• $9,269
  • €10,7546
  • 526.539
  • 1409.56
17 Şubat 2016 Çarşamba

Takım oyunu

Öncelikle şunu çok fazla komplekse kapılmadan kabul etmek lazım. UEFA Avrupa Ligi, bizim takımlarımız için çok daha gerçekçi bir platform. Fenerbahçe de son katıldığı Avrupa Ligi’nde, hem de bugüne oranla çok daha mütevazı kadrosuyla başarılı olmuş, finalin kapısından dönmüştü.

Vitor Pereira’nın ligde çok da fazla tat vermeyen kontrollü futbol anlayışı, bu tip elemeli serilere çok iyi uyuyor.

Fenerbahçe'nin bu kez modern futbolun doğrularını çok daha iyi uyguladığını gördük.

Neydi bu doğrular;

-Birinci golde Gökhan Gönül ortayı yaparken ön direkte Van Persie, arka direkte Josef, aralarında da Nani vardı. Biri vurmasa diğeri golü atacaktı. Hücumda çoğalma prensibi başarıyla uygulandı.

-Aynı şekilde ikinci golde de, bu kez Caner’in kestiği topta hem Van Persie hem de Josef pozisyonun içindeydi. Yine Josef dokundu, gol oldu.

-35’te Gökhan Gönül’ün kaybettiği topu bir kaç saniye içinde Mehmet Topal’ın kazanması, 59. ve 62. dakikalarda yine kaybedilen topların Gökhan ile kazanıldığı pozisyonlar, hücumdan savunmaya geçiş anlamında çok olumlu örneklerdi.

-İkinci bölgede rakibi kontrol etmek anlamında da 38’de orta sahada kapılan top ve Nani ile devam eden hücum önemliydi.

-F.Bahçe'nin hem hızlı pas trafiği ile stoperleri ve kaleciyi de kullanarak hem de özellikle Caner’in uzun menzilli paslarıyla da oyunun yönünü sık sık değiştirmesi Rus defansını yıprattı.

Çok etkili bir takım oyunu ortaya koyan Fenerbahçe’de oyuncular üzerinden gidersek;

-Gökhan Gönül hem defansta hem hücumda uluslararası elit futbolcu seviyesini yakaladı. Nani takım oyunu içine katılmadığı için bazı pozisyonlarda yanlız kaldı. Nani’nin ezdiği pozisyonlarda taraftardan tepki alması anlamlıydı.

-Caner de zaman zaman bu elit seviyesini zorladı. Volkan Şen ile müthiş bir uyum içinde, rakibin sağ kanadını adeta perişan ettiler.

-Van Persie bir sağa bir sola koşularla, sürekli yer değiştirdi ve rakip savunmayı dağıttı. Van Persie’yi kontrol etmek isterken diğer oyuncuları kaçırdılar. Savunmanın dengesi alt üst oldu.

-Ozan Tufan doğru yerde oynadığı zaman, bu takımın değişmez isimlerinden birisi olması gerektiğini kanıtlar gibiydi. Her yere koştu, arkadaşları nereye baksa oradaydı. Josef de Ozan’ a güvenerek sürekli hücuma çıktı.

- Kjaer, Alves ve Topal görevini fazlasıyla yaptı. Fabiano, Volkan'ın yokluğunda güven verdi.

-Maçın yıldızı Josef de Souza kuşkusuz Fenerbahçe’ye geldiği günden beri en etkili performansına imza attı. Bulduğu iki golde de Fenerbahçe’nin hücumda çoğalma başarısı etkili oldu. Oynadığı pozisyon itibarıyla da, attığı iki golle alkışı hakketti.

Bu futbol, bu skor ve hepsinin ötesinde Avrupa Ligi sistemine uygun olan bu oyun tarzi Fenerbahçe’yi bir üst tura ve daha da yukarılara taşıyacaktır.

<p>İstanbul Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Eray Güçlüer, terör örgütü DHKP-C operasyonuna i

Kılıçdaroğlu'nun iddiası yeniden gündemde

Fenerbahçe, Trabzon'a ayak bastı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (16 Ekim 2021)

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Angela Merkel ortak basın toplantısı düzenledi