• $9,2647
  • €10,7585
  • 526.543
  • 1409.56
23 Nisan 2015 Perşembe

Yarın işi tatil et 2 ay içinde telafi çalıştırması yaptır

Bugün tatil. Yarın da olsa çalışanlar işlerine dört günlük ara verebilecek. Bunun patron için de bir sıkıntısı yok. Yarını tatil ederse, iki ay içinde bunu telafi ettirebilir.

Bugün 23 Nisan. Resmi tatil olduğu için işyerleri kapalı. Diğer yandan işveren isterse yarını da tatil ederek çalışanlarına 4 günlük tatil hakkı tanıyabilir ve daha sonra telafi çalışması yaptırabilir. İş Kanunu’na göre işveren resmi tatillerden önce veya sonra işyerini tatil ederek bütün çalışanlara izin verebilmektedir. Yani işveren 24 Nisan Cuma gününü tatil edip bütün çalışanlarına izin verebilir. Cuma gününü tatil eden işveren, 2 ay içerisinde yani 24 Haziran’a kadar, telafi çalışması yaptırma hakkına sahiptir. Örneğin haftanın 5 günü, günde 9 saat çalışılan bir işyerinde cuma gününü tatil eden işveren, işçilerine 1 gün için toplam 9 saatlik telafi çalışması yaptırabilir. İşçiler 9 saatlik telafi çalışmasını, tatil sonrası belirli periyotlar halinde ve kanundaki hükümlere uygun olarak işyerinde daha fazla çalışarak gerçekleştirebilirler.

3 SAATTEN FAZLA OLMAZ

Telafi çalışması günde 3 saatten fazla yaptırılamaz. Ayrıca işyerinde günlük 11 saatlik çalışma süresi de telafi çalışması gerekçesiyle aşılamaz. Yani örnekteki işyerinde işveren, telafi çalışmasını en fazla günde 2 saat yaptırabilir. Telafi yaptırmak isteyen işveren bunu işyerinde çalışılan günlere bölmek zorundadır. Yani işyerinde haftanın 5 günü çalışılıyorsa, cumartesi ve pazar günleri telafi çalışması yaptırılamaz. İşveren fazla mesai yaptırmak için her yıl işçilerinden yazılı muvafakat almak zorundadır. Fakat telafi çalışması için böyle bir zorunluluk yok. Yani işveren telafi çalışması yapmaya karar verdiğinde işçilerden onay almayabilir.

Fazla mesaiye girmez

Telafi çalışması yapılması dolayısıyla günlük çalışma süresinin üzerinde çalışan işçiler fazla mesai ücreti talep edemezler. Aynı şekilde telafi çalışması yapan işçilerin de çalışmadıkları günler için ücretlerinden kesinti yapılamaz.

İşçi başı 270 TL ceza

Telafi çalışmasını iki ay içerisinde yaptırmayan, telafi çalışmasını tatil günlerinde yaptıran, günde 3 saatten fazla telafi yaptıran işveren bu hükümlere uymadan çalıştırma yaptırdığı her bir işçi için 270 TL idari para cezası ödemek zorunda.

<p>İstanbul Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Eray Güçlüer, terör örgütü DHKP-C operasyonuna i

Kılıçdaroğlu'nun iddiası yeniden gündemde

Fenerbahçe, Trabzon'a ayak bastı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (16 Ekim 2021)

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Angela Merkel ortak basın toplantısı düzenledi