• $13,3488
  • €15,1529
  • 789.419
  • 2014.21
18 Ağustos 2013 Pazar

Boğaz’a demirlemiş lüks Cruise gibi!

2006 yılından önce sadece Galatasaray üyelerine ait havuzdan ibaret olan ada, şimdilerde İstanbul turizminin amirallerinden biri olmayı başardı. Hızla globalleşen dünyaya entegre şekilde gerçekleştirilen lüks tesis yatırımları sonucunda zengin turist de ülkemizi tercih etmeye başladı. Zengin turistin gelmesiyle İstanbul’un ‘entertainment turizm’ haritasını Sultanahmet’ten Boğaz kıyılarına kaydı. Reina’nın başı çektiği bu lüks tesisler arasında coğrafi konumu nedeniyle Suada özel bir yer tutuyor. Suada hem lüks havuzuyla, hem de içerisinde bulunan restoranlarıyla, Boğaz’ın en güzel yerine demirlemiş lüks bir cruise gemi gibi.

BAŞARNININ MİMARI ALİ ÜNAL

Suada’yı bu kadar başarılı yapan sadece coğrafi konumu değil. Türkiye’nin işletme dehası olarak belki de alternartifsiz tek ismi Ali Ünal’ın kurduğu sistem adayı istikrarlı bir şekilde yükseltti. Sistemin içerisinde bulunan farklı tatlardaki tanınmış restoranlar gelen konuklara bol alternatif sunuyor. Ama lezzette asıl farkı yaratan, Suada’da doğan G Balık ve Suda Kebap. Türkiye’nin en büyük gece kulübü Reina’nın işletmecisi olması Ali Ünal’a adeta bir lanet getirdi. Hep eğlendiren adam gibi algılanan Ali Bey’in, kurduğu restoran sistemindeki başarılardan pek bahsedilmez. Restoranlarda başarıyı direkt olarak etkileyen mutfak - salon uyumu Ali Ünal mekânlarında mükemmele yakındır. G Balık’ın başında Mahmut Ertürk ve Suda Kebap’ın başındaki Ersun Yorulmaz da bu sistemi ciddiyetle uyguluyor. Lezzetlere gelince ise; Suda Kebap’ta ‘fıstıklı kebap’, G Balık’ta da ‘zencefilli levrek’ ve ‘kaya korulu kalamar’ yemeden adadan ayrılmayın derim.
Ada’daki potansiyel diğer mekânlarıda yarışmacı hale getirmiş. İtalyan mutfağının uzman markası Mezzaluna, suşici Itsumi, steaki Türkiye’yle tanıştıran Dükkan’da akşam saatlerinde oldukça yoğun. Beyoğlu’ndaki ana şubeleri her yıl kan kaybettiğini düşündüğüm 360 bile adanın olumlu havasına ayak uydurup potansiyelinin en üst seviyesinde hizmet veriyor.

GÜNDÜZ HAVUZ VE SPA KEYFİ!

Suada’nın gündüzleri tercih edilmesindeki sebep ise 50 metre uzunluğunda ve 2,40 derinliğindeki yarı olimpik havuz. Havuzun çevresinde ise alışılagelmişin dışında zengin bir ‘snack’ mönü ve iyi bir servis var. Su Entertainment’ın yeni operasyonlarını güvenle teslim ettiği Kenan Altıntaş açıldığından bu yana Suada’nın başında. Altıntaş, Reina terbiyesi verdiği personeliyle hem akşam hem de gündüz müşterilerine aynı özveride bulunuyor. Havuzbaşının bence en iddialı spesyeli ‘old timmer burger’. 7 farklı loca ve özel spa salonu bulunan Suada’da girişler haftaiçi 80, hafta sonu 100 lira. Giriş fiyatları biraz pahalı gibi algılansa da verilen hizmet ve iki kıta arasındaki konum ‘buna değer’ dedirtiyor.

KIRINTI'DAN ISLAK MENDİL YASAĞI!

Kurumsal restorancılığın ülkemizdeki ilk temsilcilerinden Kırıntı aldığı yeni kararla şubelerinde ıslak mendil bulundurmamaya karar vermiş. Garsonlara bunun nedenini sorduğumda ‘hijyen bir yöntem olmadığını’ söyleyerek beni kibarca lavaboya gönderdiler. Tabii ki hiçbir şey suyla sabunun yerini tutmaz ama Kırıntı’nın mönüsünün nerdeyse yarısı elle yenecek Meksika yemeklerinden oluşuyor. Yemeğinizi yerken telefonunuzun çalması, birisiyle tokalaşmanız ve masanızdaki şişeyi tutma ihtimalinizi düşünerek siparişinizi vermenizi öneririm…

ARABAYLA 'BEACH' SERVİSİ

Lüks yerli turizmde yıllardır rakipsiz olan Türkbükü, koltuğunu hızlı bir şekilde Yalıkavak’a devretmiş durumda. Xuma Beach’in ardından geçtiğimiz yıl Tilkicik Koyu’nda Moon Beach’in açılması bölgeyi hareketlendirmişti. Bu yıl, Palmali Grup’un bölgedeki yatırımları Palmarina ve Palmabeach ile lüksü adeta tekrar tanımlaması elitlerin tercihini Yalıkavak’tan yana kullanmasını sağlamıştı. Çıta yükselince Moon Beach& Lounge’da iyi olan servisine ilave hizmetler sunmaya başladı. Mekân gelen müşterilerini BMW X1 marka otomobille mekândan sonra gidecekleri yere kadar ulaşım hizmeti sunuyorlar. 

MAR'DAN ROMA ÇIKARMASI

Ülkemizde en çok tercih edilen mutfak olan İtalyan mutfağı’nın yeni olmasına rağmen iddialı markalarından Rigatoni Asmalımescit’ten sonra önce City’s Mahalle sonra da Akmerkez’de açılarak AVM’leri hedef almıştı. İşini sıkı tutan MAR Grup ekibi kendilerini geliştirmek adına Uğur Karabayır önderliğinde bir kafileyle Roma’nın yolunu tuttular. Ekip burada paylaştığı deneyimle kış mönüsünde değişiklikler yapmayı planlıyor.

<p> </p>

Meteoroloji'den İstanbul'a yoğun kar yağışı uyarısı

67 yıldır banyo yapmayan dünyanın en pis insanı! Doktorları hayrete düşürdü!

Boğa'nın gazabı! Herkes kaçarken o kamerasını açtı ve...

Dev timsahı kepçeyle durdurabildi! Yaklaşık bir ton ağırlığında