• $15,8309
  • €16,7308
  • 930.931
  • 2405.58
6 Nisan 2012 Cuma

12 Eylül bir zihniyettir

Darbeciler her zaman üniforma giymezler! Silah ve omuzdaki pırpırlar, 'güç' kullanmayı kolaylaştırır ama onlarsız da darbe yapılır. 12 Eylül bir zihniyettir ve 1980'de başlamaz. 
Köklerine inmek için Cumhuriyet'in İstiklal Mahkemeleri'ne hatta Osmanlı döneminde Dersimliler'i hain ilan eden din alimlerine kadar gidin ama size tavsiyem, çocukluğumuzun şu tekerlemesiyle başlamanız:
Bir iki üçler yaşasın Türkler
Dört beş altı Polonya battı
Yedi sekiz dokuz Ruslar domuz
On on bir on iki İtalya tilki
On üç on dört on beş Amerika kardeş...
12 EYLÜL MENDERES'TİR, ONU ASANLARDIR
Barış Gönüllüleri adıyla CIA ajanlarını yurda sokan, Mehmetçik'i Kore'ye gönderen, karşılığında ülkemizde Amerikan destekli kontrgerillayı faaliyete geçirten kimse O'dur sivilin askere itaat etmesi gerektiği savının ve antikomünizm propagandasının sonucunun sorumlusu.
6-7 Eylül olayları sırasında binlerce Rum yurttaşın ev ve işyerlerinin tahribinin sorumlusu da O'dur, (dönemin hükümeti ve Özel Harp Dairesi'nin işbirliği ile gerçekleştirildiği tanıklarca anlatılmıştır) basına uyguladığı sansürle tarihe geçen de...
Adnan Menderes Hükümeti'nden söz ediyorum. Bugünkü siyasi iktidarın öve öve bitiremediği Menderes döneminden...
12 Eylül, kendi canavarını yaratıp sonra da onunla savaşıyormuş gibi görünmek ve bunu yaparken de her türlü canice yönteme sarılmaktır. Menderes'in asılmasını izleyip 'Laik cumhuriyetin bekçisi askerdir' diyebilmektir.
12 EYLÜL SÜNNİ-TÜRK OLMAKTIR
12 Eylül... 
Sünni-Türk olmaktır. Devletin 'sol'a karşı 'milliyetçi-ümmetçi' yapılardan taraf olmasıdır.
'Bana sağcılar adam öldürüyor dedirtemezsiniz'dir.  'Devlet için kurşun atan da yiyen de şereflidir' cümlesidir. 'Emir demiri keser' diyenlerdir.
Zengin olma, sınıf atlama rüyasıdır. Lüks otomobiller, son model beyaz eşya, Banker Kastelli'dir. Taksit köleliğidir. 'Benim memurum işini bilir' sözüdür.
Aklı, bilimi, bilgiyi inkardır. Sinik, silik, sığ bir halktır. Herkesin siyah, kahverengi, lacivert giymesidir. Birey olamamak, görünmez olmaya çalışmaktır. Sıradanlaşmaktır. Sorgulamamaktır. Kitap okumamak, TV izlemektir. Devleti dev, bireyi karınca görmektir.
Sendikasızlaştırmadır. Yeşil sermaye palavrasıyla halkı oyalayıp burjuvaziyle kol kola girerek emekçiyi ezmektir. Sokağa çıkmaya korkmaktır. Vatandaşın can güvenliğini sağlayamayan polisin, tereddüt etmeden can almasıdır. Coptur, biber gazıdır. Gazla öldürülen insanların yakınlarına bir 'başsağlığı'nı çok görmektir.
'Çingen çalar Kürt oynar', 'Ne Şam'ın şekeri ne Arap'ın yüzü', 'Kürt'ü koyma avluya, Kürt'ten olmaz evliya', 'Yahudi züğürtleyince eski defterleri açarmış', 'Mademki Ermeni, istemeden vermeli' sözlerindeki nefrettir, ayrımcılıktır.
'Çoğunluk bensem istediğimi yaparım' anlayışıdır.
12 EYLÜL EGEMEN MEDYADIR
12 Eylül...
Ana akım medyanın zenginlerin sözcüsü olmasıdır. Arka sayfa güzelidir. 'Ekranda/gazetede çirkin insan görmek istemiyorum' diyen medya yöneticileridir. Sit-com gazeteciliğidir.
Cinsel organını yazarak genel yayın yönetmenliği yapmak, gözden düşünce cemaat liderinin eteklerine sarılmaktır. Haber sunduğu ekranı '7 Cüceler ve Dev Adam'lı ucube sirki'ne çevirip 10 yıl sonra gazeteciliğe dair ahkam kesmektir. Devletin ele geçirdiği örgüt lideri için, 'Onu almaya gidiyorum' diyerek İtalya'ya yola çıkarken gazeteci sıfatı taşımaktır(!) Beyaz Türklük'tür. Cahil cesaretidir.
Hükümeti sevmeme özgürlüğünü yurttaşlara çok görmek, kendisini eleştireni 'terörist' ilan ederek hapse atmaktır.
Eksiği var, fazlası yok... Dün olduğu gibi 12 Eylül zihniyeti her alanda hakim. Hepsiyle hesaplaşmaya hazır mıyız?

<p> </p>

Türkiye'nin dev eserleri neden karalanıyor?

Bakan Kurum'dan Atatürk Havalimanı ile ilgili açıklama

Türkiye'nin en uzun süre yaşayan insanı! 157 yıl hayatta kaldı

Uzaylılar tarafından kaçırıldıklarını söylüyorlardı! Çizimleri herkesi şaşırttı