• $9,6044
  • €11,2021
  • 553.948
  • 1479.93
2 Ocak 2014 Perşembe

Yeni asgari ücret, esnafta ve isteğe bağlıda primi yükseltti

Asgari ücret, brüt 1.071 liraya çıktı. Çalışanın eline geçecek net rakamsa 846 lira. Ancak bu rakam, çalışanın evli ya da bekar olmasına ve kaç çocuk sahibi olduğuna göre değişiyor. Bu rakamlar 30 Haziran 2014’e kadar geçerli olacak. Eskiden, 16 yaşın altındaki çalışanlar için asgari ücret daha düşüktü. Bu yıldan itibaren, yaş ayrımı kalktı. Ücret, yaş farkı olmadan tüm çalışanlar için aynı uygulanacak. Bunun yanında üç çocuğu olan asgari ücretli çalışanlardan gelir vergisi kesilmeyecek. Yani üç çocuğu olanın eline 56.22 lira fazladan geçecek.

İŞVEREN MALİYETİ 1.248 TL
Asgari ücret değişince sosyal güvenlik sisteminde ve çalışma hayatında da pek çok parametre değişiyor. İlk olarak değişen asgari ücretin işverene maliyeti. Yeni asgari ücret uyarınca çalışanın işverene maliyeti 1.247,72 liraya yükseldi.

PRİM TAVANI 6.951 TL’YE ÇIKTI
Bu bağlamda, prime esas kazanç tavan ve tabanı değişti. Taban brüt asgari ücret rakamı olan 1.071 lirayken, “En yüksekten sigortaya bildirim rakamı” olarak ifade edilen tutar asgari ücretin 6,5 katı olmakta. Yani yeni rakamlara göre tavan 6.961,5 TL. Buna göre sigortalının maaşı 10 bin TL de olsa 40 bin TL de olsa, sigorta primi 6.961,5 TL’yi aşamaz. Bu rakamı geçen tutarlar üzerinden sigorta primi kesilmesi söz konusu değil.

ESNAFIN SİGORTA PRİMİ DE YÜKSELDİ
ASGARİ ücretin artması 4-B’lilerin (eski adıyla Bağ-Kur) ödeyeceği prim miktarlarını da artırdı. Ayrıca bilindiği üzere, yanında sigortalı çalıştıran esnaf çalıştırdığı sigortalılardan en yüksek ücret ödediği sigortalıdan daha az gelir beyan edemiyor. Yani esnafın SGK’ya bildirdiği prim miktarına dikkat etmesi gerekiyor.

GÜNLÜK BORÇLANMA İÇİN EN YÜKSEK 74.2 TL
YENİ asgari ücretle birlikte borçlanma rakamları da değişti. Doğum, askerlik ve yurt dışı borçlanmasında bulunacaklar artık daha yüksek tutarları SGK’ya ödeyecekler. Bu durumda 1 Ocak’tan itibaren yılsonuna kadar yapılacak borçlanma hesaplamalarında “günlük” en düşük borçlanma rakamı 11,42 TL, en yüksek borçlanma rakamı ise bunun altı buçuk katı olan 74,25 TL olacak.

İZTEĞE BAĞLI SİGORTA EN DÜŞÜK 343 TL OLDU
İSTEĞE bağlı prim ödemesi de asgari ücret ile bunun 6,5 katı tutarında olan tavanı arasında belirlenen miktar üzerinden yüzde 32 oranında prim ödenerek belirleniyor. Bu nedenle isteğe bağlı prim ödemesi yapacaklar için, 1 Ocak – 3 Haziran tarihleri arasında, asgari ücret rakamları yükseldiği için, yapılacak ödeme de en az 342,72 TL ile en fazla 2.227,68 TL arasında olacak.

3 SORU 3 CEVAP

İşsizlik maaşı alamazsınız
SORU: Üniversiteyi kazandığım için istifa ettim. İşsizlik maaşı hakkım var mı? (A. Engin Zambak)

CEVAP: İstifa ettiğiniz için işsizlik sigortası hakkınız bulunmuyor.

Uzmanlık hakkı yok
SORU: Çalışma ekonomisi mezunuyum. İş güvenliği uzmanı olabilir miyim? (Özhan Lacivert)

Cevap: Çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri bölümü mezunlarının iş güvenliği uzmanı olabilme olanağınız maalesef yok.

2039 yılında emeklisiniz
SORU: 1979 doğumluyum. İlk 2001’de sigortalı oldum. Ne zaman emekli olabilirim? (Atıf Şentürk)

CEVAP: 7 bin prim günü ve 60 yaş şartlarına tabisiniz.

<p>Futbol, sahaları aşıp evlerimizdeki televizyonlara, günlük  aktivitelere ve tabi ki son olarak oy

Neden PES Atarız?

Kütahyalı marangoz ahşaptan susuz ceviz soyma makinesi icat etti

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (22 Ekim 2021)

Eren-13 operasyonları kapsamında 4 terörist etkisiz hale getirildi