• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
31 Temmuz 2018 Salı

Üç kriteri sağlayan 65 yaş aylığına hak kazanıyor

Yaşlılarımızın yoksulluğa düşmesini engelleyen 65 yaş aylığı için, yaş dışında emekli olmamak ve kişi başına aylık gelirin 483 TL’nin altında olması gerekiyor. 65 yaş aylığı üç ayda bir 1500 TL olarak ödeniyor.

65 yaş aylığı ülkemizde uygulanmakta olan en eski sosyal yardımlardan bir tanesi. Yaşlılarımızın yoksulluğa düşmesinin engellenmesi ve temel ihtiyaçlarını kimseye muhtaç olmadan karşılayabilmeleri esasına dayanan 65 yaş aylığının alınabilmesi için bazı koşullar söz konusu.

NAFAKAYLA BERABER OLMAZ

65 yaş aylığı alabilmek için üç temel şart söz konusu. İlk şart, 65 yaşın doldurulmuş olması. 65 yaşını doldurmuş ve hiçbir sosyal güvencesi olmayan kişilere aylık bağlanıyor. Yani emekli olmayan, SGK’dan dul veya yetim aylığı almayan, herhangi bir işte çalışmayan kişiler aylık alabiliyor. Kocasından veya anne – babasından ölüm aylığı alan 65 yaş üstü bir kişi aylık alamıyor. Nafaka alanlar da yararlanamıyor.

MUHTAÇ OLMAK GEREKİYOR

65 yaş aylığı alabilmek için gerekli üçüncü şart 65 yaş üstü kişi ve eşinin toplam geliri üzerinden hesaplanan kişi başına düşen gelirin belirli bir limitin altında olmasıdır. Bu limit asgari ücretin net tutarının üçte birini aşamaz. 65 yaş üstü kişinin eşiyle birlikte toplam geliri hesaplanıyor ve bu rakam ikiye bölünerek kişi başına düşen aylık gelir bulunuyor. Bu rakam 2018 itibarıyla 483,63 TL’nin altındaysa kişiye aylık bağlanıyor.

HANE GELİRLERİ DE ÖNEMLİ

65 yaş aylığında gelir kriteri geçtiğimiz yıla kadar 65 yaş üstü kişinin yaşadığı hane üzerinden hesaplanıyordu. 65 yaşın üzerinde olan hiçbir geliri bulunmayan bir kişi, çocuklarıyla birlikte aynı evde yaşadığı ve torunu işe girdiği için aylığından olabiliyordu. Geçtiğimiz yıl yapılan değişiklikle 65 yaş üstü kişinin ve eşinin toplam geliri üzerinden hesaplanan kişi başına düşen gelirin gelir sınırını aşmamasına bakılmaya başlandı ve yararlanan kişi sayısı arttı.

Başvurunun şahsen yapılması lazım

65 yaş aylığından yararlanmak isteyen vatandaşlar, başvurularını adrese kayıtlı nüfus sisteminde kayıtlı ikametgâhının bulunduğu yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapacaklar. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapılacak başvuruların şahsen ve yazılı olarak yapılması gerekiyor. Başvuru yapmak için gerekli başvuru formu, Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı’nın internet sitesinde mevcut. Yani Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına gitmeden bu formu elde ederek doldurmak mümkün.

Üç aylık 1500 TL ödeme başladı

Torba kanunla yapılan değişiklikle 65 yaş aylığı ödemesine esas gösterge rakamındaki artış 1 Haziran'dan itibaren uygulanıyor. Dolayısıyla 65 yaş aylığı alanlar haziran ayından itibaren aylık 500 TL, üç aylık 1.500 TL olan aylıklarını almaya başladılar. Aylıkların PTT kart ile ödenmesi de mümkün. Bu sayede 65 yaş aylığını almak için en yakın PTT’ye gitmek yeterli oluyor.

Ödemeler ayın 5'i ila 10'unda

65 yaş aylığı hak sahiplerine üç ayda bir ödeniyor. Ödeme tarihi doğum yılının son numarasına göre belirleniyor. Örneğin 1934 doğumlu bir kişi ayın belirli bir gününde, 1935 olan bir kişi ayın başka bir gününde ödeme alıyor. Ödemeler bütün hak sahipleri için ayın 5’i ila 10’u arasında yapılmış oluyor. 65 yaş aylıkları üç ayda bir ödeniyor. Mart, haziran, eylül ve aralık aylarında 65 yaş aylığı hak sahiplerine ödeniyor. Ocak, şubat ve mart aylarının ödemeleri martta, nisan, mayıs ve haziran aylarının ödemeleri haziranda, temmuz, ağustos ve eylül aylarının ödemeleri eylülde ve ekim, kasım ve aralık aylarının ödemeleriyse aralık ayında yapılıyor.

Nafaka dışında haciz koyulamaz

65 Yaş aylığına nafaka borcu dışında haciz konulamıyor. Aylık alan kişi kendi rıza gösterse bile 65 yaş aylığının nafaka dışındaki bir borç dolayısıylahaczedilmesi mümkün değil. Bunun yanında 65 yaş aylığının başka bir kişiye devir edilmesi veya bir şekilde temlik edilmesi de söz konusu değil.

<p>Ali Nuri Türkoğlu, Payitaht Abdülhamid dizisinde Emanuel Karaso karakterini oynamıştı. 30 yılı aş

Ali Nuri Türkoğlu'ndan samimi açıklamalar

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak