• $13,4726
  • €15,2894
  • 793.592
  • 2011.16
26 Mart 2016 Cumartesi

Volkan'sız olmaz!

Volkan Demirel milli takımın EURO 2016 kadrosuna çağırılacak mı, çağrılmayacak mı?

Spor kamuoyu bu sorunun cevabını merak ediyor.

O yüzden de doğal olarak milli takımın patronuna, Fatih Terim’e soruluyor. Dünyanın her yerinde milli takıma çağrılmayan oyuncularla ilgili tartışmalar olur. Basın da bu konuyu kurcalar. Yine dünyanın her yerinde teknik adamlar “bu kadar futbolcu içinde, bir tek oyuncuya kafayı takmayın” diye yanıtlarlar. Fatih hoca da bunu yaptı belki ama durum bu kez biraz farklı.

Spor kamuoyunun nabzını tutacak olursak;

"Çağrılsın" diyenler Volkan’ın tecrübesini, takım içindeki ağabeyliğini ve özellikle de bu sezonki yüksek form grafiğini göz önüne alıyorlar.

Olumsuz bakanlar, milli maç öncesi küfür üzerine sahayı terk etme olayını hatırlatıyorlar. Volkan’ın bazı agresif tavırlarına da vurgu yapıyorlar.

Biz "çağrılsın" diyen gruptayız. Herşeyden önce Volkan bu ülkenin mevcut şartlardaki en iyi kalecisi. Bu sezon çok formda. Fenerbahçe’nin şampiyonluk yarışında iddialı olmasında büyük pay sahibi. 25 maçın 13’ünde hiç gol yemedi. Halen ligin en az gol yiyen kalecisi. Kurtarış yüzdesi de çok yüksek. O yüzden işi biraz magazinleştirip Survivor mantığıyla bakacak olursak, “Volkan oyunlardaki başarısı dolayısıyla adada kalmayı hakkediyor.”

Sahayı terketme olayına gelince; o dönemlerde Fenerbahçe’de görev yaptığım için önemli bulduğum bir gözlemimi aktarmak istiyorum:

Fenerbahçeli milli futbolcular milli maçların ardından, ertesi gün sabah kahvaltısında aralarında konuşurken, kendilerine ve ailelerine edilen küfürlerden yakınırlardı. Çok zor geldiğini, tahammül edemediklerini, anne-eş-çocuk gibi kutsak varlıklarına dahi dil uzatıldığını söylerlerdi. İsyan noktasına geldiklerini gözlemlemek mümkündü. Volkan da bu isimlerin başında geliyordu. Dolayısıyla Arena’da yaşanan küfür olayı ve Volkan’ın ani bir şekilde sahayı terk etme eyleminin altında geçmişten gelen bu ruh hali vardı. O olay psikolojik olarak bardağın taştığı andı. Milli forma ile sahaya çıkan oyuncuya küfretme hakkı hiç kimsede olamaz, olmamalı.

Tabii ki milli bir oyuncunun da sahayı terk etme hakkı olamaz, olmamalı. Volkan’ın da belki daha önceki maçlarda yaptığı gibi sineye çekmesi, kulak asmaması gerekiyordu. Ama söylediğim gibi geçmişten gelen olumsuz şartlanma ile, bir anda patladı. Aynı zamanda da bu şekilde bu durumun gündeme gelmesini, küfürün ayıplanmasını, bu işlerin önünün kesilmesini istedi. Volkan sonraki günlerde bunu pekiştirmek için bir basın açıklaması yaparak neden bu duruma geldiğini anlatmadı. Bence asıl hatası bu oldu.

Şimdi bir anlamda bu hatayı telafi etme şansı doğdu. Gelen haberlere göre milli takım teknik heyeti Volkan’ın bir basın toplantısı yaparak özür dilemesini bekliyor. Volkan çıksın önce yukarıda anlattığım durumu anlatsın, bebeğine küfredildiği için, artık bu olaylara bir tepki gösterilmesi gerektiği için, dayanamayacak noktaya geldiği için sahayı terk ettiğini anlatsın. “Ben genç takımlardan beri milli formayı gururla taşıyorum, yine taşımak için üzerime ne düşerse yaparım, gerekirse özür de dilerim” desin olay tatlıya bağlansın.

Bu arada hakkını verelim Volkan Babacan da görevini layıkıyla yaptı. Turnuvaya onunla başlansın ama Volkan Demirel de mutlaka kadroda yer alsın. Turnuva boyunca sakatlık, ceza, form durumu ne olacaği belli olmaz. Bu işin şakası yok. Son turnuvada Volkan ve Rüştü birlikte görev yaptılar. Bu arada sezonun bir diğer başarılı kalecisi Tolga Zengin de milli takımda görev yapmalıdır. Onun da hakkını teslim edelim. Son karar Fatih hocanın tabii ki.

Bu arada İstanbul maçlarındaki küfür olayının sadece Volkan Demirel ile sınırlı olmadığını, tüm milli futbolcuların tribünlerdeki gergin atmosferden şikayet ettiğini, bu yüzden milli maçların Konya’ya alındığını ve Konya seyircisinin yarattığı müthiş atmosferin, EURO 2016 biletini almamızda büyük payı olduğunu hatırlatalım.

<p class='MsoNormal'>Top ustası bu sevimli köpeği mutlaka 'GÖRMELİSİN'</p>

Top ustası sevimli köpeği GÖRMELİSİN

Piton ve timsahın ölümcül mücadelesi! Görenler dehşete kapıldı

Vücudu koruyup virüsleri öldürüyor! İşte o muhteşem besin ve faydaları

Karın ağrısı ile doktora gitti! Midesinden çıkanlar şoke etti