• $13,2417
  • €15,0102
  • 757.833
  • 1857.4
27 Şubat 2017 Pazartesi

Yeni talimatla bankalar promosyonu artırabilir

Çalışma Bakanı Müezzinoğlu, cuma günü yaptığı açıklamayla emeklinin içine su serpti. Promosyon konusunda endişeli olan emekliler artık hiçbir şart aranmadan ödemesini alabilecek. Bankalara verilen bu talimat sonrası 'iki tip promosyon' ortaya çıkabilir, bu da rakamı yükseltebilir.

Emekliye promosyon ödenmesi konusunda müjde geldikten sonra Sosyal Güvenlik Kurumu'yla bankalar arasında protokoller imzalanmaya başlanmıştı. Ancak protokollerdeki detaylar emekliyi endişeye sevk etmişti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu cuma günü yaptığı açıklamayla bu endişeyi tamamen ortadan kaldırdı. Emekli şartsız, şurtsuz promosyon alabilecek.

ENDİŞELENİYORLARDI

Emeklilerin promosyon alabilmesi için bankalarla imzalanan protokollerde iki tane otomatik ödeme talimatıyla kredi kartı veya kredili mevduat hesabından birisini alma şartı vardı. Emekliler otomatik ödeme talimatını verebilirler. Fakat kredi kartı ve kredili mevduat hesabı emeklileri endişeye sevk ediyordu. Çünkü bankaların bu konuda ek masraflar uygulaması ve emeklilerin bu masrafları takip edememesi ihtimali bulunuyordu.

RAKAM YÜKSELEBİLİR

Talimat sonrası iki farklı promosyon söz konusu olabilir. Bankalar emeklilere hiçbir ek belge veya şart olmadan emekli aylığı 1.000 TL’nin altında olanlara 300 TL, 1.000 ila 2.000 TL arasında olanlara 375, 2.000 TL ve üzerinde olanlara ise 450 TL promosyon öderler. İkinci bir alternatif olarak otomatik ödeme talimatı, kredi kartı veya kredili mevduat hesabı açtırmak isteyen emeklilere bu ek şartlara karşılık daha yüksek promosyon ödemesi yapılabilir.

Maaş almak yeter

Bakan Müezzinoğlu’nun son açıklamasıyla emeklinin endişesi sona erdi. Bakan bankalara gönderilen talimatla emekliye promosyon ödenmesi için yalnızca üç yıl boyunca aynı bankadan maaş alma taahhüdünün yeterli olacağını açıkladı. Bankalara bu yönde gönderilen talimatın uygulanacağını ve bunun dışında emekliden herhangi başka bir belgenin istenmeyeceğini vurguladı. Dolayısıyla emeklinin endişesi bitmiş oldu.

İstediği bankayı seçer

Bakan da konuşmasında talimat sonrası emeklinin promosyon konusunda banka seçme hakkı olacağını ve promosyon ödemesi için emekliden ekstra taleplerde bulunan bankaların taleplerinin emekliler tarafından değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti. Dolayısıyla talimata uyan, emekliden hiçbir ekstra talepte bulunmayan ve yalnızca üç yıl boyunca aynı bankadan emekli aylığını almayı taahhüt eden promosyon ödeyen bankalar ile ekstra talepte bulunan bankaların tercihi emekliye kalmış durumda. Emekli eğer isterse yalnız üç yıl boyunca aynı bankadan maaşını alarak promosyon alabilir.

Almamayı bile düşünen oldu

Emekliler çoğunlukla bankalardan uzak durmaya çalışan bir kitle. Promosyon için çeşitli ürünlerin kullanılması şart hale gelince emeklilerde endişe oluşmuştu. Promosyonun masraflara gidecek olmasından endişelen emekliler promosyon almamayı bile düşünmeye başlamıştı.

ŞİMDİ NE OLACAK?

Bakanın açıkladığı talimat imzalanan protokollerdeki metinlerle çelişir nitelikte. Talimat kamu bankaları ve PTT tarafından uygulanacaktır. Dolayısıyla kamu bankalarından ve PTT’den maaşını alan emekliler promosyonlarını yalnızca üç yıl boyunca aynı bankadan maaş alınacağına dair taahhütle alabileceklerdir.

<p class='MsoNormal'>Peki, Başkan Erdoğan grup konuşmasında hangi mesajları  verdi? Asgari ücretin n

Başkan Erdoğan açıkladı: Asgari ücrette tarihi zam

Harran Sarayı'nın 9 asırlık salonu gün yüzüne çıkarıldı

2. el dükkanından aldı servet sahibi oldu

Kolanın daha önce duymadığınız 8 farklı kullanım alanı