• $13,4726
  • €15,2894
  • 793.592
  • 2011.16
31 Mart 2017 Cuma

Zamanında ödenmeyen tazminat faiziyle alınabilir

Kıdem tazminatı işçiyle işverenin anlaşması durumunda taksitle ödenebilir. İlk taksit zamanında ödenmezse işverene ihtarname gönderilir. Buna rağmen hâlâ ödenmiyorsa, kişinin tazminat miktarına faiz isteme hakkı var.

Soru: İş sözleşmem 28 Şubat’ta feshedildi, tazminatım hesaplandı. Sözlü olarak 3 taksitte verilecek dendi. Ama tazminatı yatırmadılar. Ben imza attım, şimdi ne yapmalıyım. Tazminatımı ödemiyorlar. 25 gün oldu. (Çetin Taştanoğlu)

Cevap: Kıdem tazminatı ancak işçiyle işverenin anlaşması halinde taksitle ödenebilir. Bunun dışında taksitle ödenmesi mümkün değildir. Diğer yandan attığınız imza kıdem tazminatınızın taksitle ödenmesine rıza gösterdiğinize dair bir imza ise bu durumda ilk taksitin yatırılmadığı tarihten sonra işverene noter kanalıyla ihtarname göndermeniz gerekmektedir. Bu ihtarname sonrasında dava hakkınız bulunmaktadır. Ayrıca ihtarname sonrası ödenmeyen kıdem tazminatı miktarına faiz isteme hakkınız da bulunmaktadır.

Sandık mevzuatıyla ilgili

Soru: 07/07/1997 sigorta girişliyim. En son özel bir bankada çalıştıktan sonra 30/09/2015'te engelli olarak erken emekli oldum. Bizler özel sandık statüsünde olduğumuz için vakıftan maaş alıyorduk. Daha sonra kamuya atanmam dolayısıyla maaşım kesildi. Aynı şekilde sağlık yardımları da kesildi. Bu konuda nasıl bir yol haritası izlersem durumumuz düzeltilebilir? (Namık Topçu)

Cevap: 1 Ekim 2008 öncesinde sigortalı olmuş kişiler emekli olduktan sonra kamu kurumlarında çalışmaya başlarlarsa aylıkları kesilir. Yani hem emekli aylıklarını alarak, hem çalışmaları mümkün değildir. Ancak sağlık yardımlarınız kesilmez. Sağlık hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Özel sandığın sağlık hizmetlerinden yararlanamamanız sandık mevzuatıyla ilgili. Bu konuda sandığınızla görüşmeniz doğru olacaktır.

1.800 günle malulen emeklilik

Soru: 01.10.1957 doğumluyum. 01.01.1973 sigorta girişim var, ödenmiş prim gün sayısı 1.800 gün. Emekli olabilir miyim? Geriye dönük ödeme yapabilir miyim? (Melih Yurdusever)

Cevap: Normal emeklilik için 25 yıl sigortalılık ve 5.000 prim günü şartlarına tabisiniz. Sigortalılık süresi şartınız dolmuş ancak prim gününüz yeterli değil. Yaştan emeklilik için ise 55 yaş ve 3.600 prim günü şartlarına tabisiniz. Yaş şartı sağlanmış ancak yalnızca 5 yıllık priminiz var. 1.800 günle yalnızca malulen emeklilik söz konusu olabilir.

İkisinden de maaş hakkı var

Soru: Geçtiğimiz ay anneannemi kaybettik. Anneannem dedemden maaş alıyordu. Dedem Bağ-Kur emeklisiydi. Annem, babamdan kalan SSK maaşını da alıyor. Babam 2007'de vefat etmişti. Annem her iki aylığı birlikte alabilir mi? (Soner Sırmacı)

Cevap: Kadınların çift maaş alma durumları konusunda ölen kişilerin sigortalılık statüleri ve ölüm tarihleri çok önemlidir. Annenizin babası Bağ-Kur’lu ve 2008 yılı sonrasında vefat etmiş durumda. Eşi ise SSK emeklisi ve 2008 öncesi vefat etmiş. Bu durumda anneniz her iki aylığı da birlikte alabilir.

Ölüm tarihi aylıktan önce ise çekilebilir

Soru: Dedemizi geçen ay kaybettik. Bağ-Kur emeklisiydi. Ölüm işlemleri sonrası bankamatik kartıyla hesabını sorguladık ve emekli aylığının yatmaya devam ettiğini gördük, çekmedik. Çekmemiz normal mi? (Atıf Sert)

Cevap: SGK kendisinden aylık veya gelir alanlara ödemeleri peşin olarak yapar. Yani ayın sonunda değil, ilgili ayın içerisinde bu ödeme yapılır. Dedenizin ölüm tarihi aylık alma tarihinden önce ise aylığı çekebilirsiniz. Ancak ölüm tarihi aylık tarihinden sonra ise bu aylık peşin ödenen bir aylık olduğu için aylığı çekmemeniz doğru olacaktır. Eğer aylık haksız olarak çekilirse SGK bu durumu tespit ettiğinde çekilen aylığı yasal faiziyle birlikte aylığı çeken kişilerden talep etmektedir.

<p> </p>

'İBB Engelleniyor' algısı neden yapıldı?

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (15 Ocak 2022)

Almadan önce etiketteki detaya dikkat! Peynir sahtecilik nasıl yapılıyor

Bear Grylls herkesi böyle kandırdı! Kamera arkası görüntüleri ortaya çıktı