• $7,5143
  • €9,0772
  • 443.616
  • 1522.01
01 Mayıs 2011 Pazar

1 Mayıs ve Haymarket

Bugün 1 Mayıs... İşçinin, emekçinin bayramı...  Cezaevindeki gazeteci arkadaşlarımız, 'fikir işçileri' ve tüm emekçiler için alanlardayız biz de!
Tarihin eksik anlatıldığı, yazılmamış kitapların bile yasaklandığı Türkiye'de 1 Mayıs'ın gerçek hikayesini anlatmak istedim. Unutulmasın diye!
1 Mayıs 1886'da Amerika'da 8 saatlik mesai için işçiler greve gider. Milyonlarca işçi... Siyahlar-beyazlar kol koladır. Sermayedarların canı sıkkındır. Devletin de!
İşçiler polisin açtığı ateş sonucu ölen 4 işçiyi anmak için Chicago'da, Haymarket Meydanı'nda toplanırlar. Eylem bitmek üzereyken bir bomba atılır. 7 polis ölür, onlarcası yaralanır. Karanlık eller yine işbaşındadır!
Asılsız suçlamalarla yüzlerce işçi tutuklanır. Sendikalar, dernekler basılır... Evler aranır... Ve 8 anarşist kurban seçilir. Trajikomik yargılama sonucu 5'i idama, 2'si ömür boyu hapse, 1'i 15 yıl ağır hapse mahkum edilir. Karar dünyanın dört bir yanında protestolara neden olur ama anarşistler asılır. (İçlerinden biri, cellada bırakmaz işi ve dinamitle kendi yaşamına son verir.)
Aylar sonra yeni vali yargılamanın tarafsız olmadığını itiraf ederek işçilerden özür diler...
1889'da İkinci Enternasyonal'de verilen öneriyle 1 Mayıs'ın tüm dünyada 'Birlik, mücadele ve dayanışma günü' olarak anılmasına karar verilir.
Biraz daha insani koşullarda çalışıyorsak, örgütlenebiliyorsak, sesimizi duyurabiliyorsak hepsi onların sayesinde... Dünyanın nimetlerini eşit paylaşmak isteyen o insanlar sayesinde...

Bir serzeniş...
Tamam Taksim önemli! Tamam Taksim bir sembol! Tamam İstanbul Türkiye'nin değil dünyanın en güzel kenti ama... 1 Mayıs'ı bulundukları illerde kutlamak yerine İstanbul'a giden herkese kızgınım. Her yer Taksim, her yer 1 Mayıs meydanı bugün!

Oray Eğin'in kitabı
Oray Eğin'in 'İmha Planı-Medya Nasıl Çökertildi' kitabını bir solukta okudum. Son on yılda yaşananları tarihe not düşmek istedim diyor... Bunları, birilerinin onu sürekli hedef göstermesine rağmen yazdı... Sadece bu yüzden bile alkışı hak ediyor! Yazılarındaki sert üslubunu kitaba yansıtmadığını özellikle not düşmüş. İyi de etmiş (!) Meslektaşlarımızın gözünden şu cümle kaçmamıştır eminim, 'Medyadaki pek çok hesap kişiseldir!'
Not: Sevgili Oray, Mahmure-Süreyya Üzmez çiftinin yeni 'kabak çiçeği dolması' gastronomi tarihine geçecek nitelikte... Trilye'yi epey ihmal etmişsin. Söylememi istediler(!)

Özlü söz
Geçtiğimiz günlerde NTV'de Oğuz Haksever'in programına konuk olan Prof. Kadir Cangızbay dedi ki, 'Birileri kendine liberalim diyor. Yahu bu utanılacak bir şeydir. Bari söylemeyin!' Saate bakmadan Nihal Kemaloğlu'na mesaj attım. O da televizyon başındaymış meğer Hoca'yı bir kez daha sevgiyle yad ettik.

Cezaevlerinde neler oluyor?
Son birkaç aydır cezaevlerinden, siyasi mahkumlardan mektuplar alıyorum. Üzerinde 'görülmüştür' damgası olan. Bazı bölümleri sansürlenmiş mektuplar... Hepsi ortak sorunlardan yakınıyor. Havalandırma saatlerinin bile kısıtlandığını söylüyorlar. Sayın Adalet Bakanı'na, Ceza ve Tevfik Evleri Genel Müdürü'ne sormak istiyorum. Cezaevlerinde neler oluyor?

<p>İngiltere'de TikTok'a yüklenen ve faal bir tren hattının üzerine park etmiş otomobili gösteren vi

Tren yolunda TikTok videosu tepki çekti: Düpedüz aptallık

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Rıdvan Dilmen: Beşiktaş şampiyonluğa inanmış

Muş'ta ''kar kaplanları'' yolları açmak için metrelerce karla mücadele ediyor