• $8,4811
  • €10,0592
  • 493.822
  • 1413.8
21 Ekim 2014 Salı

Yurtdışına çalışmaya giden emekli maaşını tam alacak

Okan Güray Bülbül
Okan Güray Bülbül
YAZARIN SAYFASI

SGK, Türkiye’den emekli olmuş kişilerin yurtdışında çalışmaya başlaması halinde maaşını kesiyordu. Ancak bu konuda yeni genelge hazırlandı. Artık yurtdışında çalışmayı sürdüren emeklilerin aylıkları kesilmeyecek.

SOSYAL Güvenlik Kurumu’nun (SGK) son genelgesine göre, Türkiye’den emekli olup yurtdışında çalışmaya başlayanların aylıklarının alınıp alınmayacağı, ilk kez sigortalı oldukları tarihe göre değişiyor. 1 Ekim 2008 tarihinden önce ilk kez sigortalı olan ve yine bu tarihten önce emekli olup aylık bağlananlar emekli aylıklarını almaya devam edebilecekler. Sigortalılık statüsü bu konuda herhangi bir farklılık doğurmuyor.

ÜLKE AYRIMI YAPILMAYACAK

1 Ekim 2008 öncesi ilk kez sigortalı olan fakat bu tarihten sonra emekli olan ve kendilerine emekli aylığı bağlanan kişiler de, yurtdışında çalışırlarsa aylıklarını kaybetmeyecekler. Bu konuda iki ülke arasında sosyal güvenlik sözleşmesi ayrımı yok.

MALÜLLÜK DE KESİLMEYECEK

Bu durum malüllük aylığı için de geçerli. Diğer yandan daha önce ikili sosyal güvenlik sözleşmesi imzalanmış bir ülkede çalıştığı gerekçesiyle emekli aylığı kesilenler de, en yakın SGK merkezine başvurarak kesilen aylıklarını yeniden başlatabilecek.

NE ZAMAN KESİLİR?

İlk kez 1 Ekim 2008 sonrası sigortalı olan ve emekli aylığı bağlananlar içinse durum farklı. Bu durumdaki emekliler, yurtdışında çalışırlarsa aylıkları kesilecek. Şu an itibariyle ikili sosyal güvenlik sözleşmesi imzalanmış olan ülkelerde çalışan emekliler için ise bir diğer risk söz konusu. Örneğin Almanya ile Türkiye arasındaki sözleşmede ileride başka bir düzenleme yapılırsa emeklilerin aylıkları kesilebilir.

BORÇLAR İPTAL EDİLEBİLİR

Bahsettiğimiz genelge çıkmadan önce yurtdışında çalışmaya başlayan emeklilere çalışmaya başladıkları tarihten sonra haksız olarak aldıkları emekli aylıkları için yazı gönderilmişti. Bu şekilde yazı gelmiş emekliler, en yakın SGK merkezine giderek çıkarılmış bu borçları iptal ettirebilirler.

2 SORU 2 CEVAP

AGi’yi emekli olsanız da alırsınız

SORU: Emekli oldum, sosyal güvenlik destek primi ödeyerek çalışmaya devam ediyorum. İşverenim asgari geçim indirimi (AGİ) hesaplamıyor. Ben asgari geçim indiriminden yararlanamıyor muyum? (Gonca Bayrak)

CEVAP: Asgari geçim indiriminden ücretleri gerçek usulde vergilendirilenler yararlanabiliyor. Dolayısıyla sosyal güvenlik destek primi ödeyerek çalışan sizin gibi emekliler de gerçek usulde ücret geliri elde ettikleri için asgari geçim indiriminden yararlanabilir.

Asgari ücretten fazlaysa maaş yok

SORU: Babam SSK emeklisi. 1994’te vefat etti. Annem, babamdan dul maaşı alıyor. Dedem Bağ-Kur emeklisi. 1983’te vefat etti. Anneannem maaşını almakta iken Mayıs 2014’de vefat etti. SGK ilçe merkezine annemin dedemden de yetim maaşı bağlanması konusunda yaptığımız başvuru annemin gelirinin asgari ücretin üzerinde olduğu belirtilerek reddedildi. Nasıl bir yol izlememiz gerekir? (Şenol Bahar)

CEVAP: Anne/babası 1 Ekim 1972 ila 3 Ekim 2000 ve 8 Ağustos 2001 ila 2 Ağustos 2003 arasında vefat edenlerin tüm gelirleri toplamı brüt asgari ücretin altındaysa Bağ-Kur’dan yetim aylığı alabilirler. Fakat brüt asgari ücretin üstünde ise aylık alamazlar.

<p class='MsoNormal'>Yusuf Güney, geçtiğimiz gün Antalya Manavgat'ta Çardak  Mahallesi Balamut mevki

Yangın söndürme görevlileri ile tartışıp gözaltına alınan Yusuf Güney olay anının görüntülerini paylaştı

Tarihi değiştiren araştırma: Machu Picchu'nun bilinenden daha eski olduğu ortaya çıktı

Kemerköy Termik Santrali'ne yaklasan yangin havadan görüntülendi

Evsel atıklar burada elektrik enerjisine dönüşüyor