• $13,4127
  • €15,2309
  • 765.293
  • 1879.91
4 Eylül 2014 Perşembe

Yargıtay, tarlada kene ısırığını iş kazası saydı

Başkasının tarlasında çalışmaya giden bir çiftçiyi kene ısırdı, çiftçi öldü. Yakınları dava açınca Yargıtay ölümü ‘iş kazası’ olarak onadı ve hayatını kaybeden çiftçinin geride kalanlarına ölüm geliri bağlandı.

Çalışanlar açısından iş kazası, çok ciddi bir risk. İş kazalarının önemli bir bölümü uzuv kaybı veya ölümle sonuçlanıyor. Çalışanlar uzuv kaybı sonrası yeniden iş bulamıyorlar. Ölümlü iş kazalarında ise geride kalanlar ailenin direğini kaybetmiş bir şekilde hayatlarını sürdürüyorlar. İş kazalarını engellemek, sonuçlarına katlanmaktan daha ucuz. Bu nedenle işverenlerin iş güvenliği konusunda maliyetleri düşünmeden gerekli bütün önlemleri almaları kendi lehlerine olacaktır.

YARGITAY’A GÖRE İŞ KAZASI

Geçtiğimiz hafta Yargıtay iş kazası anlamında çok önemli bir karar verdi. Daha doğrusu yerel mahkemenin verdiği bir kararı onadı. Yerel mahkeme, başkasının tarlasında çalışmaya giden bir çiftçinin kene ısırması sonrası ölümünü iş kazası olarak değerlendirmiş ve geride kalanlara ölüm geliri bağlanmasına hükmetmişti. Yargıtay bu kararı onadı. Dolayısıyla kene ısırması sonrası hayatını kaybeden çalışanın geride kalanlarına ölüm geliri bağlanabilecek. Bu ve bunun gibi pek çok olay iş kazası tanımına uyuyorsa iş kazası olarak değerlendirilebiliyor. Ancak Yargıtay’ın bu kararı kene ısırmasının tam olarak ne zaman gerçekleştiğinin tespit edilememesine rağmen olayın iş kazası sayılması gerektiğini ifade etmesi açısından önemli. Bu karar bu şekilde gerçekleşmiş pek çok vaka için emsal teşkil edebilir ve geride kalanlara ölüm geliri bağlanmasının yolu açılabilir.

KAZA İŞYERİNDEKİ İŞ İLE İLGİLİ OLMALI

“Şu faturayı yatırıp gelir misin?” diyen işveren, işçi faturayı yatırmak için karşıdan karşıya geçerken kaza yaşarsa bu kazadan sorumludur ve bu kaza iş kazasıdır. Aynı şekilde işveren işçisini her gün işi ile ilgili olarak işyeri dışında bir yere gönderiyorsa ve kaza da bu sırada gerçekleşmişse bu kaza da iş kazası olarak değerlendirilir. Bankaların, şirketlerin pazarlama faaliyetleri için müşteri ziyaretlerine gönderdiği personel bu esnada bir trafik kazası yaşarsa bu kaza da iş kazasıdır.

Kendi otosunu kullanan işçi

Diğer yandan işyerine işveren tarafından ayarlanan bir servis veya araçla gitmeyen, kendi arabasıyla işyerine ulaşım sağlayan bir işçi trafik kazası geçirirse bu kaza iş kazası olarak değerlendirilmez. Dolayısıyla bu kaza sonrası hayatını kaybeden işçiye ölüm geliri de bağlanmaz.

Servisle trafik kazası da bu kapsamda

İş kazalarının çok önemli bir bölümü trafik kazaları. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin verilerine göre 2014 yılı Temmuz ayında iş kazaları sonucu gerçekleşen 124 ölümün 33’ünün nedeni trafik kazası. Dolayısıyla işçilerin hem kendilerinin kullandığı işyeri araçlarında azami dikkat göstermesi, hem de işyerine işveren tarafından ayarlanan araçlarla gidiş gelişlerde şoförlerin trafik kurallarına uyması gerekiyor. Aksi taktirde işyerinde ve iş ile ilgili olmayan bir şekilde gerçekleşen kazalarda pek çok can gitmeye devam edecek.

3 Soru 3 Cevap

SGK merkezine dilekçe verin

SORU: SGK sorgulamada 2012 yılında SSK primim ödendiği halde sorgulama sayfasında bir dönem ödenmemiş görünüyor acaba güncel mi değildir ya da nasıl öğrenebilirim? (Deniz Adıgüzel)
Cevap: Sorgulama sonrası ekranda görülen veriler güncel olmayabilir. Bu nedenle SGK merkezine bir dilekçe vererek güncel durumu öğrenmenizde fayda var.

GSS ödemeniz gerekmiyor

SORU: SSK’lı olarak çalışıyordum, şu anda issizim. 2 aydır Bağ-Kur isteğe bağlı ödüyorum. İş bulana kadar bu şekilde devam edecek bu süreçte, genel sağlık sigortası ödemem gerekiyor mu? (Fatih Sert)
Cevap: Hayır, genel sağlık sigortası primi ödemenize gerek yok, isteğe bağlı sigortaya prim öderken genel sağlık sigortası primi de ödüyorsunuz. Bu nedenle sağlıktan da yararlanabilirsiniz.

Tazminat geri alınabilir mi?

SORU: 3600 gün 15 yıl şartını ağustos ayında sağlıyorum bu hakkımı kullanarak tazminatı mı istersem iş yerim bunu vermeyebilir mi? (Kezban Garip)
Cevap: SGK’dan kıdem tazminatı alabilir yazısını ilk önce alın, daha sonra işverene verin. Normal şartlarda vermesi gerekir. Siz tazminatı alıp, gider hemen yakın bir zamanda başka bir işyerinde işe girerseniz geri alabilir, bu konuya dikkat etmeniz gerekir.

<p> </p>

Ali Babacan casusluktan tutuklanan Metin Gürcan'ı nasıl savundu?

Unutulmaya yüz tutan ''çoban peyniri''ni yeniden üretip sofralara taşıdı

Her canlıya annelik yapan tavuk! Sosyal medyada büyük ilgi görüyor

Türkler bu kıtadan mı geliyor? İşte ortaya atılan o iddia