• $9,262
  • €10,7921
  • 526.391
  • 1409.56
4 Nisan 2015 Cumartesi

Yeniden evlenirseniz çeyiz parası alabilirsiniz

SORU:12 yıllık evliyim, evlendiğimde anne babam sağdı ve çalışıyorlardı. O zaman çeyiz parası almadım şimdi alabilir miyim? Nasıl başvuruda bulunabilirim? Teşekkürler. (Selver Kantekin)

CEVAP: Çeyiz parası alınabilmesi için kendisine ölüm aylığı bağlanmış kız çocuğunun evlenmesi gerekmektedir. Bu durumda kız çocuğunun ölüm aylığı kesilir ve kendisine eski Emekli Sandığı Kanunu'na tabi kişiler için 12, diğer kişiler için 24 aylık ölüm aylığı tutarında çeyiz parası ödenir. Sizin durumunuzda ancak anne veya babanızdan ölüm aylığı bağlatmanız ve boşanıp yeniden evlenmeniz halinde çeyiz parası almanız mümkün olur.

Staj emeklilik için sayılmaz

SORU: Ticaret meslek lisesinde okurken 2002 yılında staja başladım, SSK giriş kimliği verildi ve aylık 12 gün sigortamız yattı. Ama e-devlette ilk işe girdiğim tarih olan 2006 gösteriliyor. Emekli olurken hangi tarihde sigortaya girmiş sayılıyorum? (Yılmaz Çolak)

CEVAP: Staj süresince yalnızca kısa vadeli sigorta kollarına prim yatırıldığı için staj girişiniz emeklilik için giriş olarak değerlendirilmez. Bu nedenle ilk kez uzun vadeli sigorta kollarına tabi olduğunuz tarihte yani staj dışındaki ilk işe girdiğiniz tarihte sigorta girişiniz emeklilik için değerlendirilir.

ÇALIŞMA HAYATI AKŞAM'DAN SORULUR

SORULARINIZI GÖNDERiN YAZARIMIZ OKAN GÜRAY BÜLBÜL SiZiN iÇiN YANITLASIN

emeklilik@aksam.com.tr

<p>İstanbul Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Eray Güçlüer, terör örgütü DHKP-C operasyonuna i

Kılıçdaroğlu'nun iddiası yeniden gündemde

Fenerbahçe, Trabzon'a ayak bastı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (16 Ekim 2021)

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Angela Merkel ortak basın toplantısı düzenledi