• $8,658
  • €10,1795
  • 488.028
  • 1419.43
15 Eylül 2013 Pazar

Yalıkavak’ın yeni yıldızı

Son 10 yıldır Bodrum’da para harcayan yerli turistin açık ara tercihi olan Türkbükü bu yıl tahtı tamamen Yalıkavak’a kaptırdı. Bunda Türkbükü’ndeki otel ve mekânların uyguladığı yanlış fiyat politikasının katkısı büyük olsa da Yalıkavak’ta birbiri ardına açılan lüks tesisler de ibrenin kendi taraflarına dönmesini sağladı. Bu tesislerden biri de Avantgarde Yalıkavak…

KÜDÜR KOYU'NDA TROPİK ESİNTİ

Bodrum’un denizi en güzel olan koylarından biri olan Küdür Koyu’nda açılan bu tesisi otel olmanın ötesinde yeme-içme ve eğlence için doğru kurgulanmış bir kompleks gibi. Yıllardır sadece Xuma Beach’in var olduğu bu koy Avantgarde ile Yalıkavak içerisinde de bir çekim merkezi oldu. Özellikle Mejor Costa Bar &Lounge, 500 kişilik kapasitesi, geniş kumsalı ve bahçesiyle bu yılın yıldızı oldu. Mejor Costa’nın bu konumu, kumsalda tropik düğün hayal eden çiftler için harika olmuş. Türk ve dünya mutfağından zengin seçeneklerin olduğu tesisin önümüzdeki yıl daha da oturmuş olacağını söylemek sürpriz değil…

BAŞARININ SIRRI 'YACHTCATERİNG'

Levent ve Taksim’de Business Otel konseptinde bulunan markanın Türkiye’deki ilk tatil noktası Yalıkavak’ta başarılı olmasının bir diğer unsuru ise catering konusundaki uzmanlıkları. Özellikle teknelere verilen “yachtcatering” hizmeti nedeniyle Yalıkavak açıklarındaki tekneler otelin manzarasını sezon boyu süsledi. 

ÜNLÜLERİN İNDİRİM SORUNU!

Tüm dünyada olduğu gibi ünlü olmak birileri için ödül birileri için ise yalnızlaşma sebebidir. Yalnızlaşanlar kılık değiştirip, tanınmamak için arka masalara saklanırken bunu bir ödül olarak kullananlar ise en iyi masada oturup, çoğunlukla bedava yemek isterler. Kurumsal firmalar bu konuda bir ayrıcalık yapmazken amatör işletmeler bu ünlülerimizi gereğinden fazla önemser. Modacı Hakan Akkaya da kısa sürede şöhrete kavuşanlardan. Halk arasından seçilen yarışmacıların kıyafetlerini eleştiren Akkaya kısa sürede herkesin tanıdığı bir isim haline geldi. Atiye Sokak’ı mesken yapan ünlü jüri üyesi geçtiğimiz gün Hardal’a gitmiş. Burada arkadaşlarıyla yiyip-içen Hakan Akkaya hesabı getiren garsonau ‘beni tanımıyor musun?’ diye azarlayıp, restoran müdürünü çağırtmış. Gelen müdüre ‘kendisinin tanınmış biri olduğunu’ ima ederek indirim yapılmasını tavsiye etmiş. Hardal kurumsal bir yapıda olduğu için müdür bu indirimi yapamayacağını söylemiş. Akkaya bunun üzerine twitter hesabından Hardal’ı etiketleyerek “Müdürünüze yetki verin yoksa müşteri kaybedersiniz” demiş. Bence Hardal yetkilileri bu uyarıyı dikkate almalı. Ya Hakan Akkaya indirim yapılmadığı için bir daha gelmezse(!) 

BAŞROLDE 'CHANTA'

Cihangir’de açtığı ‘Yımırta’ ile eğlence sektörüne giren menajer Stelyo Pipis’in, ünlü şovmen Mehmet Ali Erbil ile birlikte açtığı Chanta şimdiden rüştünü ispat etmiş durumda. Geçtiğimiz ay Beyoğlu’nun en tarihi noktalarından biri olan Elhamra sinemasının olduğu yerde açılan Chanta, konsept fakiri olan İstanbul kulüpleri arasında iyi bir alternatif oldu. Konseptin çatısı ise adından da belli olduğu gibi çanta! 

KONSEPT ÇANTA ÜZERİNE

Mekâna girdiğinizde kendinizi bir sanat sergisine gelmiş gibi hissediyorsunuz. Duvarlara asılı çantalar öylesine seçilmiş markalar değil. Onların özelliği markası değil, geçmişte takanı! Bülent Ersoy, Sibel Can, Seda Sayan, Nükhet Duru, Nur Yerlitaş, Demet Akalın ve Hande Yener’in birbirinden güzel çantaları kulübün dekoru olmuş durumda. Çanta detayları sadece duvarda bitmiyor. Mekândaki doğum günü kutlamalarında pasta çanta şeklinde geliyor. Localara servis büyük çantalarla yapılırken, meyveler metal makyaj çantası şeklindeki tabaklarla geliyor.
Müzik olarak ise Özgür Aras’ın Beyoğlu’nda moda yaptığı Türkçe ağırlıklı şarkılar tercih ediliyor. Chanta’nın müzik operasyonunu Kral Pop Dj’i Tolga Gündüz yapıyor.  Mekânın bulunduğu yere taşıt girememesine rağmen Chanta, alt sokaktan vale hizmeti de veriyor.

MİDYE MEVSİMİ İÇİN TAVSİYE

Avlanma yasağının sona ermesinin ardından balık restoranlar tıklım tıklım dolmaya başladı. Herkes assolistin balık olduğu yemeklere yüklense de bu mevsim midye sevenler için vazgeçilmezdir. Eylül-Ekim ayları en lezzetli midyeyi yemek için ideal. Midye dolma haricinde farklı bir spesiyal tercih etmek isteyenlere Ataşehir Beluga Fish&Gourmet’yi önerebilirim. Balık konusunda kendisini en çok geliştiren şefler arasında bulunan Hamit Ay, bu aya özel ‘Moules Marinieres’ hazırlamış. Herkesin bildiği ismiyle ‘emaye’ tencerede şarap sosuyla haşlanan midyeler Güney Fransa’daki muadillerinden çok daha iyi diyebilirim. Mekânın müşterilerine tek midye sürprizi bununla sınırlı değil. Moules au Safran (Safranlı midye tenceresi) ve  Moules gratineés (Fırında midye gratine) mönüde bu ay bulunacak diğer midye seçenekleri.

<p></p><p><span style='font-size: 1.6rem;'>Manavgat'ta çıkan orman yangınları havadan ve karadan müd

Manavgat'ta büyük hainlik! Suçüstü yakalandı

Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan, geleneksel sporlar tesisinin açılışını yaptı

Galatasaray Kulübünde yeni kurulan kadın futbol takımı tanıtıldı

Bingöl'de 284 kilo 200 gram esrar ele geçirildi