• $15,8311
  • €16,7443
  • 931.265
  • 2405.7
16 Aralık 2012 Pazar

Mahalle'nin 'en'leri!

Açıldığı günden bu yana Nişantaşı'na ait olmayan bir yapı olarak görürüm City's AVM'yi. Başlangıçta birçok yatırım olmasına rağmen AVM yönetimiyle işletmelerinin dokusunun tutmaması nedeniyle Nişantaşı'nın trendlerini yakalayamamış, bölgenin ruhundan uzak kalmıştı. Fakat Mahalle'yle birlikte AVM bu trendi sürükleyen tarafta olacak gibi. Konuşmak için erken olsa da yakalanan havayla Mahalle, Nişantaşı'nın Teşvikiye ve Topağacı gibi bir semti olmuş. Projenin konsept danışmanı İzzet Çapa ve başarılı Çapamarka ekibini tebrik etmek gerek... Geçtiğimiz hafta müşterilerine kapılarını açan Mahalle tam kapasite hizmete girmese de içerisindeki mekanlar demo turlarına başladı. Şimdiden mekanların çoğu akşam saatlerinde tıklım tıklım dolu. Mahalle'nin 02.00'ye kadar açık olması Atiye Sokak ve Abdi İpekçi Caddesi'yle rekabet halinde olacağını gösteriyor.

"mhlnnnlri1.jpg"Mahalle'nin 'Hoca'sı
Yürüyen merdivenlerden kata giriş yaparken karşınıza Türkbükü'lü Hoca'nın Yeri çıkıyor. Namı diğer 'Hoca' Hasan Akman, Mahalle için Bodrum'dan kalkıp gelmiş. Çiğ börek, mantı ve o muhteşem gözlemeleri birçok kişi gibi ben de özlemişim. Saç kavurma da mekanın kendine has bir başka spesiyali. Hasan Hoca'nın kızı Reyhan ve mekanın ortağı Kadir Yücelbaş Türkbükü'ndeki lezzeti buraya taşımayı başarmış. Hoca'nın Yeri, Mahalle'deki samimiyeti yaratıp diğer mekanlarla bütünlüğü sağlayan tutkal gibi olmuş. Bu bakımdan mekanı Mahalle'ye kazandırmak çok akıllıca bir hamle olmuş.

Kavanozda Tramisu'yu deneyin
Asmalımescit'te seçkin bir müşteri portföyüne sahip olan Rigatoni, Mahalle'nin tek İtalyan restoranı. İstanbul'un her yerinde birçok İtalyan restoranına sahip olsanız da gerçek İtalyan lezzetlerini bulacağınız adresler sınırlı. Rigatoni 'gerçek İtalyan' diyebileceğimiz lezzetlere sahip. Sektörde başarılı işlere imza atan MAR grubun Rigatoni'si şimdiden Mahalle'nin sinerjisini yaratan mekanların başında geliyor. Şimdiden celebritylerin ilk tercihi olmuşlar. Gözlemlerime dayanarak Mahalle'deki en eğitimli personelin Rigatoni'de olduğunu söyleyebilirim. Pizza ve risotto seçenekleri başarılı. Lazanyası harika. Kavanozda gelen tramisu ise favorim diyebilirim...

"mhlnnnlri2.jpg"Yanar Döner fenomen olur
Mahalle'nin en sıra dışı mekanı tabi ki İzzet Çapa'dan. 'Yanar Döner' önce ismiyle sonra da lezzetiyle beni vurdu. Kısa sürede fenomen olacağı kesin. 'Yanar Döner'i kelimelerle anlatmak yetmez. Mutlaka denemelisiniz...

Mahalle'den diğer notlar
İstinye Park'taki başarısının ardından şubeleşen Balık Ev 3. şubesini burada açtı. Sadece Mahalle'nin değil tüm Nişantaşı'nın tek balıkçısı olmanın avantajını yaşayacaktır... Mahalle'nin bir diğer dolu mekanı ise Günaydın Steak House. Onlar da Nişantaşı'ndaki tek steak house olmanın avantajını yaşayacaklar. Daha butik ve AVM formatında bir dükkan oluşturmuşlar. Etiler'deki Şef Süleyman'ın bire bir yönlendirmesini alışkın olanlar biraz bocalasalar da lezzetler yine Günaydın standartlarında... Mahalle'deki olumlu havayı bozan tek mekan Sosa. Bütün mekanlar açılışa yetişirken Sosa'nın hala hazır hale gelememesi kabul edilir bir şey değil. Mahalle katının Sosa tarafında oluşan bu boşluk nedeniyle gerekli ambians bir türlü oluşmuyor. Bence Sosa Mahalle'deki komşularına ayıp etmiş! Bir diğer olumsuz görüntü ise mutfak eşyaları satan firmanın rafları. Şimdilik bana Mahalle'nin bütünlüğünü bozuyor gibi geldi.

twitter.com/orkunbulut
orkunbulut@gmail.com

<p> </p>

Türkiye'nin dev eserleri neden karalanıyor?

Bakan Kurum'dan Atatürk Havalimanı ile ilgili açıklama

Türkiye'nin en uzun süre yaşayan insanı! 157 yıl hayatta kaldı

Uzaylılar tarafından kaçırıldıklarını söylüyorlardı! Çizimleri herkesi şaşırttı