• $8,3241
  • €10,1166
  • 499.012
  • 1454.25
29 Aralık 2013 Pazar

2013’te yeme-içme sektöründe neler oldu?

İyisiyle, kötüsüyle 2013 yılına veda etmeye sayılı günler kaldı. Her geçen yıl daha da büyüyen yeme-içme sektörü bu yıl zirveye oturdu. 2013 yılında hangi restoranlar ülkemize geldiğini, holdinglerin bünyesine kattığı markaları, en popüler mekânları, düşüşte olan bölgeleri sizler için kısaca değerlendirmeye çalıştım…

Yatırımcıların gözdesi

İşadamlarının son yıllarda en gözde yatırım alanı şüphesiz yeme-içme sektörü oldu. Bu sektörde en büyük yatırımları ise Ferit Şahenk’in sektördeki iştirakı D.ream yapmıştı. Şahenk’in ardından sektöre sürpriz bir şekilde Atasay Holding’in patronu Cihan Kamer Huqqa ile girdi. Huqqa ‘modern kahve’ tarzıyla çok sevildi. Kamer, Huqqa’nın hemen ardından ‘The Market’ isminde bir steak house açtı. Kamer yatırımlarına devam edeceğini her fırsatta yineliyor. Esas Holding’in patronu Ali Sabancı da sektörde büyük oynayacağının sinyalini 2013 yılında verdi. Sabancı, Günaydın restoran zinciri, Big Chefs ve Köfteci Ramiz gibi markalarla masaya oturmasına rağmen tam anlamıyla anlaşmaya varamadı. Sabancı 2014 yılında sektörde önemli bir paya sahip olacağı alımlar yapmasını bekliyorum.
Sektöre girenlerin yoğun olduğu 2013 yılında çekilme kararı alanlar da oldu. Eski başbakanlarımızdan Mesut Yılmaz’ın oğlu Yavuz ve Hasan Bey kendi markaları Elio’yu devredip sektörden çıkmaya karar verdi.

Zorlu’da ünlü şefler!

Yurtdışından ülkemize gelen ünlü restoranlara bakınca ise çoğunun Zorlu Center’da toplandığını söylemek pek yanlış olmaz. Bu markalar arasında en çok konuşulanı BBC’de yaptığı yemek programlarıyla tanınan Jamie Oliver’ın markası Jamie’s Italian oldu. Jamie’nin henüz kendisi ülkemize ‘teşrif’ etmese de restoran istenilen doluluk oranını ilk haftadan itibaren yakaladı. Bir diğer Londralı şef Tom Aiken’ın “Tom’s Kitchen”ı da Zorlu Center’da yerini aldı.

İstanbul’un New York’luları

Türkiye’ye gelen diğer restoranlarda ise New York’ta ünlenmiş markalar başı çekiyor. Barrack Obama’ya yaptığı servisle tanınan Micheal White’ın Morini’si ve NYC’de ünlenen gurme markası Eatly Zorlu’da konumlandı. İki ünlü fast-food markası Shake&Shack ve Fatburger Amerika’daki rekabetini İstanbul ile birlikte yaşlı kıtaya da yansıttı. New York’un ünlü şarküterisi Dean&Deluca da ülkemize gelen bir diğer Amerikalı marka oldu.

Yeme-içme sektöründe ‘Steak’ dönemi!

Yerel lezzetlerdeki trendlerde ise başrol ‘steak’in oldu. Her ne kadar Amerikan geleneği gibi dursa da işin özü ‘et’ olunca peşi sıra ‘steak house’lar açıldı. Günaydın ve Nus’ret’in amiral olduğu ‘Steak House’lar şimdiden kebapçıların önüne geçmiş durumda. Steak rüzgarı nedeniyle pek kebapçı açılmasada Karaköy’ün tarihi binası Grifin Han’da açılan Ali Ocakbaşı manzarası ve lezzetleriyle bölgeye hareket getirdi.
Söz Karaköy’den açılmışken; her yıl olduğu gibi bu yıl da bloggerların trend olacağını söylediği Karaköy yine trend olamadı. Düşüşte olan bir diğer lokasyon ise Asmalı Mescit bölgesi oldu. Masa-sandalye yasağı nedeniyle eski popülaritesine tamamen kaybeden Asmalı Mescit yaz aylarında yaşanan Gezi olayları sonrasında tamamen ‘sinek avlamaya’ başladı.
Şahenk-Mansimov işbirliği Yalıkavak’ı popüler yaptı.
Yaz aylarında ise yerli turistin Bodrum’daki gözdesi Türkbükü tahtını Yalıkavak’a devretti. Bunda Azeri işadamı Mübariz Mansimov’un yatırımı Palmarina’nın katkısı çok büyüktü. Türkiye’nin ilk megayat marinası olan Palmarina’ya Ferit Şahenk’in sahibi olduğu markalarda mekânlarını açınca Bodrum’un elitleri yazı burada geçirdi. 2013’e veda ederken Azerbaycan’ın bir diğer önemli yatırımcısı Elşan İbrahimovda Etiler’de açtığı Quzu ile yeme-içme sektörüne girdi. İbrahimov, mekânın mimarisine tamı tamına 3 milyon dolar harcadı.
Mahalle konseptiyle yeni yıla bomba gibi giren Çapamarka ekibi City’s yönetimiyle yaşadığı tatsızlık nedeniyle AVM’den çekildi. Çapa, burada fenomen olan Limonata’yı kapattıktan sonra markasını şubeleştirmeye karar verdi. Farklı mimarisi ve lezzetleriyle birlikte Limonata kısa sürede Akaretler, Nişantaşı ve Etiler’de şubeleşti.

Reina kapanacak mı?

2013’ün en tartışılan konusu ise Reina’nın devam edip etmeyeceği oldu. Marka, 2014 yılında da restoran ve bar konseptleriyle Kuruçeşme’deki yerinde olacak gibi duruyor. Bu yıl sektörün parlattığı bir diğer isim ise Kav Butik’in işletmecisi Cenk Çöteli oldu. Geçtiğimiz yıl yakaladığı başarıyı bu yıl da sürdüren Çöteli yaptığı özel partilerle de adından oldukça söz ettirdi.
Eğlence trendlerinde ise Türkçe müzik modası yaşandı. Sadece Türkçe müzik yapan Sess başarısını Çeşme, Bodrum, Uludağ’da şubeleşerek taçlandırdı. Diğer başarılı olan ‘Türkçe’ müzik kulüplerinde dikkat çeken en büyük benzerlik playlistlerini 90’ların pop şarkılarından oluşturmalarıydı. Tamamen tarihe karıştı derken BVS Grup’un açtığı Sahne tekrardan canlı müzik dünyasına hareket getirdi.

<p>İşgalci İsrail'in Gazze'yi abluka altına alması sonrası 13 yaşındaki Abdurrahman eş-Şanti, Filist

13 yaşındaki Abdurrahman eş-Şanti Gazze'den dünyaya rap yaparak haykırdı

Yer siyah, gök beyaz; şampiyon Beşiktaş!

Filistinlilerin evleri yerle bir oldu

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, emekli öğretmenlerle çevrim içi bayramlaştı