• $13,4586
  • €15,2943
  • 795.173
  • 2042.08
11 Mart 2016 Cuma

Önce Volkan sonra Topal

Volkan Demirel sıkışık giden maçın 76. Dakikasında, Josue’nin şutunu olağanüstü bir plonjonla kurtararak hem “bu takımın kalecisi benim” dedi, hem de turu Fenerbahçe’ye çevirdi. 5-6 dakika sonra bu kez maçın o ana kadarki en iyi futbolcusu Mehmet Topal sahneye çıktı. Kendi becerisi ve nefis sol plasesiyle attığı golle turun kapısını biraz daha araladı ve Fenerbahçe’ye rahat nefes aldırdı.

Fenerbahçe adına verimsiz geçen ilk yarıda akıllarda kalan tek pozisyon Volkan Şen’in soldan ortasında Van Persie ile gelen gol pozisyonu oldu. Onun dışında rakip Braga’nın topla daha çok oynadığını, Fenerbahçe’nin ise daha çok rakibini kontrol etmeye çalıştığını gördük.

Fenerbahçe’de ikinci yarının başlarında bir hareketlenme göze çarptı. Bu dönemde bir kaç pozisyon görür gibi olduk ancak sonrasında yine oyun dengelendi. Pas oyununu iyi oynayan Braga, kısa ve seri paslaşmalarla oyunun kontrolünü elinde tutmaya çalıştı. Fenerbahçe ise şu ana kadar Avrupa Ligi’nde kendisine başarıyı getiren klasik takım savunmasını yaptı. Rakibi 2. Bölgede karşıladılar ve hızlı çıkışlarla tehlikeli olmak istediler.

Van Persie iyi niyetliydi, ısrarla aradı, taradı ama çok fazla etkili olamadı. Alper ve Volkan Şen zaman zaman iyi işler yaptılar. Ozan Tufan daha önceki Avrupa maçlarına göre yetersiz bir performans sergiledi. Onun yerine oyuna giren Meireles eğer yine sakatlanmazsa, sezonun bundan sonraki döneminde faydalı olabileceğinin sinyallerini verdi. Kjaer yine kemik gibiydi. Caner ve Şener ise vasat gözüktüler.

Eğer futbolda da Amerikan futbolundaki gibi defans ve hücum takımları farklı olsa, Josef de Souza’nın çok başarılı bir defans takımı oyuncusu olabileceğini söyleyebiliriz. Ama böyle bir şey olmadığı için, hücum aksiyonlarında hiç rol almayan Brezilyalı, Fenerbahçe için soru işareti olmaya devam ediyor.

Fenerbahçe taraftarına da bu maç için bir parantez açalım. Son Avrupa yarı final başarısından hatırladığımız o etkili tezahüratı Nani ve Van Persie ile günümüze uyarlamışlar. Çok da güzel bir koreografi hazırlanmış. 90 dakika hiç susmadılar. Bir de futbolcuların anlık tereddütlerinde aşırı tepki vermeseler, herşey dört dörtlük olacak.

Sonuç olarak Vitor Pereira Süper ligde zaman zaman eleştirilse de Avrupa Ligi için biçilmiş kaftan olan oyun sistemiyle, rövanş için ülkesine avantajla gidiyor. Fenerbahçe için tur şansının yüzde 51 olduğunu söyleyebiliriz. Ama hem rövanş için hem de tur atlanması halinde bundan sonraki turlar için bu oyun sisteminin biraz daha geliştirilmesinde fayda var.

<p>Haber: Ayşe Gültekin</p><p>Şehirlerarası ulaşım ağı  olan Bayrampaşa, dünyanın tekstil mer

Atila Aydıner ile 'yerli yerinde' Bayrampaşa Belediyesi'nden anlamlı eser

Cam parçalarından evlilik teklifi! Herkes onu konuşuyor

Bu deliğin altında bakın ne var! Gözlerinize inanamayacaksınız

Sarımsağı böyle tüketenler dikkat! Bu hatayı sakın yapmayın