• $16,7832
  • €17,4971
  • 976.051
  • 2443.77
22 Şubat 2014 Cumartesi

‘Temele dönüş’ün dünyadaki gözdesi

Orkun BULUT
orkunbulut@gmail.com

Maalesef, bizim yerli turistlerin tatil anlayışı güneş-deniz üzerine kurulu olduğu için bulunduğumuz muhteşem coğrafyadaki kültürleri genelde ‘es’ geçiyoruz. Ama dünya, Unesco Kültür Mirası bölgenin farkında! Kış aylarında bile Kore’den, Amerika’ya, İspanya’dan İngiltere’ye kadar turist popülasyonu yeterli seviyede.

TEMELE DÖNÜŞ TRENDİ YARADI

Neyse ki yetkililer bunun farkına varıp sıkı bir imar plan hazırlamışlar. Kapadokya’nın tarihi dokusuna uymayan hiçbir eylem yapılmıyor. Geçmişte yapılan ruhsuz yapılara ise dokuya uygun dokunuşlar eklenmiş. Bununla birlikte de taş evlerden oluşan turizm tesisleri son yıllarda ortaya çıkan ‘backtobasic’ (temele dönüş) trendiyle daha çok konuşulur oldu.

ROLLS-ROYCE KATALOĞUNA GİREN OTEL

Dedim ya; Bizden daha çok dünya Kapadokya’nın farkında. Öyle ki Rolls–Royce Enthusiasts Club’ın dergisinin 110. yıl özel sayısında Türkiye’den yer alan tek otel bu bölgeden çıktı. Bu otelin ismi Taş konaklar. Suit ve standart toplam 20 odaya sahip olan otelin sahibi Tolga Akarcalı. İstanbul’da yaşayan Akarcalı Uçhisar’dan 2 taş ev alarak yöreye yerleşmiş. Kısa zamanda komşusu evleri alarak burayı otel haline getirmiş. Eşiyle birlikte müthiş pozitif bir iletişimleri var. Otellerinin içerisinde bulunan restoranda özel çömlekte kuru fasulye harika. Odalara gelince ise Rolls Royce’un kataloğuna girecek kadar doğal güzelliğe sahip. Taş mimari, oyuk duvarlar, bakır detaylar harika. Hatta duş yaptığınızda taşlardan gelen küçük küf işe ruh katıyor. Banyodaki ürünlerin Molton Brown’dan seçmece olması da ihtişamı yansıtıyor. Tabii bu ihtişamın yanında aydınlatmada yapı marketlerden alınan abajurların kullanılması ve uyumsuz çiçek seçimi de var. Kapadokya’nın en yüksek noktası Uçhisar’da olmasının verdiği avantajla otel Güvercinlik Vadisi ve Erciyes manzarasına hakim. Tolga Akarcalı, misafirlere özel olarak bir çömlek ustasını akşam saatlerinde lobiye getiriyor. Şöminenin yanında nasıl çömlek yapıldığını öğreniyorsunuz. Beceremezseniz bile stres atmak için güzel bir aktivite…
Kapadokya’da yapılacakların arasında en heyecan verici olanı ise balonla vadilerin üzerinde gezmek. Balona ilk kez binen biri olarak biraz heyecanlı olsam da yerden yükseldiğim de ‘ölmeden önce bunu da yaptım’ diyebildim. Aynı anda neredeyse 100 balonla gökyüzünde süzülüyorsunuz. Kapadokya’nın önemini gökyüzünden bakınca daha iyi anlıyorsunuz. Dünyanın en önemli doğal kalıntılarını inceledikçe ilham alıp medeniyetin nasıl başladığını hayal ediyorsunuz. Yerdeki güzellikle birlikte havadaki balon kalabalığı muhteşem! ‘Kışın üşürüz’ diyerek kalın giyinsek bile balondan gelen sıcakla gayet konforlu bir yolculuk yaptık. Havada konforlu olsa da rüzgârlı havada inerken aynı konforu göremiyorsunuz. Hava biraz rüzgârlı olduğu için inerken sepetimiz ‘bilinçli’ olarak devrildi. Bu havalarda en güvenli sistem buymuş! Koreli, Japon ve İngiliz ’balon’ arkadaşlarımla kafamız çimlerde yetkililerin balonu söndürmesini bekledik. İlk saniyelerde şaşkınlık olsa da bu durum bile eğlenceli. İnişten sonra kutlamayla alkolsüz şampanya patlatılıp, bu geziyi ölümsüzleştiren belgeler veriliyor.

TESTİ KEBAP EN MEŞHURU

Bölgenin lezzetlerine gelince ise herkesin bildiği üzere ‘testi kebap’ olmazsa olmazlardan. Gittiğiniz çoğu mekan standartta bu işi kotarabilmiş. Bir de Ürgüp terminal yakınında bulunan Ahh İstanbul Cafe var. Mekânın sahibi, eski Ürgüp Belediye başkanı Veli Göktan’ın torunu Cengiz Göktan. Farklı bir karşılama ve ev yapımı bölgeye özgü içecekler var. Cengiz Bey’in İstanbul’u çok sevmesi nedeniyle böyle bir isim tercih etmiş. Gazeteci dostlarımızla veda yemeğini Alaturca’da yaptık. Testi kebabı yerine ‘Zülbiye’yi çok övdüler. Tadı kötü değil ama sunumu ve güveçteki sulu hali çok da başarılı değil.
Her yetişkin erkeğin bağ evi var.
Kapadokya gibi turizm cennetine gelince bölge halkını da merak ediyorsun. Burada herkesin durumu iyi. Hanımlar ev gezmelerinde, erkekler ise bağ evlerinde sosyalleşiyor. Neredeyse her yetişkin erkeğin kendine ait bir bağ evi bulunuyor. Tatil anlayışları da dünyaya entegre. Havaalanına dönerken bindiğim taksinin sahibi bu yaz Brezilya’daymış. Önümüzdeki yıl da Japonya’ya gidecekmiş. Bu tip programlar yapan çok kişiye rastladım. Tanıştıkları turistlerle kurdukları dostluk onların alternatif geziler yapmasını kolaylaştırmış.

<p>Cenk Torun, Çılgın Bediş dizisindeki Oktay rolü ile tanınıp  sevilmişti. Cenk Torun'a Çılgın Bedi

Çılgın Bediş'in Oktay'ı Cenk Torun yıllardır yanlış bilinen gerçeği açıkladı

İçmeler köyünde yaşam normale dönmeye başladı

Yumurtayı sirkenin içinde bekletirseniz! Sonucu sizi çok şaşırtacak

Duvarın içinden gelen seslerin kaynağını öğrenince gözlerine inanamadı