• $ 7,8228
  • € 9,4308
  • 459.326
  • 1328.83
Reklamı Kapat

Türkiye’nin ilk ‘Nikkei’si

ORKUN BULUT
orkunbulut@gmail.com

Uzakdoğu haricinde damak tadı hiçbir ülkeye uymayan yemeklerini gittikleri yere göre uyarlamıştır Japonlar. Son harikaları ise Nikkei! Uzakdoğu’ya tamamen kontra bir yemek kültürü olan Peru’da başlayan bu trend yavaş yavaş tüm dünyaya yayılıyor. Nikkei mutfağı, Peru’ya yerleşen Japonların, kendi yemeklerini Peru’nun baharatları ve diğer malzemelerini kullanarak hazırlamasıyla ortaya çıkmış bir sentez. Türkiye’de ise ‘Nikkei’yi uygulayan tek suşi konsepti ‘Ioki’.

İlginç kuruluş hikayesi

İoki’nin kuruluş hikâyesi farklı bir ilham sebebi! New York’ta farklı okullarda olmalarına rağmen bir nevi ‘gurbet’ arkadaşı olan Medine Sapmaz ve Doğan Sevil meşhur ‘Benihana’da birlikte yemek yemeyi gelenek haline getirmişler. O dönem kendilerine servis yapan şef Keiza Okita ile sohbeti ilerletip hayalleri olan İstanbul’da restoran açma fikrini paylaşıyorlar. Şef Okitasan’ı ikna ettikten sonra restorana kendisinin ismini verip 2011 yılında markayı açıyorlar.

Mutfağa Peru’dan transfer

Önce İstinye daha sonra da pek İstanbul yeme-içme lokasyonunda bulunmayan Kandilli’ye taşınıyor. İoki’nin tüm mutfağını tek başına üstlenen Keiza Okita takım arkadaşlarının çoğunu Peru’lu şeflerden oluşturmuş. Bu ekip, daha önce Türkiye’de denenmemişi deneyerek Peru-Japon mutfağının sentezi olarak bilinen Nikkei’yi mekânda uygulamaya başlamış.

Deniz taraklı ‘Batayaki Roll’

Suşiyi seven ‘nikkei’ lezzetlerini garipsemese de farklı bir deneyim yaşayacağı kesin. Biz de ‘nikkei’nin nasıl uygulandığını merakla beklerken farkında olmadan çekirdek çitletir gibi tuzlu Edamame’leri mideye indirdik. Assoliste nikkei’ler gelmeden markanın tempura, nigiri ve California roll’larını tatma fırsatı buldum. Saşimilerden Sabayani uskumru öne çıkıyor diyebilirim. Nikkei tabağı geldiğinde ise karides tempura ve avokado üzerinde şefin özel soslu ıspanağıyla hazırlanan ‘Batayaki Roll’ hemen diğerlerinden kendini ayırıyor. Güçlü besin maddelerinden oluştuğu için fazla kaçırmadan mutlaka tatmalısınız. Krem peyniri ve avokadonun aromasının uyumuna ‘müthiş’ diyebileceğim ‘Tiger Roll’da denenmeli.
Okitasan’ın sırlarından biri de mekânında kendine has soslar kullanması. Uzakdoğu mutfağının Türk damak tadına uyması için bu sosların önemi büyük. İoki’nin soya sosunun az tuzlu olması lezzetleri biraz daha ‘bize’ yaklaştırıyor.
Kandilli’de bulunan Ioki Asia’ya parantez açmak gerekirse; yazının başında belirttiğim gibi çok göz önünde bir lokasyonda olmasa da köprü siluetindeki boğaz havası mekâna farklı ambiyans katmış. Havalandırması pek mükemmel olmasa da Rezzan Benardete’nin mimari uygulaması gayet başarılı. Özellikle ‘privateroom’daki yere gömülü oturma düzeni çok eğlenceli.

KONU DIŞI

Suat Yalaz’dan neden ‘Stan Lee’ olmuyor?

Geçtiğimiz yıl bu dönemde büyük ümitlerle vizyona girmesine rağmen beklentilerin çok altında kaldı ‘Karaoğlan’ filmi. ‘Komedi, aşk olunca tutmuyor’ klişesine baktığınızda sürpriz olmasa da Türk çizgi roman tarihinin mihenktaşıdır Karaoğlan. Suat Yalaz, o günden bu güne filmin neden tutmadığını farklı gazetelere anlatıyor. Bir gün yapımcıyı, diğer gün ‘cast’ı eleştiriyor. Meslektaşlarımız da Yalaz’ı Yeşilçam’ın sürekli aksi yorum yapan üçüncü sınıf oyuncuları uğruna sömürüyor! Suat Yalaz gibi bir ustayı bu durumda görmek gerçekten insanı üzüyor. Nerdeyse aynı yaşta olduğu meslektaşı Stan Lee’nin durumu ortada. ‘Çizgi roman’dan senaryolaştırılan filmler son 10 yıldır gişe rekorlarını kırıyor. DC Comics ve Marvel’in her karakterine bir yapım hazırlanıyor. Tamam, Karaoğlan’ın bir ‘Batman’, ‘Superman’ olmasını beklemiyoruz. Ama Suat Yalaz’ın çizdiği karakteri günümüze uyarlayıp, hayal gücünü geliştirsek ne olur? Belki de Karaoğlan dünya klasikleri arasına da girebilir. Bunu projelendirecek yapımcı var mı? Asıl sorun burada! Suat Yalaz’dan neden mi Stan Lee olmuyor? Umarım onun değerini anladığımız da kendisi için çok geç olmaz!

Bedri Usta yeni adresinde

Anadolu Yakası’nın en tanınmış kebapçısı Bedri Usta adresini değiştirdi. Yıllardır Çiftehavuzlar’da Büyük Kulüp’ün karşısında hizmet veren marka bulunduğu binanın bir müteahhite verilip yıkılacak olması nedeniyle taşınmak zorunda kaldı. Dalyan, Kurukahveci Köşk’e taşınması beklenirken herkese ters köşe yapıp Kalamış sahiline taşında Bedri Usta! Eski Özgür Şef’in bulunduğu 3 katlı bina da, yaklaşık 700 kişiye hizmet verecek olan marka geçtiğimiz hafta kapılarını açtı. Açılış haftasında mekân dolu rezervasyon çalıştı. Eski mekânın 3 katı kapasiteye sahip olmasına rağmen burası da Bedri Usta’ya küçük gelecek gibi! Bedrettin Aydoğdu’yu açılışında yalnız bırakmayan isimler arasında bir ara kendisine ortak olacağı konuşulan Demet Sabancı Çetindoğan da vardı.

Altın yakın ve orta vadede yükselecek mi? Gram altında son dakika gelişmeleri!

Altın yakın ve orta vadede yükselecek mi? Gram altında son dakika gelişmeleri!

İşte 2020 yılının en iyi 10 filmi...

İşte 2020 yılının en iyi 10 filmi...

Engelli gencin dalış hayali Pamukkale'de gerçek oldu

Engelli gencin dalış hayali Pamukkale'de gerçek oldu

Hayat kurtaran pratik bilgiler

Hayat kurtaran pratik bilgiler