• $16,7832
  • €17,4971
  • 976.051
  • 2443.77
6 Nisan 2016 Çarşamba

F.Bahçe ne oynuyor

Futbol kamuoyunun büyük bir bölümü gibi biz de sezon başından beri aynı soruyu soruyoruz. "F.Bahçe ne oynuyor, bu takımın futbol anlayışı nedir, futbolcular sahada ne yapmak istemektedir???"

Aykut Kocaman döneminde topa sahip olan, oyunun kontrolünü elinde tutmak isteyen, topun ve oyunun hızını sürekli arttırmayı hedefleyen bir taktik anlayışı vardı. Kuyt ve Sow hem savunmada kanat beklerine yardım etmekle hem de hücumda merkeze kat ederek beklerin önünü açmakla yükümlüydü. Orta sahada topu iyi kullanan, oyunun yönünü sürekli değiştirerek rakibi dengesiz yakalamaya çalışan bir sistem hakimdi.

Alex varken, onun müthiş hücum özelliklerinden yararlanmaya çalışan (özellikle 2010-2011 sezonunda), Alex’in savunma zaaflarını da Caner, Mehmet Topuz gibi kenardaki oyuncuları ona yakın oynatarak en aza indirmeyi amaçlayan bir anlayış vardı. Alex gidince de Topal, Meireles ve Emre üçlüsü ve zaman zaman Cristian’ın da katılımıyla bu anlayış daha kolektif bir yapıya dönüşerek devam etti. Avrupa’daki yarı final başarısı ve çifte Türkiye Kupası bu sistemle geldi.
Ersun Yanal bu sistemin ve oturmuş takımın üzerine hücumdan savunmaya geçiş prensibini ekledi. Tüm antrenmanlarda, taktik toplantılarında ISRARLA bu anlayışın üzerinde durdu. Mourinho’nun da çok sevdiği, hücumda kaptırılan toplarda yapılan şok presle rakibini hazırlıksız yakalamayı hedefleyen bu sistem büyük ölçüde başarılı oldu, şampiyonluk geldi.

İsmail Kartal da bu ikisinin karışımı bir sistemle sezona başladı. İlk toplantıda bunu takıma anlattı. İlk yarıyı lider kapattı. Diego dışında takviye yapılmayan kadrosuyla, Rize maçına kadar iyi getirdi. 4 Nisan saldırısının ardından yaşanan moral kaybı ve diğer faktörlerle birlikte şampiyonluğu son anda kaybetti ama sezon boyunca belli bir oyun sistemini uygulamaya çalıştı.

Gelelim Pereira’ya..

Bir kaç hafta sonra sezon bitecek ama gelinen noktada Fenerbahçe’nin ne oynadığını anlayabilen varsa hakikaten tebrik etmek lazım. Maç boyunca top amaçsızca bir oraya bir buraya gidiyor. İzlerken gözler yoruluyor, tam bir karmaşa hakim. Topa sahip olma oyunu desen değil. Bu kadar defansif orta saha oyuncusuyla, bu zaten imkansız. Önde basma, hücum-savunma geçişi desen o da yok. Bazen sahanın genelinde bir pres başlıyor ama bunun bir sistem dahilinde olduğunu söylemek zor.

Hepsinin ötesinde antrenmanlarda bu yönde hiç bir çalışma yapılmıyor. Ne oynadıklarını oyuncular da bilmiyor. Mehmet Topal ve Volkan Şen’in Osmanlıspor maçı sonraki çaresizliklerinde bu durumun da büyük payı var.
Fenerbahçe Beşiktaş’ın beklenmedik puan kaybıyla belki şoktan çıktı ama “sihirli bir dokunuş” olmazsa bundan sonrası için de iyimser konuşabilmek zor.

Takım savunması, az pozisyon verme, yardımlaşmalı oyun vs diyerek sürekli iyi tarafından bakmaya çalıştık ama bu pembe gözlükler, ligin bundan sonraki “Sırat Köprüsü” benzeri trafiğini göstermeye yetmez.

Yok mu bir haber alan yok mu gören!
Fenerbahçe takım otobüsüne yapılan saldırı 1 yılını devirdi.
Fenerbahçe kafilesinin toplu halde ölümden dönmesinin üzerinden 365 artı 2 gün geçti.
Kulüp internet sitesinden bir açıklama yaptı ve net bir şekilde sorularını sordu:

-Bizi kim ya da kimler öldürmek istedi?
-Faillerin arkasında kim var?
-Neden hiç bir açıklama yapılmıyor?
Ben son maddeye ekleme yapayım. Olay unutturulmak mı isteniyor? Balık hafızası noterden tasdikli bir toplum olduğumuz için, bunu da unuturuz, geride kalır diye mi bakılıyor. Olmaz…

Failleri yakalamak, adalete teslim etmek bir tarafa, Allah rızası için bir kısa açıklama yapılsın. Soruşturma hangi sahfada, herhangi bir ipucuna ulaşıldı mı, bölgede yaşıyan görgü tanıkları neler anlatıyor???

Hiç olmazsa şunları söyleyin:

O hızla giden bir otobüsün, şoförüne belli bir uzaklıktan ateş edip, isabet kaydettirmek sıradan birinin yapabileceği bir şey değildir. Bu yüzden ilk bulgulara göre olay daha derin gibi gözüküyor. Araştırma bu çerçevede, tüm ciddiyetiyle devam ediyor. Soruşturmada şu şubelerden şu sayıda emniyet mensubu görev yapıyor. Bölgedeki insanlarla yüzyüze yapılan görüşmelerde şu bilgilere ulaşıldı. En ufak somut gelişme, bilgi, ipucu, detay kamuoyuyla anında paylaşılacaktır. Kimsenin kuşkusu olmasın vs…”

Lütfen Fenerbahçe camiasını muhattap alın ve bir açıklama yapın, bu kadar mı zor bir şey istiyoruz.

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Kıymetli izleyen HELAL kelimemiz Arapça kökenli olup izin

Helal olsun! Diyorum

Cezaevinde öğrendi! Devlet desteğiyle mesleği haline getirdi

Dalgıç son anda köpekbalığına yem olmaktan kurtuldu! Dehşete düşüren an

Model uydu yarışmasında dünya birincisi oldular! Türkiye'nin ilk cep uydusunu yapan ekip