• $8,2989
  • €10,0858
  • 489.97
  • 1444.87
22 Aralık 2013 Pazar

Kış Turizminin yükselen değeri: Kartalkaya

Kış turizmi denilince sahip olduğumuz coğrafi avantajlara rağmen maalesef ünü yurt dışına taşmış önemli bir çekim merkezimiz yok. Kapasitesinin çok üstünde hizmet veren, tesisleri eski olan Uludağ’a her yıl yeni bir alternatif yaratılmaya çalışılır. Bu alternatifler arasında Kartalkaya ciddi bir mesafe kat etmiş durumda. Karayolu ulaşımının eskiye göre daha kolaylaşması, İstanbul ve Ankara’ya aynı yakınlıkta bulunmasıyla Kartalkaya bu yıl popülerlikte Uludağ ile at başı gidecektir. Pist olarak hiçbir eksiği bulunmayan bölge tesis konusunda da eksiklerini her yıl tamamlıyor.

Prefabrikten çıkan ‘loft’ odalar

Birinci derece deprem bölgesi olması nedeniyle yatırımcıların pek sıcak bakmadığı Kartalkaya’da Sedat- Şebnem Uyar çifti cesur bir kararla Goldenkey Otel’i burada açtılar. Beton-prefabrik yapı şeklinde tasarlanan otel dünyada da modern dağ otelleri arasında yerini alıyor. Dışarıdan öyle pek heybetli görünmese de, Uyar çifti mimaride fark yaratmayı başarmış.
Lüks konusunda gustosuna çok güvendiğim büyüğüm Sermet Severöz ile otel lobisinin ısısı dikkatimizi çekti. Biz Türklerin en büyük gelir kaynağı inşaat olmasına rağmen ya çok soğuk ya da bunaltıcı sıcaklıkta kış otelleriyle karşılaşmaya alışkınızdır. Goldenkey mimarisi ve görselliğinin ötesinde, ideal ısısıyla konforu sağlıyor. Dekorasyonunda ise Uyar çiftinin zevklerini Barbara Pensoy ve ekibi muhteşem uygulamış. Resepsiyonun arkasındaki üstü açık bölümde bulunan asılı heykeller karın yağmasıyla farklı bir form alıyor. Asma katta bulunan yüksek tavanlı kütüphanedeki detaylar çok başarılı. Detaylar kütüphaneyi o kadar lüks göstermiş ki her yapı markette bulabileceğiniz sahte şömineleri dahi gerçek gibi algılıyorsunuz. Otelin 3. Katındaki odaların loft tarzında tasarlanması, çatıda beton, çelik ve ahşabın buluşması enteresan olmuş.
Goldenkey’in restoranında ise yenilikçi lezzetler uygulanıyor. Tanışma fırsatı bulduğunuzda dünya görüşüne hayran olacağınız otel sahibi Sedat Uyar, itiraf etmese de kendi damak tadına göre bir mönü hazırlatmış. Sade ve doğal ürünlerle hazırlanan lezzetler arasında şefin imzası diyebileceğim ‘kurutulmuş domates’ kullandığı pizzalar ve ‘pancar’ ile harmanladığı risotto var. Tereyağı kullanılmadan yapılan risottoları seviyorsanız mutlaka denemenizi öneririm.

Drop Lounge bu yıl da çok moda

Sezon açılmamasına rağmen Kartalkaya’da bu yıl olacak işletmeler hazırlıklarına başlamış durumda. Geçtiğimiz yıl oldukça iyi iş çıkaran Drop Lounge, bu yıl da dağın en popüler mekânı olacağı şimdiden belli. Geçtiğimiz hafta henüz bir bardak su bile servis edememesine rağmen dağın en popüler noktasıydı. Erkan Ünal harıl harıl çalışıyordu. Mönüsünde önemli değişiklikler yapıp, şehir dışına göre kalifiye bir operasyona imza attığını söyleyebilirim. Boynuz kulağı geçer derler ya; Erkan Ünal’da çok yakında ağabeyi Ali Bey’e rakip olursa hiç şaşırmam…

Günaydın da açılıyor

Dağdaki bir diğer sürpriz marka ise Günaydın. Kurumsal yapısı ve marka bilinilirliğiyle Günaydın, Kartalkaya’ya olumlu etki yapacaktır. Günaydın burada köfte&döner ve steak konseptiyle bulunacak…

Kartalkaya tüyoları

- Kartalkaya tesislerinde gördüğünüz ‘yerel’ personel ile göz teması kurmak zordur. El, kol sallamaktan çekinmeyin.
- Kartalkaya, ovalık bir bölgede yükseldiği için pist dışına çıktığınızda kaybolmanız an meselesi. Kayak sporunu ne kadar iyi bilirseniz bilin, gözden fazla uzaklaşmayın. Kaybolduğunuzda hayatta kalmak için idrarınızı içip, parmaklarınızı kesmek zorunda kalabilirsiniz
- Trend gözükmek istiyorsanız dağa giderken yaptığınız alışverişte dikkatli olun. Dünyaca ünlü Fransız spor mağaza zincirinden giyinirseniz size sipariş vermek isteyebilirler. Malum, dağdaki mekânlar personellerin kıyafetlerini bu markadan tedarik etmişler.
- Kartalkaya, Uludağ’a göre yaş ortalaması daha yüksek. Piyasa yapmak isterken komik duruma düşebilirsiniz.
- Her kayak merkezinde olduğu gibi ‘jean’ pantolonla pist civarında gezmeyin.
- Karlı yollarda yürümek zevkli olsa da geceleri dikkat edin. Gündüz sevdiğiniz köpekler gece size saldırıyor. Yaban hayatından bahsetmiyorum bile…

Tarihi Yarımada’da yeni yılı kutlayın

İstanbul, her geçen gün teknolojik ve lüks binalara kavuşsa da turizmin ‘entertainment’ kalbi Beyoğlu-Tünel, Pera bölgesinde atar. Hal böyle olunca yerli-yabancı turistler için İstanbul’un mistik havasında yeni yıla girmek isteyenler bu bölgedeki mekânları tercih eder. Bölgede birçok mekân olmasına rağmen böyle özel günlerde oturma düzeni ferahi, yemeği iyi, servisi düzgün bir yer bulmak kolay değildir. Bu özelliklere sahip az sayıda mekânlardan biri de Ponte. Mekânda yılbaşı için fiks mönü hazırlandı. Mönüdeki lezzetler arasında enginar combo, karides chateau gibi seçenekler de bulunuyor. Mekânda Dj, canlı müzik ve dans gösterileri olacak. Tarihi yarımada manzarası eşliğinde 2014’e girecekler için şiddetle tavsiye ederim.

<p>İşgalci İsrail'in işgal altındaki Doğu Kudüs'te Filistinlilere yönelik müdahalesi devam ederken,

Kudüs'te tepki çeken görüntü! Mescid-i Aksa'dan alevler yükselirken Yahudiler Kudüs Günü'nü kutladı

Demir yoluyla taşınan bor, seramik ve mermer miktarı arttı

Bakan Karaismailoğlu, Trabzon'da inceleme ve ziyaretlerde bulundu

Osmaniye'de tarlada bulunan yaban kedisi yavruları bakıma alındı