• $13,5949
  • €15,319
  • 778.624
  • 1981.04
14 Temmuz 2013 Pazar

Bahçe ve teraslara gelen Ramazan

Her sene 10 gün daha geriye gelen Ramazan ayı bu yıl tam anlamıyla yazın ortasına denk geldi. Günlerin en uzun olduğu, yazın kavurucu sıcağında olan, Temmuz’da tutulacak oruçlar için uzmanlar daha hafif beslenmeyi öneriyor. Eskiden ‘tıka-basa’ doyurmayı vaat eden mekânlar bu yıl uyarıları ciddiye alarak mönülerini daha hafif lezzetlerden oluşturdular.
Yıllardır alıştığımız geleneksel kebapçı iftarlarımızın bu yıl daha değişik bir hal alacağını ilk günlerden gözlemleyebildim. Dışarıda yapılan geleneksel iftarlar teraslara, bahçelere hatta boğaz hattına kadar indi. Sunulan fiks mönülerin haricinde yaz sıcakları ve tutulan orucun süresinin uzunluğu düşünülerek bu yıl daha sade et ve ot ağırlıklı seçenekler ön plana çıktı. Ramazan’da genel olarak uzak durulan balık seçenekleri bu yıl eskiye göre daha çok tercih ediliyor…

Reina ve Sortie’de iftar
Yazın en popüler mekânları Sortie ve Reina’da iftar saatleri oldukça yoğun geçecektir.
Sortie bu Ramazan, özel bir mönü hazırladı. Bu mönüde ana yemek olarak ızgara levrek, tavuk külbastı ve ızgara köfte seçenekleri bulunuyor. Sortie içerisinde bulunan Kazancılar da ilk günden tam rezervasyon çalışmaya başladı.

Köşebaşı’ndan ‘hafif iftar’
Reina’nın içerisinde bulunan ünlü kebapçı Köşebaşı, iftar saatlerinde en çok rağbet görecek marka olacaktır. Ramazan’a özel ‘hafif iftar’ konseptini sunan Köşebaşı’nda taş fırından çıkan kepekli hamurdan Ispanaklı Pide’yi mutlaka deneyin.  

Geleneksel lezzetler için Antep mutfağı
Farklı tatları sevmeyen, geleneksel iftar isteyenler için Antepli restoranlar öne çıkacaktır. Hem boğaz manzarasıyla hem de ‘ot’ ağırlıklı lezzetleriyle Rumelihisarı’nda bulunan ‘Nezih’ farklı bir alternatif. Zengin iftariyelik tabağı haricinde çorba olarak Antep yöresinin milli yemeği ‘yuvalama’ Nezih’in ramazanda imzası olacaktır. Mekân sahur içinde 30 çeşit serpme kahvaltı tabağını misafirlerine sunuyor. Antep mutfağının bir başka kilometre taşı ‘Tike Beylerbeyi’ ise ramazana iftariyelik haricinde özel bir mönü hazırlanmadı. Yoğunluğa rağmen mekân salatalar haricindeki hiçbir yemeği önceden hazırlamayacak. Her şeyi sıcağı sıcağına masalara servis etmek istiyorlar.
Anadolu Yakası’nın en ünlü kebapçısı Bedri Usta ise ramazana özel favalar hazırladı. Anadolu Yakası’nın en trend mekânlarından Brasserie Polonez özel olarak her gün güllaç yaptıracak. Sahurda ise çemensiz pastırmayla yapılan özel kahvaltılık tercihlerinden oluşan yeni bir mönü oluşturuldu. Caddebostan Dilek ise iftarı canlı fasıl müziğiyle misafirlerine sunacak. 

Arabesque’den Lübnan usulü hurmalı helva
Maçka’dan manzara görerek iftar yapmak istiyorsanız Arabesque konseptiyle buna çok uygun. Türk-Arap mutfağından birçok seçenek bulunan Arabesque’de ramazana özel olarak ‘lübnan usulü hurmalı helva’ sunulacak.

Balıkla iftar yapılır mı?
Bu Ramazan ayında balık restoranlarının eskiye göre daha fazla tercih edileceğini düşünüyorum.  İstinyepark, City’s, Aqua Florya ve Etiler’de şubeleri bulunan Balıkev’ler balık ağırlıklı özel bir iftar menüsü oluşturmuş. Balık çorbasıyla başlayan serviste ara-sıcaklarda gelen balık kokoreçi çok seveceksiniz. ‘Yeniköy Sandal’ ek olarak verdiği iftariyelikten sonra patlıcanla yapılan ‘balık beğendi’yi denemenizi tavsiye ederim. Yine bir başka hafif lezzet ‘levrek lokum’u da tercih edebilirsiniz. Ataşehir Beluga ise balık sevmeyen misafirlerini de düşünerek mutfağına özel et ustası getirtti. Balık mönüsünü istemeyenler, kuzu, tavuk ve dana etiyle hazırlanan özel bir möenüyü tercih edebilir. 

Elite’te ödüllü iftar
Geçtiğimiz hafta otellerdeki iftarları ajanda sayfamızda yer vermiştik. Bunlara ilaveten Taksim Elite World Otel’in terasında da özel iftarlar verilecek. Bu iftarlarda ödüllü şef Mithat Yalçınkaya ve ekibi tarafından hazırlanan naneli yoğurt sosla, kıymalı ve peynirli su böreği, iç pilav ve sebzeli kuzu tandır, gibi Türk     Mutfağı’nın lezzetli yemekleri ve tadları bulunuyor. Boğaz hattının trend mekânlarından Tarabya Big Chefs’de ramazan özel olarak iftar saatinde açık büfe hizmet verilecek. 

<p> </p>

Muhalefet yatırıma neden karşı?

AFAD'dan Afganistan'daki ihtiyaç sahibi 2 bin aileye gıda yardımı

Antalya'yı fırtına vurdu! Dev dalgalar oluştu, ağaçlar devrildi

1,5 ton skunk ele geçirildi