• $7,4294
  • €8,982
  • 412.302
  • 1471.39
15 Ocak 2012 Pazar

Anadolu yakasında hayat bir başka akıyor

Özgür Aras
Özgür Aras
YAZARIN SAYFASI

Ben İstanbul Avrupa yakasında yaşayan biri olarak Anadolu yakasına bayılıyorum. Oranın havası, insanları bana bir başka geliyor. Komşuluk ilişkilerinden tutun da, hayvanlara olan sevgileri bile farklı. Bundan dolayı Anadolu yakasında kısa bir dönem yaşama maceram bile oldu. 'Kısa' diyorum, iş yerim Avrupa yakasında olduğu için eve git-gel, ömrüm trafikte geçti... Ve bir gün aniden tekrar Avrupa yakasına dönme kararı aldım ama hala aklım orada.
Aralarda geçerim karşıya. Geçen hafta da Alper Deniz beni kahvaltıya Fenerbahçe sahilde bir mekana götürdü. Daha içeri girer girmez çok güler yüzlü ekip, benim içimi ısıttı. Gittiğim yer Happy Moon's Cafe... Zengin açık büfesiyle hafta sonu kahvaltımı şölene dönüştürdü. İki katlı mekan, şirin bahçesiyle de oldukça şık bir görünüme sahip. Hafta sonları peynirden börek çeşitlerine, zeytinyağlılardan salatalara, meyve çaylarından taze meyve sularına kadar pek çok çeşide sahip bir mönü sunuyor Happy Moon's. Dedim ya, bir mekanda servis çok önemli ve servisi yapan ekip de... Bu nedenle Happy Moon's'ta kendinizi evinizde gibi hissedeceksiniz. 'Kışın bahçede oturulur mu?' sakın demeyin. Öyle bir sistem kurmuşlar ki; açık havada oturduğunuzu anlamıyorsunuz bile...

Can-ı gönülden desteğim!
Atiye, Sıla ve Hande Yener derken Eurovision Şarkı Yarışması'nda Türkiye'yi kimin temsil edeceği hakkında ortaya atılan iddialar artık son buldu. Uzun tartışmaların ardından TRT Eurovision temsilcisine karar verdi. Bu yıl Bakü'de düzenlenecek Eurovision Şarkı Yarışması'nda Türkiye'yi Can Bonomo temsil edecek. TRT yönetimi yine herkesi şaşırtarak, son dönemde özellikle klipleriyle adından söz ettiren Can Bonomo'yu seçti. Herkes önce bir şaşırdı, bazıları tepki gösterdi ama bence TRT en doğrusunu yaptı.  Benim adayım öncelikle Bedük'tü. Bunu haftalar önce yazmıştım. Farklı bir sound, farklı bir duruş ve farklı bir müzik dili olmalı diye düşünüyordum. Can Bonomo da buna uygun...  İzmirli müzisyen Can Bonomo, Eurovision'a özel bir şarkı besteleyecek. Ben Can'ı can-ı gönülden destekliyorum.
Şansın bol olsun Can Bonomo...

Beyoğlu'nda akla gelen ilk mekan!
Etrafımda kim varsa Beyoğlu Mask'a bayılır. Belirli günlerde hiç çıkmazlar Beyoğlu Mask'tan. Beyoğlu denince bence ilk olarak orası akla geliyor. Ben de gittiğim geceler çok eğlenirim orada.  Mask Beyoğlu, haftanın 7 günü canlı olarak alternatif müzik sunarak sabahın ilk saatlerine kadar eğleniyor ve eğlendiriyor. Her gün 00.30'dan 04.30'a kadar pop, R&B, Soul, Rock gruplarının konserleri ve her hafta 22.00'da başlayan birbirinden farklı grupların konserleri ile farklı müzik lezzetlerini de bulabilirsiniz. Kapı önünde 'muhabbet köşesi' mekana girmeden sizi zaten havaya sokuyor. Ne kadar ünlü müzisyen tanıyorsanız Mask'ta görmeniz mümkün. Ben geçen hafta Cansu'yu izlemeye gittim. Hem çok eğlendim hem de uzun zamandır görmediğim tüm arkadaşlarımı görüp onlarla vakit geçirdim.

90'ları yeniden yaşatacağım
İki yılı aşkın süredir İzmir gece hayatında yerini koruyan Lou Jain, hem dünya mutfaklarını buluşturduğu hem de eğlenceli bir gece yaşattığı için birçok İzmirli tarafından sevilen en önemli mekan. Candan Topdemir şimdi işletmeciliğini yapıyor. Düşünün Lou Jain'in İstanbul'a kadar ismi yükseldiyse, sevgili Candan Topdemir'in sihirli ellerinin değdiğinin göstergesidir. Ben de 18 Ocak Çarşamba gecesi şehir şehir dolaşacağım '90'lar Türkçe pop partilerimin ilkine İzmir'de  Lou Jain'de  Dj kabininde başlıyorum. Benim seçtiğim ama çok sevilecek playlist ile İzmirlileri coşturmaya gidiyorum. Ardından Ankara, Eskişehir, Bursa, Antalya, Uludağ olmak üzere şehir şehir gezerek 90'lar Türkçe pop partilerine ev sahipliği yapacağım mekanlarda...

twitter.com/ozguraras
ozgurlebasbasa@gmail.com

<p>Peki, koronavirüste son durum ne? Aşılarla ilgili yapılan araştırmalar  bize ne söylüyor? Sürü ba

Aşı araştırmaları bize ne söylüyor?

Öğretmenlere koronavirüs aşısının yapılmaya başlandı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar A-400M hangarını ziyaret etti

Balıkçı ağlarına bin yıllık tekne parçaları ile 13 amfora takıldı