• $9,269
  • €10,7546
  • 526.539
  • 1409.56
6 Şubat 2016 Cumartesi

Made in China

Ekonomik ve siyasal anlamda dünyanın en önemli küresel aktörleri arasında yer alan Çin Halk Cumhuriyeti, bu gücünü futbol alanında da fazlasıyla hissettirmeye başladı.Çin futbolu bir devlet politikası ve merkezi planlama çerçevesinde geliştikçe gelişiyor. Rakamlar büyüdükçe büyüyor. Çin’den gelmesi muhtemel bol sıfırlı sıcak para girişleri, Dünya futbol piyasasının iştahını ciddi şekilde kabartmış durumda.
Sezon başında Demba Ba’yı Çin’e gönderen ve çok da iyi bir iş başaran Beşiktaş yönetimi, şimdi de Ersan Gülüm’ü 7 milyon euro gibi ciddi bir bedel karşılığında son günlerin popüler takımı Hebei China Fortune’a sattı. Ersan da 12 milyon euroluk bir garanti parayı cebine koydu. İçtenlikle kutluyoruz. Kuşkusuz bu durum Türkiye’deki diğer futbolculara da ilham verecektir. Bugünden itibaren çok enteresan transfer gelişmelerine hazırlıklı olmakta fayda var. Ekonomi herşeyi belirler ve bu rakamların önünde kolay kolay kimse duramaz. Menajerler çoktan Çin biletlerini almaya başladılar bile.

Bu güçlü “Çin etkisi” ile birlikte, artık futbolda özellikle ekonomik anlamda, çok büyük bir anlayış hatta bir bir paradigma değişimi olacağını öngörmek hiç de zor değil. Dengeler değişecek, kontratlar bu yeni anlayışa göre şekillenecek ve artık hiç bir şey eskisi gibi olmayacak. Çin’in giderek şiddetini arttırması beklenen bu transfer atakları, özellikle Avrupa futbol piyasası için de can simidi niteliğinde olacak.

UEFA’nın finansal fair play konusundaki ciddiyeti ve modern futbolun ekonomik gerçekleri, artık kulüplerimizin özellikle transfer konularında farklı davranış biçimleri sergilemesine yol açıyor. Bu kapsamda Türk futbolunda da önemli bir anlayış değişikliği yaşanmaya başladı. Kulüp yönetimleri gerek taraftar baskısı yüzünden gerekse medyaya malzeme vermemek ve zayıf görünmemek için, oyuncu satmaya pek yanaşmazlardı. Halen de bu anlayışın etkileri belli ölçülerde devam ediyor.
Ama son dönemde FFP, borç, banka, zarar, denge falan derken bu gereksiz tavrın da değişmeye başladığına tanıklık ediyoruz. Beşiktaş’ın Demba Ba, Atınç ve Ersan transferleriyle kasasına 25 milyon euro koyması, Fenerbahçe’nin 3 Temmuz dönemi şartları içinde Fenerbahçeli işadamlarının katkılarıyla neredeyse para vermeden aldığı Moussa Sow’u 16 milyon euroya satması çok önemlidir.
Demba ve Moussa taraftarın da sevgilisi oyunculardı. Ama iyi para kazandırarak gittiler, yerlerine başka isimler geldi, hayat devam etti. Bu çerçevede başkan Aziz Yıldırım’ın Nani için Çin’den geldiğini söylediği 20 milyon euroluk süper teklifi yeniden değerlendirmesinde fayda olduğunu düşünüyoruz. Daha doğrusu ekonominin ve futbolun gerçekleri bunu söylüyor.

<p>İstanbul Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Eray Güçlüer, terör örgütü DHKP-C operasyonuna i

Kılıçdaroğlu'nun iddiası yeniden gündemde

Fenerbahçe, Trabzon'a ayak bastı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (16 Ekim 2021)

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Angela Merkel ortak basın toplantısı düzenledi