• $9,6107
  • €11,1393
  • 556.366
  • 1521.65
31 Ağustos 2014 Pazar

Yetim-öksüz kız çocukları iki maaş birden alabilir mi?

Ölümlerden birisinin veya her ikisinin de 1 Ekim 2008 öncesinde gerçekleşmiş olması halinde, eğer vefat edenlerin statüsü (biri emekli sandığı diğeri SSK’lı gibi) farklı ise, iki aylık birlikte alınabiliyor.

2008 yılında ölüm aylığından yararlanma şartları değiştirildi. Bu değişiklik sonucunda yetim kız çocukları hem annelerinden, hem babalarından yetim aylığı alamıyorlar. Bu konuda esas yüksek olan aylığın tamamının, düşük olanın ise yarısının alınması. Bir tek istisna ise anne ya da babası emekli sandığı mensubu olanlar için... 1 Ekim 2008 tarihinden öncesi için farklı sosyal güvenlik kurumları için ölüm aylığı kriterleri değişiklik gösteriyor. Bu nedenle bazı kişiler iki yetim aylığını birlikte alabiliyor.

KIZ ÇOCUĞU DAHA TORPİLLİ

Kız çocuğunun aldığı ölüm aylığı, erkeklerin aksine belirli bir yaşı geçince kesilmiyor. Kız çocukları evlenmedikleri müddetçe ölüm aylığını almaya devam ediyorlar. Erkek çocuklar ise 18 yaşını geçtikleri tarihten itibaren (bekâr bile olsalar) aylık haklarını kaybediyor. Liseye devam eden erkek çocuğunun aylığı 20 yaşını, yüksek öğrenime devam edenin aylığı ise 25 yaşını geçtiği gün kesiliyor. 25 Yaşını geçmiş erkek çocuğu öğrenim hayatına devam ediyor olsa bile daha fazla ölüm aylığı alamıyor.

MAAŞ NE ZAMAN KESİLİR?

Kız çocukları için yetim aylığının kesilmesinin ise iki nedeni var. İlk neden kız çocuğunun evlenmesi. Evlenen kız çocuğunun ölüm aylığı kesiliyor. Fakat kız çocuğu boşandığı taktirde yeniden ölüm aylığı bağlatabiliyor. Bir de çalışmaya başlayan kız çocuklarının da ölüm aylığı kesiliyor.

HANGi KOŞULLARDA?

ÖLÜMLERDEN birisinin veya her ikisinin de 1 Ekim 2008 öncesinde gerçekleşmiş olması halinde ise vefat edenlerin statüsünün farklı olması durumunda (Örneğin biri emekli sandığı, diğeri SSK'lı gibi) iki aylık birlikte alınabiliyor. Yani emekli sandığı mensubu annesini 1 Ekim 2008 öncesi kaybeden kız çocuğu, SSK’lı babasını 1 Ekim 2008 öncesinde veya sonrasında kaybettiği fark etmeksizin iki yetim aylığını birden alabiliyor.

1 Ekim 2008 öncesinde ise durum farklı

BAHSETTİĞİMİZ durumlar ölümlerden her ikisinin de 1 Ekim 2008 ve sonrasında olması halinde geçerli. Ölümlerden birisinin veya ikisinin birden 1 Ekim 2008’den önce olması halinde durum farklılaşıyor. Bu durumdakiler, ölümlerden birisi veya ikisi de 1 Ekim 2008 önce olsa bile yalnızca tercih ettikleri bir aylığı alabiliyorlar.

3 SORU CEVAP

İşten çıktığınızda aylığı alabilirsiniz

Soru: Babam SSK emeklisiydi. 2002'de vefat etti. Şimdi annem babamın maaşını alıyor. İşten ayrılırsam, annemi de kaybedersem, babamın maaşını alabilir miyim? (Handan Sarıaltın)
CEVAP: Babanız SSK emeklisi olduğu için, çalışmanız halinde babanızdan ölüm aylığı alamazsınız. Işten ayrılmanız halinde SGK'dan gelir ve aylık almamak şartıyla ölüm aylığını alabilirsiniz.

Tazminatınızı alıp işten çıkabilirsiniz

Soru: 10 yıldır çalışıyorum ama 4 yıllık sigortam yatırılmış. Ayrıca işveren tarafından aileme hakarette bulunuldu. Ben şu an ne yapabilirim? (Haldun Koç)
CEVAP: Sigortanızın eksik yatırılması başlı başına derhal fesih hakkı verir. Bunu belgelediğinizde, tazminatlarınızı alarak işten ayrılabilirsiniz. Ya da iş mahkemesinde bu konuda bir dava açarak tazminatlarınızı alabilirsiniz.

Bağ-Kur bu parayı geri isteyebilir

SORU: Babam da, dedem de 2008'den önce vefat etti ve babam SKK’lı, dedem Bağ-Kur’lu. Maaşı kestiler ve verdiklerini geri istiyorlar, ne yapmalıyız? (Ali Rıza Beldağ)
CEVAP: Bağ-Kur bağlanmış aylığı da ne yazık ki, keser ve haksız bağlanmış aylıkları geri ister. Eğer aylık bağlanırken taahhütnamede diğer gelirlerinizi bildirdiyseniz faizsiz olarak, bildirmediyseniz faiziyle birlikte bu aylıkları geri ödemeniz gerekecek.

<p>Sel ve heyelan Rize'nin kaderi değil. Doğru yapılaşma soruna çözüm üretmek, can ve mal kayıpların

Rize'de taşkın önleme çalışması

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (28 Ekim 2021)

Tarım arazilerine zarar veren kahverengi kokarca ile ''samuray arıları'' savaşacak

Uyuşturucunun ''kimyasal parmak izi'' suçun kaynağına ulaştırıyor