• $16,7029
  • €17,5485
  • 971.669
  • 2405.36
14 Nisan 2016 Perşembe

Sıfıra sıfır

Bazı gol pozisyonları, bir takım aksiyonlar vesaire var ama bu derbi giriş-gelişme-sonuç formatında, klasik bir maç yazısı yazmayı hak etmiyor… O yüzden maça ilişkin notları alt alta sıralayalım, öyle kalsın…

-Fenerbahçe karşılaşma öncesi Caner olayının şokunu yaşadı. Her ne sebeple olursa olsun bir futbolcunun takımın teknik direktörüne yönelik bu tarz bir tavır içinde olması Kabul edilemez. Burada kurum, kulüp ve armanın büyüklüğü ve prensipler önemlidir, gerisi teferruattır. Caner’in Fenerbahçe defteri kapandı diyebiliriz.

-Fenerbahçe maça daha çok isteyerek başladı. Nani ve Van Persie’nin pozisyonlarında daha maçın başında öne geçebilirlerdi, olmadı.

-Kağıt üzerinde bu maça taraftarından özür dileme maçı olarak bakan Galatasaray, sahada beklenen derbi tavrını ortaya koyamadı. Koca derbiyi Selçuk’un maçın başındaki pozisyonuyla tamamladılar.

-İlk yarının etkili ismi Volkan Şen’in boş kaleye bırakamadığı top fizik kurallarını alt üst etti.

-Fenerbahçe pozisyonlar buldu, tamam. Bir tanesi gol olsa skor daha farklı olabilirdi tamam. Ama maçın genelinde şampiyonluğu isteyen, maçın öneminin farkında olan bir takım ruhu, gidişata itiraz eden bir futbolcusu yoktu. Bkz: Emre Belözoğlu

-Hücum aksiyonları anlamında sürekli eleştirilen Fenerbahçe’nin epey pozisyon bulduğu ilk yarı, Galatasaray’ın sezonun genelindeki aczini kanıtlar gibiydi.

-Pereira Nani’yi serbest ve daha çok Van Persie’ye yakın oynattığı 4-4-1-1 diyebileceğimiz dizilimiyle ezber bozdu.

-Pereira ilk yarıda bozduğu ezberi ikinci yarıda hemen telafi etti. Fenerbahçe’nin en hareketli ve gole en yakın ismi Volkan Şen’ı tıpkı geçen hafta olduğu gibi kenara aldı. Takımının hücum gücünü bitirdi.

-Volkan’ın yerine oyuna giren Diego yaklaşık 5 (yazıyla beş) dakika boyunca biraz çabaladıktan sonra, bildiğimiz kısır futboluna geri döndü.

-Fernandao ve Ozan Tufan’ın da oyuna girmesinin ardından Fenerbahçe’nin oyun düzeni çorbaya döndü. Ben maç sırasında kim nerede oynadı, kanatlarda kim vardı anlamadım, bir daha izlemek lazım.

-Maçın kilit ismi olması beklenen Wesley Sneijder kariyerinin en etkisiz maçlarından birini oynadı. Bu kadar çok top kaybı yaptığı bir maç var mıdır merak içindeyim. Podolski de Wesley ile yarıştı.

-Galatasaray’da Donk çok kötüydü. Kasımpaşa’dan kurtarıcı olarak gelen bu futbolcudak dramatik düşüş çok enteresan.

-Son dakikalarda Diego ve Gökhan Gönül arasında yaşanan üst düzey gerginlik, Caner vakasının devam gibi algılandı. Şampiyonluk için olmazsa olmaz olan takımdaşlık konusundaki büyük sıkıntıya, ekran başındaki milyonlarla birlikte tanıklık ettik. Samandıra’daki tükenmişliği herkese gösterdiler. Tebrik ederiz.

-Maçın ve gecenin en anlamlı notu, Muslera’nın diğer sahaya kadar yürüyerek Volkan Demirel’I teselli etmesiydi. Benim için sezonun ve derbinin en önemli karesi budur.

<p>Akşam  Gazetesi Spor Yazarı Şafak Gözen, transfer pazarında yaşanan son gelişmeleri Orçun Özateş

TRANSFER AKŞAMI'NDA BU HAFTA

Esrarengiz Höyük! Türkiye'de başka örneği yok

Fenomen baba-oğul yine herkesi şaşırttı! Eski atarinin içinden bakın ne çıktı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (30 Haziran 2022)