• $9,2669
  • €10,8117
  • 531.683
  • 1432.8
28 Nisan 2013 Pazar

Taksim’in değişen yüzü

Yapılan yol çalışması ve çevre düzenlemesiyle turizmin merkezi haline gelmesi planlanan Taksim Meydanı’nda mekânlar bu değişime yavaş yavaş ayak uydurmaya çalışıyor. Otellerin altında, ‘bistro’ tarzında açılan, Taksim’in yeni yüzünü gösteren mekânların başında ise TXM People’s geliyor. Taksim ve Sıraselviler’in kesiştiği CVK Hotel’in altında bulunan TXM People’s, bulunduğu lokasyon ile yerli ve yabancı turiste aynı anda hitap ediyor. Mimari olarak beyaz renklerin hâkim olduğu Txm People’s’ın duvarlarını Ara Güler’in çektiği siyah-beyaz portreler süslüyor.

TAPASLARI DENEYİN
Mekân, bölgede daha önce denenmemişi yaparak mönüsünde ağırlığı Tapas çeşitlerine vermiş. Cezayir asıllı mutfak şefi Aytuğ Kanduza’nın kendi buluşu olan özel soslar ile tapaslar farklı bir lezzet almış. ‘Bılbırcıka soslu ahtapot’, ‘deniz kabuğunda karides’, ‘kadayıflı keçi peyniri’ ve ‘dana bacon’ı denemenizi tavsiye ederim. Özellikle ‘deniz kabuğunda karides’i hem görsel hem de lezzet olarak çok beğeneceğinize eminim…

TRAFİK SORUNU HANDİKAP 
Gece 2’ye kadar açık olan Txm People’s şarap ve kokteyl seçenekleri de oldukça zengin. Ginger Apple, Blue Ray ve Narpare kokteyl mönüsünün en iddialıları arasında. Mekânın en büyük sıkıntısı ise bir türlü bitmeyen trafik sorunu. Bir süre daha tamamlanacağa benzemeyen Taksim yol çalışması nedeniyle bölgeye arabayla gitmenizi tavsiye etmiyorum.

TURYİD neden kurulduğunu hatırlamalı!
Online alışveriş sitelerinin her geçen gün daha popüler olduğu şu günlerde AVM’leri ayakta tutacak en büyük unsur cafe, restoran ve sinemalar olacaktır. Bu unsur apaçık ortada olsa da, ne AVM’ler ne de cafe ve restoranlar bunun bilincinde değilmiş gibi davranıyor. Geçtiğimiz hafta yaşanan City’s- Çapamarka gerginliğiyle bu daha açık şekilde ortaya çıktı. Her zaman söylediğim gibi, Nişantaşı’nın ruhuna en aykırı binaya, bir ‘mahalle’ kurmayı başararak çekim merkezi haline getiren İzzet Çapa’ya sebepleri ne olursa olsun City’s yönetimi bunu yaşatmamalıydı. Hem Limonata’nın hem de İzzet Çapa isminin Mahalle’den çekilmesiyle City’s kan kaybedecektir. City’s ilk açıldığı yıl da mekânlarla problemler yaşamış, birçok işletme tarihe karışmıştı. İşletmeleri temsil eden meslek örgütü TURYİD bu durumlarda sessiz kalıyor. İşletmelerin birlik ve beraberlik yaşaması, bu tip durumlara toplu şekilde tepki vermesi için kurulduğunu hatırlaması gereken TURYİD umarım kısa bir süre içerisinde AVM-mekân ilişkilerine bir düzenleme getirir!

İstanbul’a yeni New Yorklu
3 ay önce Kanyon’da açılan New York’un en iyi şarküterisi Dean&Deluca’nın ardından bir başka New York fenomeni daha Türkiye’ye geliyor. Şehrin konser ve kapalı spor müsabakalarının tek adresi Madison Square Garden’ın köşesinde bulunan, NYC’nin en efsane fast-food markalarından biri olan Shake Shack, Dubai ve Kuveyt’in ardından  İstanbul’da açılacak. İlk şubesi İstinyepark’ın fastfood bölümünde yer alacak olan Shake Shack’ı, Starbucks, Le Pain Quotidien gibi markaları temsil eden Kuveyt merkezli Shaya Grup getiriyor. Bu yıl 3-4 şube daha açmayı planlayan Shake Shack personel arayışını da hızlı bir şekilde sürdürüyor.

Asım Bey’siz ilk yıl!
Türk Sanayisi’nin en önemli isimlerinin başında merhum Asım Kocabıyık gelir şüphesiz. 5 ay önce kaybettiğimiz Asım Bey’in en büyük keyfi Türkbükü’nde bulunan yazlığının bahçesinde oturmaktı. Türkbükü’nü ilk keşfedenlerden biri olan Asım Bey, yörenin popüler kültüre teslim olmaması için yıllarca tek başına mücadele etti. Bu mücadelede bürokratik bağlantılarını kullanmakta tereddüt etmeyen Asım Bey, bazı işletmeleri şikâyet edip iskelelerini dahi yıktırmıştı. Mekânlar, Asım Bey’in korkusundan müziğin sesini olması gereken düzeyde tuttular. Bu yıl Asım Bey’siz ilk yıl. Peş peşe yüksek sesle müzik yapacak birçok mekânın açılacağı haberini duyuyoruz. Sanırım merhum Asım Bey’siz Türkbükü asla eskisi gibi olmayacak!

Nihayet bitti...
Levent Köşebaşı uzun süredir eski ortaklarının tekstil şirketlerinde yaşadığı iflas nedeniyle eylemlerin merkezi haline gelmişti. Bu tekstil firmasının mağdur ettiği kişiler, iflasla organik hiçbir bağı bulunmayan Köşebaşı Levent önünde uzun uzun eylemler yapmıştı. Bu eylemler nedeniyle mekâna müşteriler arabalarıyla gelemiyordu. Gerekli yasal işlemler ve karşılıklı konuşmalarla eylemlerin artık bittiğinin müjdesini Köşebaşı’nın patronu Ali Akkaş’dan duydum. Bu arada Köşebaşı bu yaz Çeşme’deki kebapseverler için Port Alaçatı’ya iniyor.

<p>Makyaj insanı güzel gösterdiği gibi hiç istemediği şekilde de gösterebilir. Çünkü güzel gösteren

En sık yapılan 5 makyaj hatası nelerdir?

21. yüzyılın en iyi dizisi seçildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nijerya Cumhurbaşkanı ile ortak basın toplantısı düzenledi

Mersin'de TURKOVAC Faz-3 çalışması kapsamında gönüllüler aşılanıyor