• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
30 Ocak 2014 Perşembe

Yoksul aileler, para yardımı alabilmek için neler yapmalı?

Yani toplam nüfusun yüzde 9,9’u yoksulluk sınırının altında yaşıyor.

ÇOCUKLAR İÇİN
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü, bu konuda çalışmalar yürütüyor. Bakanlık, sosyal ve ekonomik destek hizmetleri yürüterek yoksul durumdaki ailelerin çocuklarının daha iyi koşullarda yetiştirilmesine ve daha iyi eğitim almalarına katkı sağlayabilmek adına çalışıyor.

EKONOMİK DESTEK FARKI
Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün yürüttüğü tüm bu çalışmaların asıl amacı, korunmaya muhtaç çocukların kendi ailelerinin yanında daha iyi bir hayat sürmeleri. Diğer yandan Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü, desteklerle birlikte ailelerin ve çocukların kendi kendilerine yetebilir hale gelmelerine de destek vermeyi hedefleniyor. Korunma altına alınacak çocukların korunma altına alınma nedeninin ailesinin yoksulluğu olması halinde, yoksulluğun ortadan kaldırılarak çocuğun ailesiyle birlikte yaşamaya devam etmesi adına ekonomik destekler gerçekleştiriliyor.

KİMLER YARARLANIYOR?
Sosyal ve ekonomik destekten; ? Korunma kararlı kuruluşta bakılmakla birlikte ailesinin yanında bakılabilecek çocuklar ? Hakkında korunma kararı alınması talebiyle başvuru yapılmış olmakla birlikte ailesinin yanında bakılabilecek çocuklar ? Yaş sınırı nedeniyle yetiştirme yurtlarından ayrılan çocuklar, ? Eğitimine devam edemeyecek durumda olan ilk ve orta öğretim öğrencisi çocuklar yararlanabiliyor.

BAŞVURULAR NEREYE YAPILIYOR?
AİLEYE yapılacak yardımın miktarına, ayni mi, nakdi mi yapılacağına ve ayrıca hangi aralıklarla süreceğine sosyal çalışmacıların yapacağı mülakat sonucunda karar veriliyor. Yardım almak amacıyla yapılacak başvuru için ise dilekçe ile Aile ve Sosyal Politikalar İl ve İlçe Müdürlüklerine müracaat etmek gerekiyor.

NE KADAR YARDIM VERİLİYOR?
OKUL öncesi çocukların okul masraflarının karşılanması adına 365,74 TL, ilköğretim öğrencisinin okul masraflarının karşılanması adına 548,61 TL, orta öğretime devam eden öğrencinin servis, giyim masrafları için 585,18 TL ve yükseköğretime devam edecek öğrenci için ise, 658,33 TL destek veriliyor.

2 SORU 2 CEVAP
Matematikçi uzman olamaz

SORU: Matematik Bölümü mezunuyum. İş güvenliğine başvuru yapabilir miyim? (Hümeyra Çakır)
CEVAP: Matematik bölümü mezunları iş güvenliği uzmanı olamazlar. Ancak iş sağlığı ve güvenliği ön lisans programını tamamlarsanız iş güvenliği uzmanı olabilirsiniz.

İşsizlik maaşı asker dönüşü
SORU: Askere gitmek için işimden ayrıldım. Askerden döndükten sonra işsizlik sigortasından yararlanamaz mıyım? (Akif Nur)

CEVAP: Askerliğiniz bittikten sonra 30 gün içinde İŞKUR’a başvurmanız halinde ödediğiniz primler oranında işsizlik sigortasından yararlanabilirsiniz.

<p class='MsoNormal'>Fatih'te arıza yapan İETT otobüsü, vatandaşlar tarafından  yaklaşık 300 metre i

İETT otobüsü arızalanınca 300 metre itildi

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı

Kesilen ağaçtan bir anda kan akmaya başladı!