• $9,3071
  • €10,8604
  • 529.577
  • 1429.85
19 Ekim 2014 Pazar

Cannes’dan esen Türk rüzgarları

MIPCOM Uluslararası Yayım ve Televizyon Teknolojileri Fuarı’nın ismini çok duyar olduk son yıllarda.Kıvanç Tatlıtuğ’dan Burak Özçivit’e, Fahriye Evcen’den Nurgül Yeşilçay’a, oyuncularımız Cannes’daki fuarda boy gösterir oldu olalı magazin ve ekonomi basınının da ilgisi arttı MIPCOM’a. 2014 MIPCOM geçen günlerde yapıldı ve bitti. Cannes’da neler olduğunu detaylı bir şekilde öğrenmek için ben de sarıldım telefona ve Türk dizilerini dünyaya satan adam ‘İzzet Pinto’yu aradım.

‘Türkiye’den iyisi yok’

Bu yıl fuar 110 ülkeden gelen 13 bin 800 kişinin katılımıyla kendi rekorunu kırmış. Bu kadar çok katılım olunca haliyle bizimkilerin işleri de açılmış. Global Agency CEO’su Pinto, geçen yıl 150 milyon dolarlı bulan iş hacminin bu yıl 200 milyon doları geçtiğini, 250’ye doğru gidildiği söyledi. ‘Yükseliş trendi ivme kaybetmeksizin devam ediyor’ diyen iş adamına bizim gibi ‘parlak’ bir ülke daha olup olmadığını sordum. ‘Kore gelişim gösteriyor ama bizden iyi değiller. Şimdilik bizden iyisi yok’ dedi.

Güney Amerika ‘Güzel Köylü’yü sevdi

Reaksiyon, Kaderimin Yazıldığı Gün, Paramparça, Meryem en çok ilgi gören yapımlar. Türkiye televizyonlarında bir yaz projesi olarak başlayan ve birinciliklere doymadan, yolunda başarıyla ilerleyen Güzel Köylü ise Güney Amerika’nın gözdesi. 7 ülke dizinin peşinde. Anlaşmalar çok yakında imzalanır.

Ortadoğu’da 2. Nurgül dönemi

İzzet Pinto, geçen yıl 60 ülkeyle iş yaptığımızı, bu yıl fuardaki izlenimiyle bu hacmin önümüzdeki sene 70-75 ülkeye çıkmasının çok muhtemel olduğunu da söyledi. Türk oyuncularının marka değerleri için bu açılımın çok önemli olduğunu belirtti. Ben de önümüzdeki sezonun en şanslı isminin kim olacağına dair tahminini sordum Pinto’ya. ‘Meryem Uzerli’nin gördüğü ilgi gerçekten etkileyici. Hemen ardından ise Nurgül Yeşilçay geliyor. Aşk ve Ceza’yla Ortadoğu izleyicisiyle buluşan ve çok sevilen Yeşilçay’ın Cannes’da yolda yürürken yabancılar tarafından çevrilip fotoğraflar çektirdiğini söyleyebilirim. Paramparça’yla yeni ve parlak bir dönem bekliyor Nurgül’ü’ dedi.

'Kaçak Gelinler' Avrupa yolcusu

Bu sene ekranlara gelip çok sevilen ve sezon içinde bir de transfer gerçekleştiren ‘Kaçak Gelinler’ de fuardaydı. TV8’in Star’dan transfer ettiği diziye Avrupa ve Ortadoğu’dan ilgi var. Hem hazır bölümleri hem de senaryo hakları için bir çok şirketle el sıkışıldı. Bu arada MIPCOM’da yüzümüzü ağrıtan tek başlığımız ‘dizi’ değil. Birçok yarışma ve TV programı formatını da başarıyla ihraç ettik dünyaya. Her yıl artarak devam eden bir başarı ve pastada büyüyen bir pay… En az turizm kadar, spor kadar önemli bu tür organizasyonlar. Bu yolda Türkiye’yi başarıyla temsil eden herkese koca bir teşekkür benden de…

<p>Kardeşiyle birlikte aşıyı reddetti, koronavirüse  yakalandı. Şimdi onun en yakın arkadaşı, sürekl

“Son pişmanlık” fayda etmedi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Togo'ya geldi

Bufalonun hatası canına mal oluyordu! İşte o anlar...

İsrailli dalgıç Akdeniz'de Haçlılardan kalma kılıç buldu