• $13,4912
  • €15,2932
  • 796.118
  • 2011.16
1 Mart 2016 Salı

Derbi gibi derbi

Fenerbahçe bir kez daha hayati önem taşıyan bir maçı, bir derbiyi kazanmayı başardı. Kolay değil, kutlamak lazım. Kötü bir sonuç sarı lacivertliler için ligi bitirebilirdi. Zorluk derecesi bu kadar yüksek bir maçı, 2-0 gibi net bir sonuçla kazanmak alkışı hakkeder.

Alkışı hakkeden bir başka konuysa, Pereira’nın oyuncu tercihleriydi. Son haftaların formsuz ismi Nani yerine Alper Potuk ile başlaması maçın kaderini değiştirdi. İlk goldeki pozisyon başta olmak üzere hem ofansta hem defansta Alper, oyundan çıkana kadar kilit oyuncu oldu. Aynı şekilde, 90 dakika boyunca her pasında, her hamlesinde elit oyuncu olduğunu gösteren Van Persie de doğru bir tercih oldu.

Maçın hemen başında gelen Caner-Volkan Şen golündeki, Beşiktaş defans kurgusu derbi seviyesine yakışmadı. Golden sonra Beşiktaş ısrarlı pas oyunuyla maça ortak olmaya çalıştı. Fenerbahçe ise ikinci bölgedeki dikkatli defans anlayışıyla rakibini karşıladı ve şok preslerden kaptığı toplarla farkı arttırma fırsatları yakaladı.

İkinci yarıdaki tehlikeli Beşiktaş ataklarında Volkan Demirel sahneye çıktı. Hem böylesine hayati maçlarda bir kalecinin ne kadar önemli olduğunu herkese hatırlattı, hem de EURO 2016 öncesinde milli takıma göz kırptı.

Mehmet Topal da oynadığı bölgede Türkiye’nin en iyisi olduğunu gösterdi. Çok kritik müdahalelerle iki kişilik oynadı. Beşiktaş’ta bu performansa yaklaşan bir oyuncu olmadı.

Pereira doğru hamleler yaparken, Şenol Güneş’in takımını maçın atmosferine iyi hazırlayamadığını gördük. Fenerbahçe maçı tam bir derbi havasında oynadı. Beşiktaş ise müthiş seyirci baskısı altında maça iyi başlayamadı, sonradan toparlansalar da maçı kurtaramadılar.

Maçın genel temposu Süper Lig ortalamasının çok üstünde seyretti. Bu kadar kalitesiz futbol, hakem hatası vs konuşulan bir ligde övgüyü fazlasıyla hakkeden bir derbi oldu.

Fenerbahçe aldığı bu önemli galibiyetin ötesinde, şampiyonluk yolunda Beşiktaş’tan yana olan algıyı dengelemeyi başardı. Ligin bundan sonraki bölümü için de güven topladılar. Beşiktaş ise eksik maç avantajını hatırlayarak teselli buldu. Bu sonuçtan sonra şampiyonluk mücadelesi kuşkusuz çok daha renkli olacaktır.

Futbolseverler ise bu kadar müthiş bir mücadeleye tanık olma ayrıcalığını yaşadılar ve ligin bundan sonraki bölümü için ümit tazelediler. Hakem hatalarının çok fazla konuşulmadığı, kavga gürültünün, sert açıklamaların damgasını vurmadığı bir futbol maçının ne kadar keyifli olabileceğini hatırladılar. Herşeyden önemlisi bizce budur.

<p>Çok şanslı biri olduğunu söyleyen Bülent  Serttaş, 'sahnelerden çok para kazanıyor ve kazandırıyo

Gayrimenkul zengini Bülent Serttaş'ın duası: Rabbim çok para verme!

İstanbul'da bordo-mavi fırtına!

Beyaz örtü her yeri sardı! İşte Türkiye'den kar manzaraları

Piton ve timsahın ölümcül mücadelesi! Görenler dehşete kapıldı