• $9,2922
  • €10,84
  • 533.963
  • 1432.87
10 Kasım 2019 Pazar

'Yeterlilik belgesi' olan işçi çalıştırana 54 ay teşvik var

Bugün itibarıyla 65 meslekte daha ‘yeterlilik belgesi’ zorunlu. Belgesi olmayanlar işlerinden olacak. Belge alanlar ise istihdam edilmeye devam edecek ve bu işçileri çalıştıran işveren 54 ay prim teşviki alacak.

Mesleki yeterlilik belgesi (MYB) tehlikeli ve çok tehlikeli sınıftaki işyerlerinde çalışanlar için bir zorunluluk. Şu an için 143 meslekte mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu var. İlk etapta sıvacı, kalıpçı, inşaat boyacısı, betoncu, ahşap kalıpçı gibi daha çok inşaat sektöründeki mesleklerde başladı. Daha sonra enerji, metal, otomotiv gibi sektörlerdeki meslekler de kapsama girdi. Sıvacı, kalıpçı, inşaat boyacısı, betoncu gibi ilk etaptaki mesleklerdeki çalışanlar için MYB zorunluluğu 26 Mayıs 2016’da başlamıştı.

PATRONA MALİYET AVANTAJI

Son olarak 3 Ekim’de yayımlanan beşinci tebliğle 26 meslek daha yeterlilik belgesi zorunluluğu kapsamına alındı. 143 meslekte başlayan belge zorunluluğunun ilk aşamada 226 meslekte devam etmesi, sonrasında ise tehlikeli ve çok tehlikeli sınıftaki mesleklerin tamamında uygulanması planlanıyor. Belge zorunluluğu konuyla ilgili tebliğin yayımlanmasından bir yıl sonra başlıyor. Belgesi olan işçiyi çalıştıran sağlanan sigorta prim teşvikinden faydalanma koşullarını sağlamış bir işveren, belgeli işçi çalıştırdığı için 54 aya kadar teşvikten yararlanabiliyor. Böylece işverene maliyet avantajı sağlıyor.

Tüm masraflar ve sınav ücreti işsizlik fonundan

Tebliğ kapsamındaki mesleklerde, 21/9/2006 tarihli ve 5544 sayılı Meslekî Yeterlilik Kurumu Kanunu kapsamında yetkilendirilmiş sınav ve belgelendirme kuruluşlarının sınavlarında başarılı olan kişilerin 31/12/2019’a kadar belge masrafıyla sınav ücretinin tamamı işsizlik sigortası fonundan karşılanıyor. İşverenler bu kişileri mesleki yeterlilik belgesi almaya yönlendirdiklerinde işçinin cebinden para çıkmadan mesleki yeterlilik belgesi alması mümkün. İşsizlik sigortası fonundan karşılanan bu destekten işçiler bir kez yararlanabiliyor.

Her işçi için 500 lira ceza

Bu mesleklerde istihdam edilen kişilerin belgesi bulunmadan çalıştırılması halinde işverene belgesi olmayan her bir işçi için 500 TL idari para cezası uygulanıyor. İşveren 40 sıvacıyı mesleki yeterlilik belgesi olmadan çalıştırırsa 20 bin TL idari para cezası ödemek zorunda kalacak. Bu nedenle işveren işyerinde bu mesleklerde çalışan kişilerin belgesi olup olmadığını kontrol etmek zorunda.

BUGÜN İTİBARIYLA ZORUNLU

İlk etapta bugün 65 meslekte daha başlayacak zorunluluk kapsamındaki meslekler için daha sonra ise 2 Kasım 2020’de zorunluluk kapsamına girecek mesleklerde çalışanlar için yeterlilik belgesi alınması çok önemli. 2 Kasım 2020’den sonra iplikçiler, kartonpiyer uygulayıcıları, otomasyon sistemleri programcıları, ağır vasıta tecrübe sürücüleri mesleki yeterlilik belgesi olmadan çalışamayacak. Örneğin tekstilde 5 yıldır boya operatörü olarak çalışan bir kişi, belge yoksa bugünden itibaren tazminatı ödenerek işten çıkarılabilir.

Tazminatla çıkarılabilirsiniz

Belgenin zorunluluk haline geldiği tarihten sonra tebliğdeki mesleklerde istihdam edilen kişilerin belgesi olmadan çalıştırılması halinde işverene idari para cezası uygulanıyor. Eğer işçinin belgesi yoksa işveren geçerli nedenle, yani kıdem tazminatı ödeyerek çıkarabilir. Mesleki yeterlilik belgesi bulunmaması nedeniyle işten çıkarılan işçi, işe iade davası açsa bile bu davayı kazanamayacak ve işine geri dönemeyecek.

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Üsküdar'da istinat duvarı çöktü,  faciadan dönüldü. O anlar kame

Üsküdar'da istinat duvarı çöktü

Dev platform ''1915 Çanakkale Köprüsü''nün altından geçiriliyor

''Boncuklu Tarla''da 12 bin yıllık olduğu tahmin edilen tapınak bulundu

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (21 Ekim 2021)