• $13,7194
  • €15,5684
  • 786.53
  • 1910.41
19 Eylül 2013 Perşembe

Ulaşım-teknolojiyi çözen Türkiye’nin önceliği iş bulmak

Birleşmiş Milletler birkaç gün önce yayımladığı bir raporla dünya çapında yapılmış son derece önemli bir araştırmanın sonuçlarını açıkladı. 2015 Bin Yıl Kalkınma Hedefleri kapsamında bütün dünya çapında gerçekleştirilen araştırma, ‘Sizin ve aileniz için en önemli olan nedir?’ sorusuna verilecek olan cevabı arıyor.

821 bin kişi katıldı

Ankete katılan 821 bin kişinin 561 bini daha iyi bir eğitimi dünyanın geleceği için en önemli konu olarak görmüş. 472 bin kişi daha iyi sağlık hizmetlerini, 410 bin kişi ise daha iyi iş imkanlarını öncelikli konular arasında göstermiş. Araştırma kapsamında Türkiye’nin de içinde yer aldığı Doğu Avrupa ve Batı Asya’da en öncelikli konular arasında işsizlik ve durgun bir ekonomi diğer bölgelere oranla daha çok tekrarlanmış. Türkiye özelinde ise iki cevap olumlu şekilde değerlendirilebilir. Teknolojik gelişmelere hızla adapte olan ülkemizde daha iyi ulaşım ve telefon ve internet erişimi en az öncelikli bulunan konular arasında. Yani Türkiye bu alandaki sıkıntılarını çözmüş durumda. İşsizlik ve ekonomik konjonktür ise Türkiye’de diğer ülkelere nazaran biraz daha fazla telaffuz edilmiş olan konular arasında. 

3 Soru 3 Cevap

İşsizlik maaşı emekli aylığını etkilemez
Soru:
 Şimdi işsizlik ödeneğinden faydalanmak istesem, bu durum 4 sene sonra hak edeceğim emekli maaşımı olumsuz bir şekilde etkiler mi merak ediyorum? Hamza Güler
Cevap: İşsizlik ödeneği almanız ileride emekli aylığınızı olumsuz olarak etkilemez. Emekli aylığınızı belirleyen priminize dayalı esas kazançlar olacaktır. 

Emekli olan kıdem tazminatını da alabilir
Soru:
Şimdi emekli olsam, kıdem tazminatına karşı durumum ne olur? Alaattin Sorgucu 
Cevap: Emeklilik kıdem tazminatına hak kazanma koşullarından birisini oluşturmaktadır. Bu nedenle kıdem tazminatınızı alma hakkınız var. Tazminatınızın ödenmesi iş sözleşmesi fesih edildiği zaman gerçekleşir.

Doğum borçlanması hakkınız devam ediyor
Soru:
 01.12.1992 İşe giriş tarihim. 10.04.2001’de doğum yaptım.. 31.07.2001’de işten ayrıldım. 27.07.2004 ise ikinci doğumumu yaptım. Doğum borçlanmasından yararlanma şansım var mı? Songül Taşçı   
Cevap:  Doğumlar öncesinde sigortalı olduğunuzdan borçlanma hakkınız bulunuyor.

<p> </p>

Parasosyal etkileşimi çocuklarımıza neden anlatmalıyız?

UNESCO'nun geçici listesindeki Yesemek'te 15 heykel gün yüzüne çıkarıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Siirt'te toplu açılış törenine katıldı

Ürdün'ün Salt kentindeki müze dünyanın en küçük Kuran-ı Kerim'ine ev sahipliği yapıyor