• $13,7194
  • €15,5684
  • 786.53
  • 1910.41
19 Temmuz 2014 Cumartesi

Fazıl Say’a ‘hediye şarkı’ davası!

İlginizi çekebilecek bir haber vereyim size. Fazıl Say bir dava şoku daha yaşıyor. Bu defa eski kız arkadaşlarından biri dava etti piyanisti. Davacı 90’lı yıllarda Almanya’da beraber sahne de aldığı sanatçı Pınar Demirel. Konu bir hayli ilginç. Fazıl Say 1995 yılında, bestelediği şarkılardan bir kısmını bir albüm içerisinde Pınar Demirel’e hediye ediyor ve albümün üzerine kendi el yazıyla ‘Bu albümdeki tüm şarkıların yasal hakları 01.01.1995 tarihinde Pınar Demirel’e devredilmiştir. Sahibinin izni olmadan basımı, yayını, kaydı ve seslendirilmesi yasaktır’ yazıyor.

Yıllar sonra bu şarkılardan bazılarını elleriyle yazdığı yazının aksine ‘izinsiz’ olarak albümünde kullanan ve bir kısmı için de farklı prodüksiyon şirketlerine muvaffakat verdiği iddia edilen Fazıl Say şimdilerde İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’nde yargılanıyor. Pınar Demirel kendisine ait olduğunu iddia ettiği şarkıların farklı kişi ve kurumlar tarafından kullanımını engellemek amacıyla çıktığı hukuk yolunda, piyanistten 1 TL’lik sembolik bir tazminat da istiyor.

Yönetim Denetim'i yendi

‘MÜ-YAP’ta skandal belge’… Bu, 23 Ağustos 2013’te yazdığım yazımın başlığıydı. Kısaca hatırlatmam gerekirse, MÜ-YAP’ın Denetleme Kurulu, Yönetim Kurulu hakkında çok ağır tespitlerde bulunmuş, Yönetim Kurulu’nun disiplinli çalışmadığı, üyelerin ticari çıkarlarını gereği gibi korumadığı hatta MÜ-YAP’ı zarara uğrattığı ve görevini ihmal edip kötüye kullandığını resmi raporunda belirtmişti. O dönem ulaştığım Başkan Bülent Forta raporun iyi niyetten uzak ve taraflı şekilde yazıldığını bununla ilgili aklanmak için Kültür ve Turizm Bakanlığı’na yazılı olarak başvurup, aklanmak amaçlı incelenmelerini talep etmişti.
İşte o inceleme gerçekleşti. Kültür ve Turizm Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı’nca Başmüfettiş Selahattin Ertaş önderliğinde hazırlanan raporda Denetleme Kurulu’nun ağır iddiaları 6 ana başlıkta incelendi. Bu 6 iddianın 5’inde resmi görevliler kanuna aykırı hiçbir şey bulunmadığını ve dolayısıyla herhangi bir yaptırım uygulanmasına gerek olmadığını belirttiler. Kalan bir maddede ise -ki bu madde, MÜ-YAP’ın dijital alandan çıkılması hususunda Genel Kurul kararı gerekirken, bu değişikliği Yönetim Kurulu kararıyla gerçekleştirmesi iddiası- yazılı olarak uyarılmasının yerinde olacağına kanaat getirildi ve bu gereklilik de uyarı kararının akabinde Genel Kurul tarafından yerine getirildi.
Bakanlığın idari ve mali denetimine tabi bir kurum için atılabilecek en kapsamlı adımdı bu inceleme. Günün sonunda Denetim Kurulu’nun raporundaki ağır ithamlar buharlaşıp uçtu anlayacağınız. MÜ-YAP Yönetim Kurulu incelemeden alnının akıyla çıktı.

<p> </p>

Parasosyal etkileşimi çocuklarımıza neden anlatmalıyız?

UNESCO'nun geçici listesindeki Yesemek'te 15 heykel gün yüzüne çıkarıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Siirt'te toplu açılış törenine katıldı

Ürdün'ün Salt kentindeki müze dünyanın en küçük Kuran-ı Kerim'ine ev sahipliği yapıyor