahalle karantinaya alındı

Türkiye'deki yaban hayatı fotokapana yakalandı

Güneş patlamalarının kaynağı ilk kez belirledi