• $8,4396
  • €10,0747
  • 492.239
  • 1392.91
9 Kasım 2013 Cumartesi

İtalyan’ı, İtalyanlar kadar anlayan ülke!

Orkun BULUT
orkunbulut@gmail.com

Çok değil birkaç yıl önce ülkemizdeki İtalyan restoranları, sadece pizza ve makarna üzerine bir konsept uyguluyordu. Sektör büyüyüp İtalyan ustaların ülkemizde çalışmasıyla bunun İtalyan mutfağının küçük bir kısmı olduğunu gördük. Şimdi rekabet farklı bir boyuta taşınıyor. Dünyada İtalyan mutfağını en iyi temsil eden markalar şubeleşiyor.
İtalyan mutfağının zenginliği Roma İmparatorluğu’na dayandırılsa da bu doğru bir bilgi değil. O dönem, Asya’dan gelen baharatlar hakimdi mutfakta. İmparatorluğun parçalanması bölgesel mutfakları ortaya çıkardı. Parçalar 150 yıl önce birleşse de mutfakları asla birleşmedi. İtalyan mutfağını asıl şekillendirense II. Dünya Savaşı. Savaş sonrası fabrikalarda çalışmaya başlayan İtalyan anneleri, elde makarna açmaya vakit bulamayınca makarna fabrikaları ortaya çıkmış. Bu dönemde işsiz kalan birçok İtalyan genç, New York, Chicago, Philadelphia ve Londra’ya göç etti; aralarında başarılı olan şeflerse İtalyan lezzetlerini uluslararası normlara göre dizayn ederek dünyanın en başarılı konseptini oluşturdular. İşte bu normları oluşturan Guiseppe Cipriani, Antonio Carluccio ve Gennaro Contaldo gibi isimlerin markaları artık İstanbul’da.
Cipriani, üç yıl önce Edition Otel’in içinde açıldı. Cipriani, İtalyan mutfağının tarihini değiştiren bir marka. Markanın kurucusu Giuseppe Cipriani, her dünya mutfağı restoranında bulunan ‘carpacio’nun mucidi. İstanbul’da bulunan bir diğer önemli marka, Carluccio’s. ‘2 Greedy Italian’ adlı programdan tanıdığınız, dünyanın önemli şeflerinden Antonio Carluccio’nun markası! Kanyon’da açıldığı günden bu yana beyaz yakalıların vazgeçilmezi oldu. Bay Carluccio’nun hayranıyım; bir dünya markası yaratsa da gelenekçi yanını koruyor. Televizyon fenomeni olan Jamie Oliver’ın Jamie’s Italian’ı da Zorlu Center’da açıldı. Bu İngiliz şefi İtalyan mutfağında usta yapansa Carluccio. Jamie, bu konsepti ‘2 Greedy Italian’da Bay Carluccio’nun partneri olan Gennaro Contaldo ile yarattı. Markayı TURYİD Başkanı Kaya Demirer’in ülkeye getirmesi bir güven olsa da Türkiye’ye uyumu hakkında konuşmak için erken.
İtalyan mutfağının felsefesindeki en temel unsur, her şeyi ‘mevsiminde’ kullanmaları. Mevsim sebzeleri konusunda Türkiye, İtalya’dan eksik değil. İtalya’dan sonra en lezzetli İtalyan yemeğinin ülkemizde yenmesi de bu nedenle sürpriz değil…

<p>4 gündür Türkiye'nin farklı illerinde yaşanan orman  yangınlarına müdahaleler devam ederken son o

Yangın nedeniyle otelden tahliye edilen Songül Karlı korku dolu anları anlattı

İki deli bir araya geldi: Adana'da Balotelli izdihamı

Bakanı Kurum, Antalya'da incelemeler yaptı

İstanbul'da tramvay raydan çıktı